הנפט זול, אבל לקנות אותו יעלה לכם ביוקר

ההנחה של כולם היא שעם החזרה לשגרה, הביקוש לנפט יגדל באופן חד. אבל אני לא מכיר מכשיר שמספק חשיפה טובה לטווח ארוך לנפט למעט אחזקה פיזית שלו, שאינה אפשרית לרובנו

ברק גרשוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר ליד מתקן לזיקוק נפט בטקסס, ב-2018
שוטר ליד מתקן לזיקוק נפט בטקסס, ב-2018צילום: Loren Elliott/רויטרס

לכל המשקיעים ברור שהנפט נמצא במחיר שפל היסטורי. מלחמות הסחר בין רוסיה וסעודיה הגבירו את היצע הנפט מצד אחד, בעוד שמגפת הקורונה הצניחה את הביקוש לנפט בעשרות אחוזים, לא פחות. וכשהיצע עצום פוגש ביקוש דליל, המחירים צונחים.

מי שיחקור מעט יותר לעומק יגלה שעלות הפקת הנפט ברוסיה ובסעודיה היא בין 10 דולר ל-17 דולר בערך. מאחר ששתי המדינות הללו, כמו מדינות רבות נוספות, נשענות על ההכנסות מנפט כמקור הכנסה מהותי, הן אינן יכולות להרשות לעצמן מחיר נפט כה נמוך לאורך זמן.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

ומצד ההיצע, ההנחה של כולם היא שעם החזרה לשגרה, לאחר שתשתטח עקומת ההתפרצות של הקורונה, הביקוש לנפט יגדל באופן חד, ממש כמו התפרצות מקומית של קורונה. המסקנה? לקנות היום נפט בזול ולמכור מחר ביוקר. מה יותר קל מזה?

מרוצים מהתובנות הללו, אנחנו מבררים מהי הדרך הקלה ביותר לרכוש חבית או שתיים של נפט. טוב, אולי לא חבית נפט באופן פיזי, אבל אולי לרכוש ETF שעוקב אחרי מחיר הנפט. במקרה הזה, סביר להניח שתתקלו ב-USO - United States Oil, שהוא ה-ETF הכי נסחר ומוכר בעולם לרכישת חוזים על הנפט. 

וכאן מתחילות הבעיות, או כמו שנהוג לומר במחוזותינו – אתם הולכים להפסיד בגדול בגלל "הפרוצדורה". תעודת USO לא קונה חביות נפט אמיתיות אלא רוכשת חוזים עתידיים (Futures), בעיקר לחודש הבא, על מחיר הנפט. מדי חודש, במשך ארבעה ימי מסחר קבועים מראש, בערך שבועיים לפני מועד פקיעת החוזה, היא מחליפה את החוזה של החודש הקרוב לחוזה של החודש שלאחריו - פעולה טכנית לכאורה שתאפשר לה לעמוד במטרה המוצהרת שלה – לנסות לעקוב אחר מחיר הנפט של החודש הבא. 

מחיר הנפט העתידי

המחיר הנוכחי של הנפט, זה שכולנו רואים לנגד עינינו, נקרא מחיר ה-Spot. ולפעמים הוא שונה דרמטית מהמחיר של החוזה על הנפט לחודש הבא, שאותו מחזיקה תעודת USO. 

שימו לב שמחיר ה-Spot, זה שאנחנו קוראים בעיתונים שהוא מתרסק, נמצא במחיר שפל של 15 דולר, בעוד תעודת ה-USO מחזיקה החל ב-19 באפריל  בעיקר את החוזה על הנפט לחודש יוני. 

מה זה אומר? זה אומר שאם קניתם את תעודת ה-USO, קניתם חוזה עתידי על הנפט במחיר ממוצע של 26-23 דולר. עכשיו, אם הנפט באמת יעלה בחודש הקרוב, עד למועד שבו ה-USO מחליפים שוב את החוזים ועוברים לחוזים של יולי, אז במקרה שהנפט אכן יעלה ל-25 דולר מהמחיר הנוכחי של 15 דולר, אתם תרוויחו - אפס. טכנית, תלוי במחיר הקנייה בפועל של החוזים בתעודה, הנפט יכול לעלות ב-66% ורוכש של תעודת הסל USO ירוויח אפס. 

אם הנפט לא יעלה משמעותית לעבר 26-23 דולר בחודש הקרוב, רוכשי תעודת USO מבטיחים לעצמם הפסד ודאי עצום. הפער הבלתי נתפש בין המחיר הנוכחי, ה-Spot של הנפט, לבין המחיר העתידי שלו בעוד חודש, חוזה ה-Futures הקרוב, נקרא Contango והוא עומד בימים כתיקונם על אחוזים בודדים. 

קידוח נפט בקליפורניה
קידוח נפט בקליפורניהצילום: AFP

שיתוק הביקוש וחוסר היכולת לאחסן את הנפט העודף המיוצר מביא לירידה חדה במחיר ה-Spot, ללא ירידה דומה בחוזה של החודש והחודשיים הקרובים, שמגלמים כבר הערכה לחזרה מסוימת לשגרה. הפער הזה כרגע הוא סכנה לכל רוכש של חוזה עתידי על הנפט באמצעות תעודת USO. 

אגב, באתר של ETF.COM תמצאו אזהרה ברורה לענין הזה: 

USO invests solely in front-month futures contracts. This means that the fund will be particularly sensitive to changes in spot prices, but may be priced higher or lower than spot, sometimes dramatically.

ההדגשות הן שלי, והמלה "בלבד" כבר אינה מדויקת. גם בתשקיף התעודה תמצאו אזהרה על פער המחירים הפוטנציאלי.

נושא תמחור תעודת ה-USO מורכב ועגום הרבה יותר, הואיל וישנן גם עלויות של מנהלי התעודה שנהנים מאוד לאחרונה מזרימת הכספים הניכרת אל התעודה. על רקע העלייה בשווי הנכסים, דיווחו מנהלי התעודה לרשות ני"ע האמריקאית SEC, שהחל ב-17 באפריל, התעודה תרכוש בכ-20% משווי התעודה גם חוזה לעוד חודשיים ולא לעוד חודש, כך שעיוות העקיבה אחרי מחיר ה-Spot רק יגדל. בשורה התחתונה, חשיפה לנפט "הזול" באמצעות תעודת ה-USO היא בעייתית, בלשון המעטה, ומיועדת לסוחרי יום שמכירים היטב את מגבלות התעודה ויודעים בדיוק מתי ולמה לסחור בה. כרגע, תעודת ה-USO מספקת בעיקר הכנסות נאות ביותר למנהליה ועמלות לברוקרים. 

אינני מכיר מכשיר שמספק חשיפה טובה לטווח ארוך לנפט למעט אחזקה פיזית שלו, שאינה אפשרית לרובנו, או רכישת חוזי Futures באופן עצמאי על המורכבויות של פעילות זו, למי שנגיש לכך, בעיקר מוסדיים. חשיפה למניות מתחום הנפט היא אפשרות סבירה בשל קורלציה מסוימת שקיימת בין מחירי הנפט ובין מחירי המניות. שווה גם להתעניין במניות של חברות העוסקות באחסון של נפט, שכן הביקוש לאחסון של נפט כרגע הוא עצום ומחירי הנפט בשפל, כך שחברות בתחום האחסון יכולות לגזור עמלות גבוהות במיוחד בתקופה הזו. 

בכל מקרה, היזהרו כרגע מה-USO. 

ברק גרשוני | ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker