הגיע תורה של האישה היחידה בדיון לדבר - ודווקא אז נגמר הזמן

פערי השכר, פערי הייצוג, הטיה בראיונות עבודה - כל אלו הם ביטויי אפליה מדוברים ומוכרים. אבל קיימת שכבה נוספת של הטיה שלעתים אינה מודעת. אלו נורמות חברתיות שנהפכו טבעיות ומקובלות, ומאופיינות בהשתקה, זלזול וביטול

בלה אברהמס
בלה אברהמס
ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בתערוכת חדשנות
אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, מוקפת בגברים בתערוכת החדשנותצילום: אבי דוד, משרד החוץ

כמנהלת בכירה בחברה מובילה בישראל, יצא לי להשתתף במהלך הקריירה במאות פאנלים וכנסים שבהם נדונו נושאים מגוונים. באחד הפאנלים שהשתתפתי בהם באחרונה (בזום), הרשה לעצמו אחד הדוברים להשתיק אותי באופן בוטה. מדובר בגבר אינטליגנט, מכובד ומוערך במשק הישראלי, היודע היטב לדקלם מסרים של שוויון מגדרי והכלה, אבל מהצד השני לא מודע בכלל לדפוסי ההתנהגות הגבריים-בריוניים שיוצאים ממנו באופן אוטומטי.

לאחר כמה שבועות, סיפרה לי קצינה צעירה, מוכשרת ומצטיינת, על דיון צבאי שבו השתתפה כאישה יחידה. היא תיארה דיון שבו כל משתתף הרשה לעצמו להאריך בדברים, וכשהגיעה תורה לדבר, מיד המפקד הבכיר שניהל את הדיון, החל להסתכל בשעון ולנפנף לה בידיים שתקצר את דבריה, מה שלא קרה מול אף אחד אחר מהמשתתפים שדיבר לפניה או אחריה.

התנהגויות ותופעות כאלה קורות השכם והערב. פערי השכר, פערי הייצוג, הטיה בראיונות עבודה - כל אלו הם ביטויי אפליה מדוברים ומוכרים על פני השטח, ועלינו להמשיך להילחם בהם בכל הכוח. אבל מעבר לכך, קיימת שכבה נוספת של אפליה והדרה, והיא הרבה יותר עמוקה, שורשית, ונמצאת מתחת לפני השטח – הטיה שלעתים אינה מודעת. אלו נורמות חברתיות שנהפכו טבעיות ומקובלות, ומאופיינות בהשתקה, זלזול וביטול.

את ההדרה והאפליה הגלויה לעין, ניתן וצריך לתקן בדרכים המערכתיות: על ידי רגולציה, קביעת נורמות, מדדים כמותיים, ייצוג שוויוני ועוד. את רובד האפליה העמוק יותר, של דפוסי התנהגות מדכאים ולפעמים כלל לא מודעים, צריך להתחיל לשנות על ידי חינוך מודע ושוויוני לבנים ולבנות בגיל צעיר, לצד העלאת מודעות ביום יום, באינטראקציה בין האנשים, בפגישות ובישיבות.

במקרה הנ"ל אני בחרתי להעיר לאותו אדם על הסיטואציה, ולמרות המבוכה הרבה של שאר המשתתפים, שמחתי שעשיתי כך, כי הראיתי לו משהו שלדעתי היה עיוור אליו. זו גם עצתי לקצינה בראשית דרכה: יש חינוך, יש תהליכים ויש בניית מודעות, אך ברובד המיידי נדרשת התמודדות של כל אישה ואישה, בכל תפקיד, בכל מעמד, עבור עצמה ועבור אחרות. זאת מלחמה שאין איך לנצח בה בלי אומץ להעיר, להגיב - ולהעמיד במקום את מי שמנסה להשתיק אותנו.

בלה אברהמס

בלה אברהמס | בלה אברהמס

סמנכ"לית קשרי חוץ באינטל וחברת הנהלת אינטל ישראל. במסגרת תפקידה מנהלת את מגוון קשרי החוץ של אינטל ישראל, הכוללים קשרי קהילה בקמפוסים השונים ברחבי הארץ, קשרי ממשל, עיתונות ומדיה, יחסי ציבור, קשרי אקדמיה, תוכניות חינוך ואחריות חברתית.

בעבר מילאה כמהתפקידי מפתח באגף משאבי אנוש, ובין היתר ניהלה את התחום במפעלי אינטל בקרית גת ובירושלים, כולל בשלב הקמת המפעל. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוסופיה ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית-אירגונית באוניברסיטה העברית. מנחת קבוצות ומאמנת מוסמכת.

בלה בוגרת תוכנית מנהיגות לנשים (של IWF) שהתקיימה בין היתר באוניברסיטאות הארווארד ואינסיאד. מתנדבת כחברת ועד מנהל בעמותת בית הגלגלים והמרכז הישראלי למצויינות בחינוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker