רשות ני"ע מסכלת את הרפורמה של עצמה: השקת קרן גידור בנאמנות ואגד קרנות גידור

מגבלת "קרן בודדת" מצמצמת מאוד את סיכויי ההצלחה של האפיק החדש בטרם נולד, כי היא מאלצת את מנהלי הקרנות להיכנס לאפיק חדש לגמרי עם כדור בודד בקנה

ברק גרשוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביב
ברק גרשוני

הרשות לני"ע פירסמה לא מכבר מתווה עדכני להסדרת שני מוצרים חדשים - קרן גידור בנאמנות ואגד קרנות גידור. הרשות מנסה לייצר מוצר כלאיים - להביא את היתרונות העצומים שיש לקרנות נאמנות במגוון היבטים כמו שקיפות, נגישות, קלות השקעה ומיסוי, וכמובן להכניס תחת פיקוח חלק מתעשיית קרנות הגידור שנהנית מגישת ניהול השקעות נטולת מגבלות ומושכת אליה מנהלים טובים, אך מתנהלת ללא פיקוח רגולטורי על כספי המשקיעים. 

ראשית אסביר מעט אודות שני המוצרים שמנסים לחבר:  

קרן גידור היא שותפות השקעות בלתי מפוקחת שמשקיעה בניירות ערך שרשומים בבורסה כלשהי וניתן לסחור בהם. לקרן גידור אין מגבלות השקעה כלשהן ולמנהל ההשקעות (השותף הכללי) יש חופש פעולה מוחלט לפעול וליישם את אסטרגיית ההשקעה שלו. 

קרן גידור נבדלת מקרנות השקעה אחרות כמו קרנות הלוואה, קרנות נדל"ן או פרייבט אקוויטי בכך שהיא רוכשת רק ניירות ערך הרשומים למסחר. 

קרן נאמנות היא קרן השקעות המפוקחת על ידי רשות ני"ע ומשקיעה בניירות ערך שרשומים למסחר. ניהול קרן נאמנות מוסדר מאוד ומוגבל לפי תשקיף ומגבלות השקעה רבות נוספות מכוח חוק ותקנות.  

הלקוחות ייהנו משקיפות ופיקוח בסטנדרטים הגבוהים והאיכותיים שמספק המבנה של קרנות הנאמנות בישראל; מביטחון כספי ההשקעה - התשתית של קרן נאמנות מייצרת ודאות שכספי ההשקעה יישמרו וינוהלו באופן הולם ותחת הפרדה קפדנית בין כספי ההשקעה לכספים אחרים; מנגישות בסכומי כסף נמוכים למכשיר השקעה מורכב יותר שרף הכניסה אליו מאוד גבוה; ממשטר מיסוי מוגדר וברור - משטר המס בקרנות הנאמנות מוסדר ומעוגן בחקיקה, עובדה שמייצרת ביטחון ונוחות עצומים למשקיעים ולמנהלי ההשקעות. בקרנות גידור נושא המיסוי מורכב יותר וטעון הסדרה פרטנית באמצעות הסדר מיסוי מיוחד - "רולינג" מרשות המסים. 

קרן גידור שתקים "אחות תאומה" - קרן גידור בנאמנות - מאפשרת לעצמה להתגבר על מגבלת מספר המשקיעים, ועבור קרנות הגידור זו בשורה. בד בבד, מדובר בחשיפה לנתח שוק נוסף עם פוטנציאל עצום. קרנות הנאמנות מנהלות כמעט 200 מיליארד שקל, ובאמצעות מערך הייעוץ הבנקאי ניתן להגיע כמעט אל כל תיקי ההשקעות במדינה ולאפשר ללקוחות שהביעו עניין להשקיע בקרן הגידור, אך לא עמדו בסכום המינימום, להיחשף אל קרן הגידור באמצעות האחות התאומה - קרן הגידור בנאמנות. 

אליה וקוץ בה - קרן אחת לכל מנהל

בעוד הרעיון ליצור קרן גידור תחת פיקוח רווי ביתרונות, רשות ני"ע הכניסה מקל בגלגלים לרפורמה שהיא עצמה מקדמת. זאת משום שבחוזר נרשם כי כל מנהל קרן יוכל להקים קרן גידור אחת בלבד. הסיבה לכך אינה ברורה - איך יצמח אפיק קרנות הגידור בנאמנות, אם כל מנהל קרן יוגבל לניהול של קרן בודדת?

פתיחת אפיק השקעה חדש ממילא כרוכה בקשיים ובסיכונים רבים שמנהלי הקרנות ייטלו עליהם. ישנם משתנים לא ודאיים רבים - מה יהיה הביקוש למוצר, האם מערך הייעוץ הבנקאי יסכים לייעץ ולהפיץ את המוצר, תוך כמה שנים ההשקעה במוצר תחזיר את עצמה ועוד. 

מגבלת "קרן בודדת" מצמצמת מאוד את סיכויי ההצלחה של האפיק החדש בטרם נולד, כי היא מאלצת את מנהלי הקרנות להיכנס לאפיק חדש לגמרי עם כדור בודד בקנה: יפגעו בול - אולי ירוויחו. בכל מצב אחר - יפסידו. כשהסיכויים הם כאלה, לא בטוח בכלל שמנהלי הקרנות יאהבו את הסיכויים. 

נראה שתופעת ריבוי קרנות הנאמנות שהרשות רוצה לטפל בה מפריעה כאן לשיקול הדעת – החשש מהתפתחות אפיק נוסף של קרנות גידור בנאמנות ש"יסבול" מריבוי קרנות אינו מוצדק, בייחוד כשה"ילד" טרם נולד. נהוג לספק הגנת ינוקא וחופש פעולה לאפיק חדש, לא למנוע ממנו את החמצן להתפתח. 

קרן אחת למנהל סותמת את הגולל על מגוון אפשרויות, כאלה שלא תמיד חושבים עליהן כשמבצעים את האסדרה. היא מונעת, למשל, את האפשרות שחברת קרנות גידור תרצה לקבל רישיון מנהל קרן משלה ולהקים רק קרנות גידור בנאמנות שיהיו "תאומות" של כל אחת מקרנות הגידור הקיימות שלהם. 

יש כאן פוטנציאל למודל עסקי חדש לגמרי, שיעניק לחברות קרנות הגידור קהל לקוחות חדש, וייתן ללקוחות תעשיית קרנות הנאמנות מבחר גדול יותר של מנהלי השקעות טובים, בהשקעה בסכומים שווים לכל נפש, ואני מניח שיש עוד מגוון אפשרויות שנגדעו בטרם לידתן, עקב ההחלטה לאפשר רק קרן גידור בנאמנות בודדת.  

עולם קרנות הגידור הישראלי נחלק לשלושה אפיקי התמחות עיקריים - מניות בישראל, אג"ח בישראל ומניות בחו"ל. אם רוצים הצלחה של קרנות הגידור בנאמנות צריך לאפשר לפחות הקמה של שלוש סוגי קרנות גידור בנאמנות לכל מנהל קרן, או שתי קרנות בכל אפיק. 

אגד קרנות בנאמנות

מוצר נוסף שהחקיקה תאפשר הוא אגד קרנות נאמנות, שיאפשר לכל מנהל קרן וכל מנהל תיקים לבנות תיק קרנות גידור עבור לקוחותיו לפי העדפותיו.

במוצר הזה אני רואה יתרונות לכלל השחקנים - יותר אפשרויות השקעה ללקוחות, פיזור בין כמה קרנות גידור, פיקוח של מנהל מקצועי, אפשרויות רבות יותר למנהלי תיקים ולמשקיעים מוסדיים קטנים להקצות סכומים קטנים לקרנות גידור תחת המבנה העדיף של קרן נאמנות, ויותר פוטנציאל לקוחות לקרנות הגידור. 

הסברה למערך הייעוץ

צעד משלים הכרחי הוא להסביר את המוצר החדש למערך ההפצה העיקרי של תעשיית הקרנות - היועצים בבנקים. בניגוד לקרנות נאמנות רגילות שבהן ניתן להסתמך על ביצועי עבר ויש מערכת דירוג לכל בנק מבוססת ביצועים יומיים, הרי שכאן יהיה מדובר בקרנות חדשות הנסמכות על המוניטין של המנהל. עלול להיווצר קושי בייעוץ שעלול להוביל להימנעות מרכישת קרנות גידור בנאמנות. דרוש מסע הסברה למערך הייעוץ הבנקאי כדי למנוע התעלמות, הימנעות של היועצים מהמוצר החדש או תיוג של קרנות הגידור כמסוכנות או כאלה שעדיף לא להתעסק אתן, באופן שיוביל אותן לקבורת חמור - כפי שקרה בעבר (קרנות טכנולוגיה עלית שרק אחת הצליחה לקום; קפ"מ שנותר אות מתה בחוק).

רשות ני"ע עושה מהלך מעולה בהקמת האפיק החדש והיא משקיעה מאמצים ניכרים, בונה תשתית נהדרת, שותלת דשא ובונה יציעים. רק שלא תכניס לעצמה גול עצמי מרהיב עם עניין קרן אחת למנהל.

ברק גרשוני | ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים. בעלה של טלי ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker