טראמפ, מאיפה הכסף???

כל מה ששמעתי בנאום הנשיא טראמפ היה "Big Big Cuts", אבל כעת איך הוא מתכוון לממון את כל ההבטחות שלו

ברק גרשוני
טראמפ בנאומו בקונגרס. מאחוריו עומדים סגנו פנס (משמאל) ויו"ר בית הנבחרים ראיין
טראמפ בנאומו בקונגרס. מאחוריו עומדים סגנו פנס (משמאל) ויו"ר בית הנבחרים ראייןצילום: JIM LO SCALZO/אי־אף־פי

עם סיום נאומו מול שני הבתים (הקונגרס והסנאט) אפשר לומר כי הנשיא דונלד טראמפ הוא ללא ספק ולפני הכל איש עסקים אמריקאי. האמירה הכלכלית החשובה ביותר לדעתי בנאום היתה דווקא אמירה פוליטית – "אני לא נשיא של העולם, אני נשיא של ארצות הברית של אמריקה".

הנה כך, בתמצית, פרש לדעתי טראמפ גישה כלכלית לאומית שתכליתה לשפר את תנאי הסחר האמריקאי במה שהוא מכנה סחר חופשי, שיהיה גם סחר הוגן!  טראמפ דרש מכל שותפות הסחר של ארה"ב להבין שגם הן צריכות לשאת בנטל של הסחר החופשי ולהבין שהצבת מכסים על מוצרים אמריקאים תיתקל בהצבת מכסים מצד ארה"ב על מוצרים של אחרים.

זהו הרמז היחיד שהצלחתי לקלוט לגבי הכוונה להטיל מס על היבוא BATBorder Adjustment Tax אשר עליו מדברים במימשל הנוכחי ככלי ליצירת סחר הוגן ולהחזרת עבודות לארה"ב. טראמפ הזכיר מספר רב של פעמים את נושא החזרת מיליוני המשרות הביתה לארה"ב, כמעט בכל הקשר עסקי וכלכלי שעלו בנאום. המחוייבות שלו למטרה הזו נראית ברורה ביותר.

בעניין הרפורמה הגדולה המתוכננת במיסוי, כל מה ששמעתי היה "Big Big Cuts". אז איך מתרגמים את זה לתוכנית אופרטיבית שתתמוך ברווחיות החברות? לא זכינו בינתיים לתשובה או לקווים מנחים.

כמה נושאים כלכליים מהותיים נוספים היו שם, מרביתם הוזכרו כסיסמאות ותו לא. ביניהם ראוי לציין את תוכנית התשתיות, הדה-רגולציה, ענף התרופות, החוב הלאומי העצום והכוונה להגדיל דרמטית את תקציב הביטחון.

"הגיעה הזמן ליצור תוכנית תשתיות גדולה חדשה" - את זה שמענו כבר בקמפיין הבחירות. כעת צריך לראות מהיכן המימון ואיך הדברים יצאו לפועל.

עובדי מפעל בדרום קרוליינה
עובדי ייצור בדרום קרוליינה. איך יוצרים מיליוני משרות חדשות?צילום: CHRIS KEANE/רויטרס

"דה-רגולציה במימשל" - הנושא עלה כמה פעמים בנאום, כשטראמפ הודיע שהוציא תקנה שעל כל רגולציה חדשה יש להוציא שתיים ישנות מהספר (מומלץ בחום לאימוץ גם כאן אצלנו).

להתייחסות ישירה לצורך בשבירת הביורוקרטיה זכה דווקא מינהל התרופות והמזון (ה-FDA ), שההליכים אצלו מסובכים ומעכבים פיתוחים מצילי חיים, כך בשפתו של טראמפ.

תחום התרופות בכלל זכה להתייחסות מאוד ספציפית, כשטראמפ ציין במפורש שחייבים לחתוך את התמחורים האגרסיביים של התרופות – בוודאי לא חדשות טובות למגזר ה-Healthcare.

ניתן לומר שטראמפ נשא נאום לאומי מלא פאתוס השזור בקטעים מרגשים בסגנון אמריקאי (אמהות, ילדים ונשים של נפגעי טרור/פשיעת מהגרים/חיילים שנפלו בקרב וכו' וכו' עלו לדיון בזה אחר זה וסחטו כפיים), שכל תכליתם לשרת רצון אחר של הנשיא לשכנע בצורך להוציא כספים עבור – תקציב הביטחון – שצפוי לגדול במספרים אסטרונומיים. כי חייבים להגן על ארה"ב מפני אויבים וחייבים לנצח, עבור מלחמה במהגרים לא חוקיים ובניית חומה, כי חייבים להגן על הבתים של האמריקאים מפני מהגרים לא חוקיים שמשתייכים לכנופיות ורוצחים אמריקאים תמימים ברחובות, ועבור גמלאי הצבא, כי חייבים לאפשר לגמלאי הצבא שנתנו את חייהם לשירות המדיה לחיות בכבוד. כל המטרות הנעלות והתקציביות עלו בזו אחר זו.

גם הצורך בהפחתת החוב העצום שיצר הנשיא ברק אובמה עלה - וכל הבלאגן שהוא הותיר אחריו. בכלל, מדברי טראמפ עלתה בי לפעמים התחושה שלפניו היה תהו ובוהו וחושך על פני תהום, והוא האור הגדול שיהפוך את אמריקה לגדולה שוב. כנראה שאמריקה צריכה את הנשיא הזה.

אנחנו צריכים לראות תוכניות יותר קונקרטיות - על איך עושים את כל הדברים הכלכליים המופלאים הללו.

ללא טיפה של ציניות, יש משהו בגישה העסקית הלאומית של טראמפ שעשוי לעזור מאוד לארה"ב לנצל את כוחה לטובתה. לא עוד שריף של העולם, אלא הנושא ונותן של ארה"ב - למען ארה"ב.

ברק גרשוני | |ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker