ברק גרשוני

וירוס קורונה יחלוף מן העולם. הוא לא יחסל את אוכלוסיית כדור הארץ ואפשר להעריך בזהירות שעיקר הנזק שלו הוא הפאניקה שהוא זרע בעולם וההשלכות הכלכליות העתידות לבוא. מצד שני, כבר עכשיו הוא תורם תרומה חשובה לכלכלה העולמית, כשהוא מזכיר לכולנו כמה המרקם של הכלכלה הגלובלית שברירי.

הכלכלה הגלובלית יודעת להסיט סחורות ומידע ממקום אחד למשנהו בקצב מסחרר שגובר והולך. והנה, וירוס אחד קטן, מדבק וחמור יותר משפעת, אך בוודאי לא קטלני ברמה שתאיים על הקיום של מדינה כזו או אחרת, מצליח לשתק בצורה מהותית את הכלכלה הגלובלית.

חומרי גלם שלא מגיעים אל סין, לא הופכים להיות מוצר שיוצא מסין ופעילות הייצור הגלובלית תקועה. תיירים בפאניקה, טיסות גלובליות שפשוט נעצרו כמעט כליל לאזורים מסויימים בעולם, והנה כל המערכת ההרמונית הזו שנקראת הכלכלה העולמית, פשוט מתחילה לכבות מנועים. ובאותה נשימה, האינטרס הכלכלי הוא הכוח החזק מכל ולכן סביר שהמערכת הכלכלית, בדרכה, תמצא את הדרך להפיק לקחים מהמשבר הבלתי צפוי הזה.

אך הואיל ובשוק ההון עסקינן, אבקש להעלות כמה נקודות שמשבר הקורונה חושף בפנינו.

חובות: עשור וקצת של העמסת חובות חסרת תקדים פגעו בחסינות הפיננסית של חברות רבות והפכו אותן לרגישות ביותר להעדר אשראי שוטף. אם העצירה בפעילות הכלכלית העולמית תמשך או אף תחמיר, חברות רבות שתלויות באשראי ולא יכולות להרשות לעצמן יצירת פערי תזרים מזומנים עלולות למצוא עצמן בפני פשיטת רגל.

מדיניות מוניטרית חסרת אונים: הווירוס הזה לא בא טוב לבנקים המרכזיים. זה מה שקורה כשאתה מנהל מדיניות ריבית אפס על סטרואידים - גם כשהשווקים כבר בצמיחה סבירה והאבטלה בשפל. כשמגיע משבר אמיתי, אקסוגני ובלתי חזוי לחלוטין, אתה ניצב ערום ועריה מול השווקים, ללא יכולת לנהל מדיניות מוניטרית מרחיבה קונבנציונלית.

בורסת וול סטריט. האם השווקים יפלו?
בורסת וול סטריט. האם השווקים יפלו?צילום: Richard Drew/אי־פי

המרצות פיסקליות בדרך? כנראה שכן, ביג טיים. ומבלי להכנס לנכונות של מהלכים כאלו ולנחיצותם, דבר אחד ברור, הגירעון בתקציבי במדינות בעולם המפותח הולך לצמוח. החובות יגדלו בקצב גבוה יותר מכפי שכבר כעת והר החובות ילך ויתפח.

כשהחובות תופחים בקצב מהיר, זה מסוכן יותר או פחות? נראה שהתשובה לכך רטורית. בוודאי שהסיכון עולה. מי שמעמיס על עצמו חובות שלא יתפלא שיאלצו אותו לשלם פרמיה על הסיכון שגדל. ובכן, בעולם שלנו, כבר מזה זמן רב, חברות ומדינות מצליחות לגייס יותר ויותר חוב בפחות ופחות ריבית, בניגוד מוחלט למצופה מהדינמיקה של עליה בסיכון = עלייה בתשואות שהשוק דורש.

ריצה לחוף מבטחים? תחשבו שוב

החוב הממשלתי האמריקאי נסחר בימים אלה בתשואות שפל היסטוריות, למרות עלייה משמעותית ביחס החוב לתוצר האמריקאי, תוך הבנה שהגירעון רק הולך לעלות וקצב הצמיחה השנה כנראה יצנח.

מעולם לא נראה אג"ח ארה"ב ל-30 שנה בתשואות של 1.6% והיד עוד נטויה. למעשה, ריבית הפד הרשמית לטווח קצר, שנעה בטווח של 1.75-1.5, נמצאת ברמת התשואה של האג"ח ל-30 שנה.

נכון, כבר היינו בתקופות של עקום הפוך בו תשואות הטווח הקצר גבוהות מאלו של הטווח הארוך, תופעה המוכרת כסימן מקדים למיתון באופק, אבל מעולם המספרים האבסולוטיים לא היו כה נמוכים. וירוס קורונה דחף את התופעות הקיצוניות ממילא של תשואות נמוכות, אל מעבר לקצה.

התגוננות מפני וירוס קורונה בוונציה, איטליה
התגוננות מפני וירוס הקורונה בוונציה, איטליהצילום: אוהד צויגנברג

בנקודה הזו, צריך לחשוב מחדש על דינמיקה נוספת שקיימת בשוק: יש פאניקה = בורחים לאג"ח ממשלתי. הריצה אל מקלט מבטחים פיננסי כמו אג"ח ארה"ב או אג"ח גרמניה מעולם לא היתה מסוכנת יותר.

בגרמניה, תשואות אג"ח ל-30 שנה היא שלילית. משמע, כל מי שרוכש אג"ח גרמני כדי "להחנות את הכסף" במקלט מבטחים, מבטיח הפסד כספי ודאי בהחזקה לפדיון בעוד 30 שנה או הפסד כספי ודאי במקרה שהתשואות מתישהו ב-30 השנים הקרובות יעלו מעט. בחירה לא מי יודע מה מוצלחת.

בארה"ב, תשואות האג"ח צונחות והעקום משתטח כך שאין כמעט פרמיה בין החזקת אג"ח קצר לבין אג"ח ל 10 שנים. היסטורית, סגירת עסקה עם תשואה של 1.15% לשנה למשך עשור הוכיחה את עצמה כעסקה גרועה עד גרועה מאוד כמעט בכל חתך זמן.

גם בישראל, תשואת האג"ח ל-10 שנים מעניקה פרמיה אפסית ביחס לאג"ח קצר ואפילו האג"ח ל-30 שנה כבר בתשואות שלא מותירות שום פרמיית סיכון מקומי,פרמיית זמן או פרמיית אינפלציה.

בעבר, מקלט המבטחים הניב למשקיעים תשואה כלשהי ששימשה כרית ביטחון להפסדי הון או לכל תרחיש קיצוני אחר. הימים הללו חלפו ואינם. כעת, במקרה של תרחיש קיצון, אין שום כרית ביטחון והדבר היחיד הבטוח הוא שנפסיד כסף בשהייה ב"מקלט המבטחים" יותר מאשר שם בחוץ, מחוץ למקלט. אלו ימי Cash is King.

התרחיש האופטימי שלי

הקיץ יגיע, בהלת הקורונה תדעך, הבורסות יתקנו מהר מהר והכלכלה תתאושש לאט לאט, כמו שקורה בחיים בארועים כאלה. משבר הקורונה הפוקד אותנו יוכיח יותר מהכל שאין כרגע חיסון. לא רק לקורונה, אלא גם לשווקים שאחרי עשור של עליות במניות והאמרה דרמטית של רמות החוב בעולם, נצבים נטולי חיסון בפני משבר.

לשוק הסחיר כבר אין באמת "מקלט מבטחים" להציע. תחשבו מסלול מחדש.

ברק גרשוני | ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker