המלצות ל-2020: הישארו על הגלגל ואפסנו את ההיגיון

השילוב של מדיניות מוניטרית מקלה מאוד ורצון פוליטי עצום להקל על המצביעים בשנת בחירות אמור להיות חדשות טובות לשוק ההון האמריקאי ב-2020, גם אם 2020 מגיעה אחרי שנה חיובית נדירה שחותמת עשור מוצלח בשווקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונאלד טראמפ וג'רום פאואל
נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל, עם הנשיא טראמפצילום: Carlos Barria/רויטרס

שני מהלכים גדולים הגדירו לדעתי את ביצועי השוק 2019. המהלך הראשון הוא הריבאונד העצום בשוקי המניות והאג"ח בימים הראשונים של 2019, מעין תגובת נגד לפאניקה של דצמבר 2018. הראלי של ינואר הוכיח בפעם האלף את נכונות הקלישאה שלפיה "לא ניתן לתזמן את השווקים". מי שברח בסוף דצמבר הפסיד כ-14%-10%, ופספס את ינואר שבו הרוויחו המשקיעים ב-S&P500 חזרה כמעט את כל ההפסד של דצמבר.

המהלך השני, שכנראה יגדיר גם את 2020, הוא המעבר של הפד האמריקאי מצמצום מוניטרי להרחבה מוניטרית ביולי 2019. כבר בדצמבר 2018, מיד עם העלאת הריבית האחרונה של הפד, החל טראמפ לשפוך אש וגופרית על נגיד הפד, ג'רום פאואל, והגיע לשיא באוגוסט 2019, שבו זכה פאואל ל"מקום של כבוד" לצד נשיא סין, כשטראמפ צייץ וקרא לו אויב המדינה, לא פחות.

אפשר לומר שאלו היו פרפורי הגסיסה של הצמצום המוניטרי. במהלך 2018 עוד נדמה היה לי שהפד האמריקאי מצליח לעשות את הלא ייאמן, ולהיחלץ מהבור רב השנים של הקלה כמותית וריבית אפס - גם צמצום המאזן וגם העלאת ריבית, שני מהלכים של צמצום מוניטרי. ואז, כמו בסרטים מצוירים, כשראה כבר את האדמה והציב רגל אחת על קרקע יציבה, הושטה יד מהבור וגררה אותו חזרה אל עולם ההקלה המוניטרית האינסופית - QE4EVER.

מצמצום

הריבית חזרה לרדת ביולי, אחרי שפאואל שינה את הטון כבר בינואר והכין את הבמה להפחתות הריבית, כשברקע דרישה של השוק ושל טראמפ לעוד ועוד הפחתות, אם אפשר אז עד האפס ומעבר לו. הצמצום במאזן היה כלא היה והזרמות הכספים המסיביות חזרו דרך הטיפול במשבר שוק הריפו בספטמבר 2019. יותר מ-300 מיליארד דולר הוזרמו לשוק תוך חודשים ספורים. רק שהפעם לא קוראים לזה QE, אלא שם אחר במכבסת המלים. רק שזה הולך כמו QE ומרגיש כמו QE ולכן...

כעת, בפתחה של 2020, נמצא הבנק המרכזי העוצמתי בעולם עם רגל המרחפת בין דוושת הגז לבין הניוטרל, ובלי שום כוונה לגעת בברקס. הבנקים המרכזיים המשמעותיים הנוספים, ECB ו-BOJ, מעולם לא הפסיקו ללחוץ על הגז (היה נסיון אירופי שנגוז מהר מאד) ולא כל כך משנה אם הדוושה כבר שחוקה ומקולקלת מרוב שימוש.

הפד האמריקאי הוא גוף א-פוליטי, אך הכניסה לשנת בחירות מציבה אותו בנקודה שבה הוא יעדיף להימנע ככל הניתן מלבצע שינויים במדיניות, כדי לא להיתפש כמי שמתערב בשווקים ממניעים פוליטיים. לכן, מצד הפד ניתן לצפות להמשך תמיכה בשווקים בקו הנוכחי - ללא שינוי ריבית ועם סיוע בלתי מוגבל בשוק הריפו, שזה, בתרגום חופשי - אספקת מזומנים בלתי מוגבלת לשווקים.

מהצד הפיסקלי, סביר שנראה את טראמפ מציע, מבטיח ואולי אפילו מקיים, עוד השנה, הקלה פיסקלית כזו או אחרת - כלכלת בחירות. כך שאין לצפות לריסון פיסקלי או אחריות תקציבית כלשהי, או צמצום גירעון.

השילוב של מדיניות מוניטרית מקלה מאוד ורצון פוליטי עצום להקל על המצביעים בשנת בחירות אמור להיות חדשות טובות לשוק ההון האמריקאי ב-2020, גם אם 2020 מגיעה אחרי שנה חיובית נדירה שחותמת עשור מוצלח בשווקים. לשוק המניות יש סיכוי טוב להמשיך עם הסנטימנט החיובי, שהרי הכסף שוב זול, המינוף קל, והיעדר החלופות בשילוב תאוות בצע הם מרכיבים נהדרים לשוק מניות חזק.

שוק האג"ח, מאידך, כבר כבש שיאים ונסחר ברחבי העולם בתשואות שפל אפסיות ושליליות. הואיל ומדובר בשוק של מספרים סופיים, ניתן להעריך ברמה גבוהה של ודאות שלא נראה שוק אג"ח חיובי בשנים הקרובות, וסביר שיעבור מימוש בריא מתישהו בהמשך הדרך, אבל זו תהיה יומרה לנחש אם זה יקרה דווקא ב-2020. בכל מקרה, המספרים עובדים נגד שוק האג"ח, כפי שפירסמתי בטור הקודם לגבי האג"ח בישראל, ולכן יש לצפות מאפיק זה לתשואה חד ספרתית קרובה לאפס, בתרחיש הסביר.

בנקודה שבה אנו מצויים כעת, יהיה זה לא נבון ללכת נגד הסנטימנט הכללי החיובי שיוצרת התמיכה המלאכותית בשווקים, כמו שתהיה זו שכלות לנבא מתי מצב הכלכלה יחזור להיות שחקן ראשי במשחק.

ודבר אחרון - לצד כל האופטימיות המפומפמת מכל עבר, קנו לכם בכל זאת ביטוח קטן לתיק, בעיקר לאפיק המנייתי, איזו אופציית PUT רחוקה, רק למקרה ש...

ושתהיה שנת השקעות מוצלחת.

ברק גרשוני | ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker