החורף מגיע – וחלוקת המענקים צריכה להיות יעילה יותר

לא ייתכן שבמדינה של 9 מיליון אזרחים בלבד מתקשים לפלח מידע על האוכלוסייה בצורה מדויקת יותר. תוכנית החירום לקראת הגל הבא של הקורונה צריכה להיות יעילה יותר - ולעזור למי שאינו יכול להתפרנס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך משחקי הכס
מתוך משחקי הכסצילום: /אי־פי

לפני שאפרט את העצות שלי בנוגע למענק הבא, אספק אנקדוטה בנוגע למענק הנוכחי. אחד המחזות שזכורים לי מימיי כבנקאי צעיר הוא ימי ה-28 בחודש, אז נרשם תור ארוך של מקבלי קצבת הביטוח הלאומי שמגיעים לבנק למשוך אותה במזומן וחיים ממעט הכסף. הנוהג היה שללא קשר למצב היתרה בחשבון - הסכום שהגיע כקצבה מביטוח לאומי ניתן למשיכה במזומן במלואו.

חשוב לוודא כעת שהמענק להמונים שיחולק בימים הקרובים ילווה בהנחיה חד משמעית של הפיקוח על הבנקים לאפשר משיכה של המענק במזומן ללא קשר למצב היתרה בחשבון כדי לממש את התכלית שלו - צריכה בסיסית למי שנגמר לו הכסף. לקוחות שמגיעים עד סניף הבנק כדי למשוך מזומן הם אלה שצריכים אותו הכי הרבה.

נושה כמנהגו נוהג

להבדיל מהצעדים המהירים שבנק ישראל נקט לדחיית תשלומי משכנתא והלוואות צרכניות, הרי שמרבית ספקי השירותים והנושים הקבועים במשק ממשיכים בגביית תשלומים כהרגלם - שכר דירה, ארנונה, תשלומי חשמל, תשלומי מים וכו' נגבים בדיוק של שעון שווייצי. לא תופתעו לדעת שאזרחים מקבלים דרישות לתשלום קנסות כרגיל, לרבות מכתבי התראה בגין אי תשלום חוב - שמנוסחים בנוסחים מאיימים. כל נושה דואג לחלקו. כך מתנהלת כלכלה ובעוד שחלילה לנו מלעצור את הפעילות הכלכלית שכן מתפקדת, הרי שחשוב לסייע באופן ממוקד למי שמשבר הקורונה גזר עליו חוסר יכולת להתפרנס.

לכן המענק הצפוי מעורר בי מחשבה על היום האפל שמחכה לרבים אחרי הקורונה. אחרי מסיבת העיתונאים הבאה של "ניצחנו, הצלחנו, אנחנו מדהימים" המדינה תחזור לשגרה ואיתה תעלם הסימפטיה הציבורית לשבר הכלכלי הגדול של עצמאים, בעלי מקצועות חופשיים ושכירים שאינם מקבלי משכורת מהמדינה או מענקי היי-טק. רבים יישארו בלי עסק, בלי פרנסה ובלי סימפטיה. הדבר האחד שיישאר זה הר של חובות שנערמו והלכו. אז יבואו כל הנושים ויכו בכל הכוח ללא רחם.

צריך לעשות הכל כדי להימנע מהסיטואציה הקשה הזו. ראוי היה שהמענק הנוכחי יופנה לאלה שהקורונה מונעת מהם להתפרנס - ולהם ולבד. הוצאה כזו של הממשלה היתה מסייעת באופן יעיל יותר לפעילות במשק. אבל אלה מים מתחת לגשר. תשומת הלב הממשלתית חייבת להיות עכשיו בהכנת תוכנית חירום למשק לתקופת החורף. ההשלכות הכלכליות של גל תחלואה נוסף יהיו קטסטרופליות. עסקים ועצמאים, שכבר עכשיו חיים על אדי חמצן, יתרסקו במקרה שיתרחש גל שלישי של קורונה.

צילום: Ofer Vaknin

לבנות יכולות טכנולוגיות למיפוי נתוני האוכלוסייה

תוכנית החירום בגרסת החורף חייבת לכלול שלושה אלמנטים - מענק רציף, הכשרה מקצועית והקלה בנטל התשלומים לאוכלוסיות ממוקדות. הממשלה חייבת לפתח יכולות "טיפול ממוקד". לא ייתכן שבמדינה של 9 מיליון אזרחים בלבד מתקשים לפלח מידע על האוכלוסייה בצורה מדויקת יותר. המענק הנוכחי הוביל לכך שהביטוח הלאומי משלים בראשונה בימים אלה את מאגר פרטי החשבונות המאומתים של כל תושבי ישראל. הישג ראוי שמוכיח שכשרוצים אז זה אפשרי. כעת יש לפעול לבניית מאגרי מידע לפי פילוחים מדויקים יותר, על פי קריטריונים שונים שהממשלה תגדיר. הקריטריונים יאפשרו הקצאת משאבים ממוקדת ואפקטיבית בעתיד.  

מענק רציף

עם יכולות פילוח ממוקדות, המענק בגרסת החורף צריך להתמקד במי שהוא נעדר יכולת לייצר הכנסה בגלל הקורונה ואין לו כל סעד אחר. דוגמה לכך הם מורי הדרך, עובדי התיירות, רוב עובדי ענף הבידור ועוד. אלה היו צריכים לקבל מזמן קצבת מחיה מינימלית כל עוד הם מנועים מלהשתכר במשלח ידם.

על מנת שמענק יהיה אפקטיבי עליו להיות רב חודשי לתקופה מוגדרת מראש – כך הוא יספק ודאות לעתיד. מענק רב חודשי יתאפשר רק בעזרת פילוח מדויק של האוכלוסייה וצמצום דרמטי של אוכלוסיית הזכאים. כך ה-7-6 מיליארד שקל הבאים שיחולקו ינותבו למקום שבו הם היעילים ביותר ואולי יספיקו לתקופה של מספר חודשים.

למידה מרחוק והכשרה מקצועית

לצד יצירת ודאות באמצעות קצבה חודשית צריך לשרטט אופק תעסוקתי. הכלכלה ביום שאחרי הקורונה תהיה שונה מהכלכלה של תחילת 2020. רבים מהעובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת כבר לא ישובו למקום עבודתם וחייבים להכשיר אותם לתעסוקה חלופית. זוהי הזדמנות נדירה לתמרץ את מי שיושב בבית בעל כורחו לגשת לאינטרנט ולקחת קורסים מקוונים של הכשרה מקצועית, תוך שיפור מיומנויות (רצוי מיומנויות טכנולוגיות).

כל מקצוע שמישהו ירכוש בתקופה הנוכחית יכולים ליצור תשתית נפלאה ליציאה מהירה של המשק מהמיתון. ההכשרות צריכות להיות חינמיות, בדומה לפתיחת קרוסים מקוונים על ידי מיקרוסופט. המדינה תגדיר מראש לאן היא מכוונת בכך שתיתן מענק למי שישלים בהצלחה את ההכשרה המקוונת וירכוש מיומנות נדרשת. ככל שיהיו עובדים עם מיומנויות מגוונות יותר, אפשרויות התעסוקה שלהם יגברו והמשק יוכל לשוב לתפקד. מדובר במהלך פשוט שרק צריך להתניע אותו.

הכשרה מקצועית במכללה בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר
הכשרה מקצועית במכללה בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: אמיל סלמן

בחינת הקלה ממוקדת בנטל התשלומים

לממשלה יש כוח ויכולת להקל על אוכלוסיות שנפגעו מהקורונה, לו רק היא רוצה בכך. החל באמצעות החברות הממשלתיות והשלטון המקומי וכלה במרכז לגביית קנסות ופעילות ההוצאה לפועל. המדינה יכולה להקל בתשלומי ארנונה, חשמל, מים ועוד. בנוסף, המדינה יכולה לסבסד משמעותית את מוצרי הצריכה המפוקחים לתקופה קצרה.

מהליכים נוספים שהמדינה יכולה לעשות הם דחיית טיפול בקנסות ישנים והליכי הוצאה לפועל – גם אם אותם תהליכים הלכו לפני תקופת הקורונה. גביית הקנסות עכשיו עלולה להיות מכת מוות לנישום ולא תתרום דבר לנושה, בייחוד כשמדובר במדינה. המדינה יכולה לבטל כפל קנסות וריביות פיגורים על חובות לתקופה קצובה, וכך לא רק להקל על מי שזקוק לכך כעת אלא גם לתמרץ את מי שיש לו כסף לפרוע את חובותיו במיידי - ולהגדיל את הכנסותיה.

נושא ההקלה בנטל התשלומים לא עלה מספיק לדיון בשיח הציבורי. אולי כי המלצות כאלה עומדות לכאורה בניגוד מוחלט לתפיסה של חופש יוזמה וחופש פעולה כלכלי. אך כדי שכלכלה תהיה "כלכלה חופשית" נדרשים תנאי בסיס שיבטיחו את הקיום של הפרטים בכלכלה.

כשאזרחים מסוגרים בביתם ומנועים בעל כורחם לעסוק במשלח ידם או למצוא פרנסה אחרת - אזי תנאי הבסיס של כלכלה חופשית אינם מתקיימים. כשנמנעת מאזרחים היכולת הבסיסית להתפרנס, אך הם מחויבים להמשיך לשלם על שכר דירה, חשמל, מים, ארנונה ומזון, משל המשק היה במצב רגיל, תנאי הבסיס של כלכלה חופשית אינם מתקיימים. לכן, יש מקום לצעדים אלה

הלקח העיקרי מאירועי הגל הנוכחי הוא התזכורת המהדהדת שהמדינה לא יכולה להרשות לעצמה להיתפס שוב עם המכנסיים למטה בחורף הקרוב. צריך להיערך לבאות כבר היום ובמשנה מרץ -  Winter is coming.

ברק גרשוני | ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום