אלו המיומנויות שיש לרכוש כדי להצליח בשוק העבודה

תפקידם של בית הספר ומערכת החינוך הוא להקנות ידע. בנוסף, יש להם תפקיד מכריע בהקניית מיומנויות מגוונות ותרומה למוכנותו של התלמיד לעולם הדינמי של היום

בלה אברהמס
בלה אברהמס
תלמידים בפתיחת שנת הלימודים
תלמידים בפתיחת שנת הלימודיםצילום: דודו בכר
בלה אברהמס
בלה אברהמס

לקראת תחילת שנת לימודים חדשה ההתרגשות גדולה: הורים, מורים, מנהלים ואנשי מערכת החינוך מתחילים להיערך, כל אחד בתחומו. אצל התלמידים - הכנת התיק, המחברות והקלמר מלווים בחלומות ותקוות למשהו חדש, שונה ומרגש. האם הילדים שיחלו היום את שנת הלימודים מצוידים בכלים המתאימים לשוק התעסוקה העתידי? לא בטוח.

מחקר שפורסם על ידי מכון מקינזי ב-2018 מלמד על המיומנויות שיידרשו בשוק העבודה ב-2030, ומחלק את המיומנויות לשלוש קטגוריות: כישורים קוגניטיביים, כישורים חברתיים ורגשיים וכישורים טכנולוגיים. כישורים בין-אישיים כוללים: תקשורת ומשא ומתן מתקדם, אמפתיה, יכולות ניהול והסתגלות מהירה. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, יש צורך ביותר ויותר כישורים של אוריינטציה טכנולוגית: יכולת תכנות בסיסית, ניתוח נתונים, וכן כישורים קוגניטיביים כגון: יכולת למידה, חשיבה ביקורתית, פתרון בעיות ועיבוד מידע מוכב.

תפקידם של בית הספר ומערכת החינוך הוא להקנות ידע. בנוסף, יש להם תפקיד מכריע בהקניית מיומנויות מגוונות ותרומה למוכנותו של התלמיד לעולם הדינמי של היום. ג'יימס הקמן, זוכה פרס נובל בכלכלה, כתב רבות על חשיבות הכישורים הרכים בגיל הרך ואף טען כי "כיום יש בידינו הוכחות מדעיות, שעל מנת שנוכל להצליח, עלינו להיות בעלי מיומנויות רכות (בנוסף למקצועות הלימוד עליהם נבחנים תלמידים בבית הספר)".

אנו רואים את חשיבות הכישורים הללו גם בעולם העבודה, התקדמותם של מהנדסים והנדסאים מוכשרים, מעבר למצוינות המקצועית, תלויה ביכולת שלהם לפתח מיומנויות טכנולוגיות, חשיבה יצירתית, יכולת לעבוד בעולם גלובלי, תקשורת,  גמישות בין-אישית, עבודת צוות ועוד.

לקראת שנת הלימודים אני קוראת לתלמידים, להורים ולמערכת החינוך – בנוסף לרכישת ידע והשקעה בציונים, השקיעו גם ברכישת מיומנויות וכישורים קוגניטיביים ובין-אישיים. עשו זאת דרך אתגרים במקצועות לימודיים שבהם בחרתם, דרך פעילות בתנועות נוער, בהתנדבות, בשיעורים ופרויקטים בבית הספר ובמתנ"ס או בכל מסגרת מתאימה.

בהצלחה לכולם ושנת לימודים פוריה.

בלה אברהמס

בלה אברהמס | |בלה אברהמס

סמנכ"לית קשרי חוץ באינטל וחברת הנהלת אינטל ישראל. במסגרת תפקידה מנהלת את מגוון קשרי החוץ של אינטל ישראל, הכוללים קשרי קהילה בקמפוסים השונים ברחבי הארץ, קשרי ממשל, עיתונות ומדיה, יחסי ציבור, קשרי אקדמיה, תוכניות חינוך ואחריות חברתית.

בעבר מילאה כמהתפקידי מפתח באגף משאבי אנוש, ובין היתר ניהלה את התחום במפעלי אינטל בקרית גת ובירושלים, כולל בשלב הקמת המפעל. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוסופיה ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית-אירגונית באוניברסיטה העברית. מנחת קבוצות ומאמנת מוסמכת.

בלה בוגרת תוכנית מנהיגות לנשים (של IWF) שהתקיימה בין היתר באוניברסיטאות הארווארד ואינסיאד. מתנדבת כחברת ועד מנהל בעמותת בית הגלגלים והמרכז הישראלי למצויינות בחינוך.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ