פוסטים אחרונים

שנה מסוכנת במיוחד בשוק ההון מסתיימת בהצלחה - מה הלאה?

2017 תירשם כשנה שבה תנודתיות האג"ח הקונצרני היתה נמוכה מזו של האג"ח הממשלתי, ושוק המניות העולמי המשיך לרוץ ■ כשאלו הם תנאי הפתיחה ל-2018 כדאי להימנע מניסיונות ניבוי לגבי עיתוי היציאה משוק המניות, ובמקום זאת לאמץ כללי החלטה איך ומתי לצאת מהשוק ברגע שמתחיל המימוש

"2018 היתה שנת השקעות מוצלחת במיוחד" - אם אי שם בדצמבר 2018 נראה את העיתונים הכלכליים מתהדרים בכותרת הזו, הרי שהשנים שיבואו לאחר מכן צפויות להיות שנים לא פשוטות. בסופו של יום, או שיופיע חמורו של משיח, או שנגלה שזה סתם חמור ואנחנו התעקשנו שאחריו יגיע משיח וגילינו שזה רק עוד רובוט של אמזון שמחליף עובד אמיתי, או אפליקציה שגוגל רכשה ומשכנעת אותנו שזהו משיח בן דוד.

ובנימה יותר רצינית, 2017 שמסתיימת כעת תירשם בישראל כשנה מוצלחת במיוחד - ובאותה נשימה אבחר להכתיר אותה כשנה מסוכנת במיוחד. מדוע מסוכנת? כי היא תירשם כשנה שבה תנודתיות האג"ח הקונצרני היתה נמוכה מזו של האג"ח הממשלתי, חרף העובדה שהוא מסוכן הרבה יותר מהאג"ח הממשלתי, ובמחירים הנוכחיים הוא מסוכן אף יותר. זו השנה שבה שוק המניות העולמי ממשיך מזה השנה התשיעית (!) ברציפות ליהנות מתירוץ האין אלטרנטיבות והריבית אפסית - תירוץ שנראה כרגע נצחי (והוא לא!).

ארה"ב בורסה וול סטריט
Richard Drew/אי־פי
להמשך הפוסט

השוק הפסימי והשוק האופטימי שמבלבלים את המשקיעים

כמו שזה נראה כרגע, שוק המניות צופה עתיד ורוד יחסית בעוד שתשואות האג"ח לטווח ארוך משדרות ספקנות גבוהה יותר לגבי המצב הכלכלי-העתידי

בשישי האחרון נאמה ג'נט ילן, נגידת הפד האמריקאי, בשיקאגו. מדבריה אפשר היה להבין שהעלאת הריבית במפגש הקרוב במארס היא עניין סגור, שדחייתו עלולה לבוא רק על רקע הפתעה לרעה בדו"ח התעסוקה בשישי הקרוב (10 במארס) . 

ההסתברות בשוק לעליית ריבית במארס התעדכנה ל-94%, שזה כמעט ודאות גמורה, כך שלמעשה הפד מחויב לעשות את הצעד הזה - ולו כדי לשמור על אמינותו ולמנוע זעזוע בשוק.

מסכות
להמשך הפוסט

טראמפ, מאיפה הכסף???

כל מה ששמעתי בנאום הנשיא טראמפ היה "Big Big Cuts", אבל כעת איך הוא מתכוון לממון את כל ההבטחות שלו

עם סיום נאומו מול שני הבתים (הקונגרס והסנאט) אפשר לומר כי הנשיא דונלד טראמפ הוא ללא ספק ולפני הכל איש עסקים אמריקאי. האמירה הכלכלית החשובה ביותר לדעתי בנאום היתה דווקא אמירה פוליטית – "אני לא נשיא של העולם, אני נשיא של ארצות הברית של אמריקה".

הנה כך, בתמצית, פרש לדעתי טראמפ גישה כלכלית לאומית שתכליתה לשפר את תנאי הסחר האמריקאי במה שהוא מכנה סחר חופשי, שיהיה גם סחר הוגן!  טראמפ דרש מכל שותפות הסחר של ארה"ב להבין שגם הן צריכות לשאת בנטל של הסחר החופשי ולהבין שהצבת מכסים על מוצרים אמריקאים תיתקל בהצבת מכסים מצד ארה"ב על מוצרים של אחרים.

טראמפ בנאומו בקונגרס. מאחוריו עומדים סגנו פנס (משמאל) ויו"ר בית הנבחרים ראיין
JIM LO SCALZO/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

סיכוי לא רע שהעלאת הריבית הבאה תהיה רק בדצמבר 2017

למה ג'נט ילן ושאר חברי הפד נשבו פתאום בקסמיו של הנשיא הנבחר?

הודעת הריבית בארה"ב תפסה את המשקיעים מופתעים מהטון הנצי של הפד, אשר עידכן את תחזית העלאות הריבית ל-2017 לשלוש העלאות בממוצע, קרי לסביבת ריבית של 1.5%.

מהמענה של הנגידה, ג'נט ילן, לשאלות העיתונאים, נראה כי חלק מחברי הפד מתמחרים בעצמם סוג של "פרמיית טראמפ" חיובית ונותנים ביטוי בתחזיותיהם לכך שהמדיניות של הממשל החדש עשויה להוביל מהלכים שייצרו אינפלציה. 

דונלד טראמפ
Willie J. Allen Jr./אי־פי
להמשך הפוסט

פוסט טראמפ: אג"ח, מניות - ולמה לצפות בשוק בשבועות הקרובים

יש לצפות לפער בין סיסמאות למציאות, וייתכן שנקבל נשיא פרגמטי הרבה יותר מהמועמד לנשיאות הקפריזי והמתלהם

קיצוץ מסים לכולם, תמיכה לא מסויגת בענף האנרגיה, החזרת עבודות הביתה לעובד האמריקאי, פתיחה מחדש של הסכמי סחר חופשי ומלחמה בהגירה הבלתי חוקית, זו תמצית האג'נדה הכלכלית הצפויה לנו בעידן טראמפ, אם להאמין לדבריו.

הנקודה העיקרית והוודאית היחידה עם היבחרו של טראמפ לנשיאות - היא העלייה באי ודאות.

תמונתו של טראמפ על רקע גרף בבורסה
KAI PFAFFENBACH/רויטרס
להמשך הפוסט

"מי יחיה ומי ימות": אלה המניות שייפלו ראשונות כשיגיעו הימים הנוראים

אל תטרחו לנחש בעקבות מה הגיע ה-Sell Off של שישי, כל התשובות נכונות בדיוק באותה מידה שאף תשובה לא נכונה. הרצון של השחקנים בשוק לממש ולברוח בתקופות שבהן הכל נראה "על הקצה" הוא מובן ומוכר. אבל אילו אפיקי השקעות יחטפו ראשונים במקרה של מפולת?

המכירה הכללית של יום שישי בשוק האמריקאי הושפעה משלושה אירועים שונים: ההודעה האנמית של מריו דראגי ביום חמישי וההכרה שאין צורך בעוד הרחבה מוניטרית באירופה אלא במהלכים פיסקליים; ההתבטאות של גונדלאך ("מלך האג"ח החדש" אחרי ביל גרוס) בדבר העלאת ריבית בספטמבר דווקא - כשההסתברות שהשוק מעניק לכך היא מתחת ל-50% - כדי ליצר הפתעה, ונתון ISM חלש.

אבל אל תטרחו לנחש בעקבות מה הגיע ה-Sell Off של שישי, כל התשובות נכונות בדיוק באותה מידה שאף תשובה לא נכונה. הרצון של השחקנים בשוק לממש ולברוח בתקופות שבהן הכל נראה "על הקצה" הוא מובן ומוכר. העניין הוא שאם כבר בימים נוראים עסקינן אז צריך לעשות דחוף את החשבון "מי יחיה ומי ימות , מי בקיצו ומי לא בקיצו" גם בעניין אפיקי ההשקעות, אם לשאול את הדוגמא "הנוראית" לעולמנו הגשמי.

להמשך הפוסט

דוח תעסוקה חלש ובעיקר מבלבל – דווקא סימן להעלאת ריבית?

הדו"ח הנוכחי מספק לנו לקח חשוב לגבי הדרך הנכונה היחידה להסתכל על נתונים בודדים של חודש אחד - בזהירות ובחשדנות

דוח התעסוקה שפורסם ביום ו' האחרון בארה"ב היה חלש ובעיקר מבלבל, אפילו יותר מכפי שהכותרות מראות. על מנת להבין עד כמה חלש ומבלבל היה הדוח, ראשית יש להבין את המספרים העיקריים שהתפרסמו ומשם להמשיך להבנת משמעותם והשלכותיהם על הכלכלה האמריקאית ועל השאלה המרכזית שמשפיעה על השוק – האם הפד צריך להעלות את הריבית כבר ביוני?  

המספרים העיקריים:  

יו"ר הבנק הפרדלי, ג'נט ילן
אי־פי
להמשך הפוסט

הנה זה מתחיל - עידן היציאה ממדיניות ריבית אפס

להודעת הריבית בדצמבר תהיה חשיבות מכרעת לגבי ההחלטה האם ומתי לחזור ולרכוש אג"ח ארוכות לתיקי ההשקעות

דוח התעסוקה מיום שישי סלל את הדרך להעלאת ריבית בארה"ב. לאחר שפספסו את ההזדמנות להעלאת ריבית היסטורית כבר בספטמבר, קשה להאמין שאחרי פרסום נתונים כל כך טובים לגבי משק התעסוקה האמריקאי יימנעו בפד מהעלאת הריבית.

הדו"ח הציג תמונה חיובית ביותר לגבי שוק העבודה עם תוספת מועסקים של 271 אלף איש עם פיזור בריא בענפי המשק השונים, אך ובעיקר הציג נתון חיובי של עליית שכר עובדים בקצב מאד יפה, כזה שיתמוך בהמשך הדרך בעליית מחירים ויביא לאינפלציה בריאה במשק. נראה שכעת אין לפד שום צורך לסייג ולהסתייג מהעלאת הריבית. זוהי תמונת מאקרו מאד חיובית שמכשירה לגמרי את הקרקע להעלאת ריבית ראשונה.

Reuters
להמשך הפוסט

הפד פתח חלון ענק לנסיגה מהעלאת ריבית גם בדצמבר

החברים בפד מחזיקים בגפרור קטן ועוצמתי כשהם יושבים גבוה מעל חבית חומר נפץ

נראה שבתוך גל הטרור, גל ההצפות וגל הפקקים שתוקף אותנו בתקופת אחרי החגים הזו הודעות הריבית של הבנק המרכזי בארה"ב, הפד, לחודש אוקטובר אינה מעניינת מדי את ציבור המשקיעים הישראלי. אולם לצערנו אין לנו באמת הפריוילגיה להתעלם מהחלטה זו, שכן, החברים בפד מחזיקים בגפרור קטן ועוצמתי כשהם יושבים גבוה מעל חבית חומר נפץ והם צריכים להחליט אם ואיך לזרוק את הגפרור מבלי שהדליקה שיגרום תהפוך לפיצוץ של ממש בשווקים. ולכן הם סוחבים את ההחלטה כמה שיותר כדי להיות בטוחים ככל הניתן.

גם בהחלטה הנוכחית של אוקטובר החליטו חברי הפד לא להחליט על העלאת הריבית, אך הפעם הם כיוונו את הודעתם למטרה אחת בלבד - הזכות לזגזג בהודעת הריבית בדצמבר ולסגת שוב מהעלאת ריבית.

רויטרס
להמשך הפוסט

משבר דיור? יש כאלה שיכולים להרשות לעצמם דירה חדשה כל שנה

כל זמן שעליית הריבית מתעכבת, 11 אלף מיליונרים ישראלים ממשיכים לחולל עיוותים בשוק הדיור ומרחיקים את מעמד הביניים מחלום הבעלות על דירה

דוח העושר העולמי סיפק הצצה אל מצב העושר בישראל והראה כי יש בישראל 88 אלף מיליונרים ו-17 מיליארדרים. לסוגיית ריכוז העושר בידי מעטים ישנן השלכות חברתיות רבות, המרכזית שבהן לדעתי היא ויכוח עמוק על האיזון בין קפיטליזם וחופש ההזדמנויות לבין סוציאליזם והדאגה לרווחה של הפרט ולרמת חיים הוגנת.

אולם קיימת תופעה נוספת שראוי לתת עליה את הדעת בתקופה הנוכחית והיא הנוכחות של אותם מליונרים כמשקיעים בשוק הדיור והפוטנציאל של התגברות התופעה על רקע העדר חלופות השקעה השוק ההון. תופעה זו זכתה לאחרונה להתייחסות במחקרים שונים (קישורים בסוף הטקסט).

קינן דן
להמשך הפוסט

אתגר גדול מונח לפתחו של שוק האג"ח

דוח התעסוקה שהתפרסם ביום שישי (07/08/15) בארה"ב סולל ככל הנראה את הדרך להעלאת ריבית ראשונה בארה"ב כבר בספטמבר .

אומרים ש-No news is good news, ובכן, ניתן להתייחס לדוח התעסוקה הנוכחי ככזה.

רויטרס
להמשך הפוסט

הצ'ק בוקס של הפד - מסמנים V על שוק העבודה

הודעת הריבית אמש של הבנק המרכזי האמריקאי הכילה שינויים מינוריים ביחס להודעה הקודמת ב-17 ביוני, והריבית כמובן נותרה על כנה בין 0-0.25%.

אולם אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, והשינויים הקטנים מספרים לדעתי את הסיפור הבא, אם ג'נט יילן היתה יכולה להתבטא בחופשיות היא היתה אומרת:

אי־פי
להמשך הפוסט

הכי תלול בעולם

תלילות עקום התשואות הממשלתי השקלי היא מהגבוהות במדינות העולם, עובדה שמרמזת על תשואה גבוהה מדי בחלק הארוך של העקום בישראל, ומכאן עשויה ללמד על כדאיות לאחזקת אגרות חוב ארוכות ל-10 שנים לפדיון, או למעלה מכך.

האם ועד כמה כדאי להסתמך על מידע זה בשיקול של בחירת טווח ההשקעה על העקום השקלי ?

דרימסטיים
להמשך הפוסט