פוסט טראמפ: אג"ח, מניות - ולמה לצפות בשוק בשבועות הקרובים

יש לצפות לפער בין סיסמאות למציאות, וייתכן שנקבל נשיא פרגמטי הרבה יותר מהמועמד לנשיאות הקפריזי והמתלהם

ברק גרשוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תמונתו של טראמפ על רקע גרף בבורסה
צילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

קיצוץ מסים לכולם, תמיכה לא מסויגת בענף האנרגיה, החזרת עבודות הביתה לעובד האמריקאי, פתיחה מחדש של הסכמי סחר חופשי ומלחמה בהגירה הבלתי חוקית, זו תמצית האג'נדה הכלכלית הצפויה לנו בעידן טראמפ, אם להאמין לדבריו.

הנקודה העיקרית והוודאית היחידה עם היבחרו של טראמפ לנשיאות - היא העלייה באי ודאות.

נראה שטראמפ מודע לכך היטב, אם לשפוט לפי מלותיו הראשונות בנאום הנצחון, בהן טרח להציג מסר מאחד ומפייס, היותו "נשיא של כוווולם" והערכתו הכנה לתרומתה של הילרי קלינטון (זאת, לאחר שהשחיר ותקף אותה ממש עד לישורת האחרונה). מכאן שיש לצפות לנשיא פרגמטי הרבה יותר מהמועמד לנשיאות הקפריזי והמתלהם.

טראמפ התבטא באופן מאוד נחרץ ולעתים קיצוני במגוון נושאים, כיאה למתמודד שרוצה להיבחר ואין לו כל אחריות לשאת בה What so ever. כעת, עם הכניסה לתפקיד תוטל עליו מלוא האחריות וכך גם מכלול האילוצים שחובקים את המשרה הקשה בעולם.

ספק גדול אם טראמפ הנשיא יעמוד במחצית ההבטחות של טראמפ המועמד. ימים יגידו.

הפחתת מסים, לטוב ולרע

הפחתת מס חברות מ-35% ל-15%, ועל יחידים ל-3 מדרגות בנות 33%, 25% ו-15% . בתמצית – טוב לעסקים, טוב למעמד הביניים, רע לגירעון ולמתווה החוב של ארה"ב.

הפחתת מסים נחשבת יעילה מאד ליצירת צמיחה. אך יש בה תרומה לא מבוטלת לעלייה באי שוויון, ככל שהפחתת המס תהיה אחידה, ויש בה כדי להפחית את הכנסות המדינה ממסים באופן מיידי. זה יביא בוודאות לעלייה בגירעון הממשלתי ולעלייה בצורך לממן אותו.

הסיסמה המוכרת - Grow yourself out of Debt, שמכוונת לשיטה של תמיכה בלתי מסויגת במנועי צמיחה, שיצליחו ליצור תזרים הכנסות שיחזיר את החובות, ועוד להשאיר עודף - לא עובדת כ"כ בעולם בשנים האחרונות.

במקביל, הפחתת מסים עלולה לחייב הפחתת הקלות ותמיכות סוציאליות, פעולה שקשה מאד לבצע ופוגעת באופן ישיר בבטן הרכה של מעמד הביניים והמעמד הנמוך.

פישוט מערכת המסים, ככל שיעלה בידו של טראמפ באמת לבצעה, תהיה טובה כשלעצמה בכל מקרה. מערכת מסים מורכבת מייצרת סרבול ובירוקרטיה, שמנוצלים בדרך כלל על ידי מי שבידיו הממון לנצל אותה.

אמן רחוב בהונג קונג לבוש כפסל החירות ומחזיק את תמנותו של טראמפ
צילום: Kin Cheung/אי־פי

עצמאות אנרגטית

טראמפ תומך בלתי מסוייג של קיום עצמאות אנרגטית לארה"ב. כמי שדוחה את הטענה שהשינוי באקלים נובע מפעולות של בני אדם, טראמפ ידאג לחברים בחברות האנרגיה הענקיות תחת הסיסמה "עצמאות אנרגטית מוחלטת", שממילא קיימת אגב.

המשמעות האפשרית היא שפגיעה בסביבה תהיה שיקול משני בדרך לפיתוח מקורות אנרגיה, חזרה להפעלת תחנות כוח מבוססות פחם, שסובלות כעת מנחיתות כלכלית וסביבתית מובהקת ביחס לשימוש בגז - אך מתיישבות עם אג'נדה נוספת של טראמפ - החזרת מקומות עבודה לתושבי ארה"ב. במקרה הזה, במדינות כורות פחם שתחנות כוח בהן נסגרו בתקופת אובמה.

הסיסמה "עצמאות אנרגטית" גם מייצרת לדברי טראמפ יכולת להפעיל לחץ על מדינות שותפות סחר, תוך איום לצמצם רכישת אנרגיה מאותן מדינות שתומכות בטרור.

סגירת הגבולות

טראמפ רוצה לבנות חומה על גבול מקסיקו, אך הכוונה אינה רק לגבולות פיזיים אלא למכסי מגן על היבוא, בעיקר מסין, כולל תיקונים להסכמי סחר קיימים.

לגבי הקמת החומה, מדובר בגימיק ששירת נאמנה את טראמפ בבחירות ואולי אף ייצא לפועל באופן חלקי - ודוגמה נהדרת להמחיש את הפער בין סיסמאות למציאות. טראמפ נשמע אחרת לגמרי בשיחה שקיים יחד עם נשיא מקסיקו, שאחריה ציין ש"נבנה חומה עם דלת פתוחה למהגרים חוקיים". החומה עשויה להסתיים כמשל לרצון לשפר את תנאי הסחר מול מקסיקו ולצמצם את זרם העובדים משם, שגוזל משרות ממשפחות אמריקאיות, לטענת טראמפ.

לגבי הגבלת היבוא, הרי שמדובר בסוגיה גלובלית מאד מורכבת. צמצום הסכמי הסחר עם מדינות שונות כמו סין יכול לייצר הרבה אי שקט ביחסים הבינלאומיים המורכבים ממילא, וספק רב אם צמצום הסכמי הסחר עם המדינות השכנות, מקסיקו וקנדה, ייטיב עם ארה"ב.

מבחינה כלכלית טראמפ מכוון לתמיכה בעבודה אמריקאית ובייצור אמריקאי, אך תמיכה שכזו תפגע קשות בתחרות וביעילות הכלכלית. הטלת מכסי מגן על מוצרים מיובאים היא פעולה צרה לטובת יצרן אמריקאי של מוצר מסוים. אך היא מובילה לירידה בתחרות ועלייה במחירי מוצרים מקומיים, שמובילה לאינפלציה במחירי מוצרים ולפגיעה ברווחת הצרכן הממוצע.

גבר מקסיקני קורא על נצחונו של טראמפ בעיתון מקומי במקסיקו סיטי.
גבר מקסיקני קורא על נצחונו של טראמפ בעיתון מקומי במקסיקו סיטי.צילום: PEDRO PARDO/אי־אף־פי

הגירה ועבודה 

טראמפ תומך במלחמה ללא פשרות בהגירה בלתי חוקית ובהשארת העבודות בארה"ב. הכוונה מבורכת, אך המציאות תתברר כמורכבת ביותר. בהכללה, מהגרים נוטים לעשות עבודות פשוטות שלא דורשות מיומנויות גבוהות. מדובר בעבודות שלעיתים העובד האמריקאי אינו מעוניין בהן, או שידרוש עבורן שכר גבוה מכפי שהמשרה משלמת כעת. וכך, מהירה הדרך ללחצים להעלאת השכר. האם "פינוי המשרות" הללו לטובת האמריקאים טוב או רע? תלוי מאוד בעיני המתבונן.

נראה כי הפער בין הצהרותיו של טראמפ המועמד לביצוע של טראמפ הנשיא יהיה גדול, על רקע מורכבות הצעדים והסתירה הפנימית בין חלקם.

כרגע, שוקי ההון ששונאים אי ודאות דווקא הולכים לקבל ממנה מנה הגונה בשבועות הקרובים.

תשואות האג"ח לאן?

מסוכן לנחש, אך נראה כי העלאת ריבית בדצמבר התרחקה כרגע צעד אחד. ילן לא תודה שזה בגלל טראמפ, אך בקלות תוכל לתלות זאת באי ודאות שנוצרה לאחרונה בשווקי ההון. דחייה בהעלאת הריבית תומכת דווקא בירידת תשואות או הישארות ברמות הקיימות.

התרחיש המרכזי שלי נותר בעינו - מסחר סביב רצועה של 1.7%-2% באג"ח לעשר שנים בארה"ב.

התשואות באג"ח כבר תימחרו עליית ריבית, ולכן הנטייה שלהן צריכה להיות דווקא לירידה בתשואות. תוסיפו לכך מנות גדושות של אי ודאות בשוק המניות ותקבלו גם מוטיבציה ל-Flight to Safety.

מאידך, האיום על עלייה דרמטית בגירעון ובחוב האמריקאי, יחד עם עלייה באינפלציה שתגרם על ידי מכסי מגן, עלול לשלוח את התשואות מעלה מעלה. אולם תרחיש זה אינו תרחיש מיידי וספק אם הוא תרחיש בר קיימא.

לכן, האינפלציה והצמיחה ימשיכו להיות השחקניות המרכזיות בשוק, ובהיעדרן הסיכוי לבריחה של התשואות כלפי מעלה נמוך.

בכל מקרה, התנודתיות במסחר באג"ח תעלה מדרגה.

שוק המניות לאן?

כמו תמיד, אין לדעת. רק שהפעם עם הרבה יותר תנודתיות.

על פניו, טראמפ אמור להיות טוב לשוק המניות בהיבט של איש עסקים שירצה לשחרר ביורוקרטיה, לקצץ במס החברות ולהיטיב מאוד עם רווחיות העסקים.

מאידך, מדובר באחת הדמויות היותר צבעוניות וקפריזיות שנבחרו לנשיאות בעשורים האחרונים, ככל שאני מכיר, ולכן נכנס ממד משמעותי של אי ודאות. טראמפ יצטרך להתעשת מהר ולחשוב היטב על ההשפעה האדירה של מוצא פיו כנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker