השוק הפסימי והשוק האופטימי שמבלבלים את המשקיעים

כמו שזה נראה כרגע, שוק המניות צופה עתיד ורוד יחסית בעוד שתשואות האג"ח לטווח ארוך משדרות ספקנות גבוהה יותר לגבי המצב הכלכלי-העתידי

ברק גרשוני
מסכות
שוק המניות ושוק האג"ח מספרים סיפור שונה

בשישי האחרון נאמה ג'נט ילן, נגידת הפד האמריקאי, בשיקאגו. מדבריה אפשר היה להבין שהעלאת הריבית במפגש הקרוב במארס היא עניין סגור, שדחייתו עלולה לבוא רק על רקע הפתעה לרעה בדו"ח התעסוקה בשישי הקרוב (10 במארס) . 

ההסתברות בשוק לעליית ריבית במארס התעדכנה ל-94%, שזה כמעט ודאות גמורה, כך שלמעשה הפד מחויב לעשות את הצעד הזה - ולו כדי לשמור על אמינותו ולמנוע זעזוע בשוק.

ההסתברות בשוק לעליית הריבית
ההסתברות בשוק לעליית הריבית

כשזהו מצב הדברים היינו מצפים לעליית תשואות לכל אורך העקום, שתתמחר מחדש תוואי העלאת ריבית מהיר יותר מכפי שחשבנו. אעצור ואומר שגם אני טענתי (וטוען) כי שלוש עליות ריבית ב-2017 יהיו  תרחיש סביר רק אחרי שנראה צעדי מדיניות ממשיים של ממשל טראמפ ונוכל להבין האם אכן הפוטנציאל להתחממות שוק העבודה ועלייה בקצב האינפלציה משמעותי מכפי שנראה כרגע.

מבט אל עקום התשואות מראה כי בעוד שהשוק מאמין להעלאת הריבית בטווח הקצר, יש לו כנראה השגות לגבי המשך תהליך הצמיחה והעלייה באינפלציה. לפיכך, ההשפעה על החלק הארוך של העקום פחות משמעותית - והוא נותר "תקוע" באותה רצועת מסחר שאליה הגיע בתיקון האגרסיבי בימים שלאחר בחירת דונלד טראמפ לנשיאות .

תשואת אג"ח 10 שנים ממשלתי ארה"ב
תשואת אג"ח 10 שנים ממשלתי ארה"ב

בעוד שהחלק הקצר בעקום התשואות מושפע בעיקר מהשינויים בריבית הבנק המרכזי, הרי שהחלק הארוך בעקום (30-10 שנים) מושפע מגורמים רבים בעלי מאפיינים ארוכי טווח כמו קצב הצמיחה הרב-שנתי, ציפיות האינפלציה לטווח ארוך, אמינות המדיניות המוניטרית ועוד.

עקום התשואות עובר תהליך של השתטחות, שמתרחש דווקא מהחלק הקצר שלו

עקום התשואות
עקום התשואות

בעוד ששחקנים רבים ציפו והימרו על תהליך הפוך - של עלייה בתלילות העקום, על כך אפשר ללמוד בנקל לפי מצב פוזיציות השורט הפתוחות על חוזי אג"ח ל-10 שנים שנמצא בשיא. אפשר לראות שכמות שיא של משקיעים מעריכים כבר מזה חודשים שהתשואות צריכות לעלות, אך אלה נותרות בשלהן.

פוזיציות השורט הפתוחות על חוזי אג"ח ל-10 שנים
פוזיציות השורט הפתוחות על חוזי אג"ח ל-10 שנים

למה זה לא קורה? מדוע תשואות אג"ח ל-10 שנים לא עולות ל-3%?

כנראה שמדובר במגוון סיבות שחברו יחד, אך סופן הוא שהחלק הארוך בעקום האג"ח הרבה פחות אופטימי ונלהב ביחס לשוק המניות, והוא ממתין ליותר מידע אמיתי אודות התחממות אינפלציה נוספת שהיא מעבר לגורמים זמניים. זאת, אחרי שכבר תימחר מחדש את ציפיות האינפלציה עם בחירת טראמפ. עלייה נוספת בתשואות תתרחש אם וכאשר תחלחל לשוק ציפייה לשינוי בדפוס הצמיחה - מאזור הצמיחה הנוכחית של סביבת 2% לסביבה גבוהה יותר תחת עמידה ביעדי הגירעון. מדובר כאן באתגר של ממש לכל הדעות.

להערכתי, גם במקרה של תמחור מחדש בתשואות האג"ח הארוכות, מדובר בעלייה שמוגבלת לסביבת 3%. ממנה, הביקושים לאג"ח ממגוון גופים, ממשלות ומוסדות שימצאו את התשואה הזו מספקת "לקיבוע תשואה" בתיק יהיו משמעותיים, יסיטו לא מעט כספים מההשקעה במניות לכיוון האג"ח ויימתנו את העליות בשוק המניות.

כמו שזה נראה כרגע, שוק המניות מספר סיפור אופטימי בעוד שתשואות האג"ח לטווח ארוך משדרות ספקנות גבוהה יותר לגבי המצב הכלכלי-העתידי ולגבי השפעת המהלכים הצפויים של הממשל הנוכחי על הצמיחה ארוכת הטווח.

ברק גרשוני | |ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker