צפירת הרגעה מהפד

הפד מודע היטב למצב בכלכלה העולמית ולרגישות השווקים, ומבין שהמצב כרגע אינו מצדיק המשך העלאות ריבית

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג׳רום פאואל
יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג׳רום פאואלצילום: SAMUEL CORUM \ NYT

נגיד הבנק האמריקאי (הפד), ג'רום פאואל, השלים אמש את סיבוב הפרסה שהחל לבצע אחרי הישיבה הקודמת, באומרו שהפד יהיה "סבלני" עם שינויי הריבית בארה"ב , ובמילותיי - תשכחו מהעלאת ריבית השנה.

הפד הסיר את המשפט המאותת על כוונה להמשיך להעלות את הריבית עוד כמה פעמים, כפי שרשם בדצמבר ועבר לשפה ניטרלית של "התאמות בריבית", שמשמען - עליית ריבית עודנה אפשרות, אך גם הפחתת ריבית נמצאת על השולחן!

נזכיר, בישיבה הקודמת בדצמבר 2018 עלתה הריבית לרמה של 2.25%-2.5% חרף מחאות קולניות ואף איומים מרומזים של הנשיא טראמפ נגד המהלך. איומים אלו לא הותירו לדעתי ברירה לנגיד, אלא דווקא להעלות את הריבית בכל מקרה, כדי שהפד לא ייתפש חלילה כבלתי עצמאי. חברי הפד מייחסים לעצמאות הבנק המרכזי חשיבות רבה לאין ערוך מאשר להעלאת ריבית כזו או אחרת.

באותה ישיבה נאמרה גם פליטת הפה האומללה של הנגיד אודות צמצום מאזן הבנק המרכזי, תוכנית הפסקת רכישות האג"ח ב-50 מיליארד דולר מדי חודש - שלדבריו עובדת על "טייס אוטומטי". אמירה לא שקולה שאותתה לשוק שהפד עם הפנים להמשך צמצום מוניטרי, בין אם בהעלאות ריבית ובין אם בצמצום המאזן.

השוק הגיב כפי שהגיב ומאז אותו רגע ועד אמש היו עסוקים בפד בביצוע סיבוב פרסה ובדברור מחדש של המסר - "הריבית תעלה רק אם הנתונים יחייבו זאת"; "תוכנית צמצום המאזן נבחנת כל העת מחדש ואינה על טייס אוטומטי"; ועוד שלל הגיגים מרגיעים לשוק מנציגי הפד השונים, ובראשם הנגיד פאואל.

ניכר שהפד מודע היטב למצב בכלכלה העולמית ולרגישות השווקים, ומבין שהמצב כרגע אינו מצדיק המשך העלאות ריבית. אמש, כאמור, הגיע השלב הסופי של הבהרת המסר לשווקים. בתרגום חופשי שלי - הפד הביא את הריבית לרמה הגבוהה ביותר כנראה השנה ואולי בשנים הקרובות. האינפלציה בארה"ב לא נראית כמאיימת, בין אם עקב ירידת מחירי הנפט או מלחמת הסחר עם סין. הצמיחה בארה"ב ב-2019 לא תהיה חזקה כמו בשנה החולפת. כלכלות אירופה וסין נחלשות וישפיעו גם הן על המצב הכלכלי הגלובלי ודרכו על ארה"ב.

לגבי צמצום המאזן, הפד השליך מהחלון את ה"טייס האוטומטי" והודיע שבמקרה שיעלה צורך להרחבה מוניטרית בעתיד הוא עשוי, בנוסף להפחתות ריבית, להתאים את גודל והרכב המאזן לפי הצורך.

והרי לכם סיבוב פרסה כהלכתו.

לזכותו של הפד האמריקאי ייאמר שהוא יצר לעצמו בשנתיים האחרונות את הפריווילגיה לעמוד בנקודה הנוחה שבה הוא מצוי כעת, בעצם קיום תהליך של יציאה מסביבת ריבית אפסית. הוא יכול להרשות לעצמו היום לנהל מדיניות מוניטרית מרחיבה, קרי, להפחית ריבית ולהגדיל את המאזן, והוא יכול להמשיך במדיניות המצמצמת - העלאת ריבית והמשך צמצום המאזן כמתוכנן.

זאת,אגב, בניגוד לבנק ישראל, שמצוי בנקודה מאד לא נוחה, עם ריבית בשיעור אפסי של 0.25% ולפיכך נעדר יכולת לנהל מדיניות מוניטרית מרחיבה באמצעות כלי הריבית אם יעלה הצורך.

בנק ישראל הצליח אמנם להימנע בעבר משימוש בהרחבת המאזן ככלי מוניטרי, שהוא כלי לא קונבנציונלי שהשלכותיו ארוכות הטווח טרם ידועות, והוועדה המוניטרית בישראל כבר החלה בתהליך הבריא והמתחייב של העלאת הריבית טרם מינוי הנגיד החדש ונשמעו קולות כאילו התהליך צפוי להמשך, אך התהליך נעצר בינואר בחריקת בלמים.

כעת , אם המצב הכלכלי העולמי ידרדר, הפד יוכל לבצע מדיניות מרחיבה ולתמוך בכלכלת ארה"ב , בעוד שבנק ישראל לא יוכל לנהל מדיניות של הפחתת ריבית וחלילה ייאלץ לשקול שימוש בכלים מאד לא רצויים כמו ניהול מאזן.

ברק גרשוני | ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום