דוח תעסוקה חלש ובעיקר מבלבל – דווקא סימן להעלאת ריבית?

הדו"ח הנוכחי מספק לנו לקח חשוב לגבי הדרך הנכונה היחידה להסתכל על נתונים בודדים של חודש אחד - בזהירות ובחשדנות

ברק גרשוני
יו"ר הבנק הפרדלי, ג'נט ילן
יו"ר הבנק הפרדלי, ג'נט ילןצילום: אי־פי

דוח התעסוקה שפורסם ביום ו' האחרון בארה"ב היה חלש ובעיקר מבלבל, אפילו יותר מכפי שהכותרות מראות. על מנת להבין עד כמה חלש ומבלבל היה הדוח, ראשית יש להבין את המספרים העיקריים שהתפרסמו ומשם להמשיך להבנת משמעותם והשלכותיהם על הכלכלה האמריקאית ועל השאלה המרכזית שמשפיעה על השוק – האם הפד צריך להעלות את הריבית כבר ביוני?  

המספרים העיקריים:  

- כמות המועסקים עלתה ב-38 אלף בלבד, ביחס לממוצע של כ-190 אלף מועסקים ב-12 חודשים האחרונים.
- בשוק החופשי נוספו 16 אלף משרות בלבד ובממשלה 22 אלף.
- שיעור האבטלה הרגיל דווקא ירד ל-4.7%, בשל ירידה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה האמריקני רק ל-62.4%.
- שיעור האבטלה החלופי (U-6), אשר סופר גם את העובדים שהתייאשו מלחפש עבודה וגם כאלה שמועסקים במשרה חלקית מסיבות כלכליות - דווקא נותר יציב על 9.7%.
- הירידה במספר המובטלים החודש זהה כמעט לחלוטין לירידה במספר העובדים שנגרעו מכוח העבודה - ומכאן שהירידה בכמות המובטלים הינה טכנית, הואיל ואנשים אלו הפכו מ"מובטלים" ל"לא קיימים בסטטיסטיקה".
- עדכון נתוני התעסוקה לחודשים מרץ ואפריל גרע עוד 59 אלף משרות מהמספרים היפים של התעסוקה בחודשים אלה.
- השכר לשעת עבודה המשיך להשתפר בקצב של 2.5%. קצב נאה אך לא משמעותי מספיק.

" יש שקרים, יש שקרים ארורים ויש סטטיסטיקה...." (בנג'מין ד'ישראלי)

ועתה נתייחס למספרים ולהשלכות העיקריות על השוק. בדרך כלל הערכות הכלכלנים לדוחות התעסוקה נעות בין נתוני החודש הקודם לבין ממוצע השנה האחרונה, בתוספת או בניכוי אירועים חריגים ידועים מראש. החודש היתה זו השביתה בחברת Verizon שגרעה מהדוח מעל 30 אלף עובדים, ששבתו בדיוק בשבוע של המדגם ולכן לא נספרו בסטטיסטיקה. אבל את זה כולם ידעו - ואין בכך להצדיק ירידה כה חדה. ברור לכל גם כי ככל שהמשק מגיע לסביבה שמכונה "תעסוקה מלאה" תוספת המועסקים החודשית צפויה לרדת לרמה "נורמלית". תשאלו מה זה נורמלית? בערך הקצב של כניסת אזרחים לשוק העבודה בניכוי פורשים מעבודה. בארה"ב הקצב נע בין 150 אלף ל-180 אלף, תלוי את מי שואלים ובאיזה יום.

לכן, נשארנו החודש רק עם נפלאות הסטטיסטיקה. העדכון לאחור כלפי מטה של מספר המועסקים ל-59 אלף פחות הוא רמז מבחינתי לתיקונים שעושה ה-BLS (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב) בדוחות שלו ביחס להערכות הקודמות. כנראה שההערכות לתוספת מועסקים במגזרים מסוימים לוקה באופטימיות יתר. כאנקדוטה אעיר כי החודש התווספו על הנייר לשוק העבודה 224 אלף עובדים, שאמורים להגיע מפעילות של עסקים חדשים שעדיין לא מסוקרים בכלל על ידי הלשכה, אך זוהי ההערכה של ה-BLS בהתבסס על מודל פנימי שלהם. מה אם הם שגו, נניח, ב-40 אלף איש?.... נכון. נגלה רק בדיעבד שלא היתה כלל תוספת מועסקים בפועל בחודש מאי.

הדו"ח הנוכחי מספק לנו לקח חשוב לגבי הדרך הנכונה היחידה להסתכל על נתונים בודדים של חודש אחד - בזהירות ובחשדנות. ברור כי קצב תוספת המועסקים צריך לקטון, אך נכון יהיה לא להתרגש יתר על המידה מנתון בודד אחד. הרעשים הסטטיסטיים "יתנקו" תוך כמה חודשים ואז נוכל לקבל תמונה של שוק העבודה. בינתיים בוול סטריט ובפד ימשיכו להתייחס רק לנתון האחרון (ובצדק מבחינתם - כי הירידה היא משמעותית) ולכן נראה כי הפד לא יוכל להעלות ריבית ביוני.

דוח תעסוקה פושר מתפרש בוול סטריט בשנים האחרונות כסיבה לאי העלאת ריבית ולהמשך חגיגת ה"כסף חינם". אולם דוח רע כמו של מאי מדאיג את וול סטריט מהצד של חשש לפגיעה משמעותית בשוק העבודה שמרמזת על התמתנות בפעילות ומשם לפגיעה ברווחיות החברות.

לגבי הפד, לכאורה הדברים ברורים ודוח תעסוקה כזה מרחיק את העלאת הריבית. אך אולי כדאי לחברי הפד לחשוב מחוץ לקופסא. אם דוח התעסוקה הנוכחי הוא עדות לשוק תעסוקה שצפוי להחלש בהמשך, הרי שהפד בוודאי לא יוכל להעלות ריבית בהמשך הדרך ולכן אולי כדאי לו לעשות זאת כאן ועכשיו ביוני, כששוק העבודה בסך הכל מאד חיובי בחודשים האחרונים (למעט מאי), כשהתוצר בצמיחה סבירה והמחירים קרוב מתחת ליעד של הפד. בסופו של יום, הפד מצהיר ומכוון להעלאת הריבית מהרמות הנמוכות הללו כדי שיהיו לו כלי נשק מוניטריים אפקטיביים בסיבוב הבא ונראה שההזדמנות חומקת מידיו.

ברק גרשוני | |ברק גרשוני

מנכ"ל ובעלים של גביש פיננסים, יועץ חיצוני לקרנות "הראל גביש" ומנהל פעילות השקעות אלטרנטיביות. היה מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות בין השנים 2018-2010, חברת קרנות נאמנות קטנה ששווי נכסיה המנוהלים צמח במהלך תקופת כהונתו יותר מפי 25.

בעל תואר שני בכלכלה מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה, מתמחה בניתוח תהליכים מקרו כלכליים, חיזוי התנהגות עקומי תשואה והקצאת השקעות בהתאם לתהליכים אלו.

חובב ספורט וטיולים, מטייל על שביל ישראל ואבא גאה לשתי בנות מקסימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker