השוק החופשי לא מצליח לחמם את טקסס

4 מיליון אזרחים בטקסס הושארו לבד בחושך ובקור, על אף שיש במדינה חברות רבות שמפיקות ומספקות אנרגיה, ולצרכנים קל יחסית לעבור ביניהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגרש חנייה באוסטין, טקסס, שכוסה בשלגצילום: Young Kwak/אי־פי

4 מיליון אזרחים בטקסס הושארו לבד בחושך ובקור. הטמפרטורה שירדה מתחת לאפס וסופות שלג סוערות וחריגות בעוצמתן הקפיאו את המדינה הדרומית, גרמו לרשת החשמל לקרוס והשאירו מיליוני תושבים לקפוא בבתיהם. כמה עשרות טקסנים כבר נפטרו וכמה אלפים אחרים נפגעו בדרגות חומרה שונות בשל היפותרמיה.

בתוך כך, מספר תאונות הדרכים עלה בשל השבתת הרמזורים, ונגרמו שריפות עקב שימוש באש לחימום בתוך הבתים. בנוסף, נרשמו הרעלות בעקבות שימוש ברכב וגנרטורים לחימום הבתים. משתמש טוויטר בשם כריס פרינס כתב: "אני נמצא עכשיו ביוסטון, טקסס, קופא למוות. אין חשמל, אין חימום, אין מים. יש לי ארבעה ילדים קטנים. איך דבר כזה קורה?"

דבר כזה קורה על ידי צירוף של כמה נסיבות. קודם כל, בטקסס מתרחש אירוע אקלים נדיר וקיצוני, שיש חוקרים הקושרים אותו למשבר האקלים. יצרני האנרגיה במדינה התכוננו לעליה משמעותית בצריכת החשמל, בשל תנאי חום קיצוניים שמתרחשים במדינה מדי פעם, אבל לא לקור כמו זה שיש בה עכשיו. הקור וסופות השלגים גרמו להשבתה של חלק לא מבוטל מתחנות הכוח המבוססות על פחם וגז, שקפא בצינורות בחלק מהמקומות. היא השביתה גם חלק מתחנות הכוח שמבוססות על אנרגיית רוח, אשר מספקות אחוזים בודדים מאספקת החשמל במדינה.

במקביל התרחש זינוק בצריכת החשמל של תושבי המדינה, שמפעילים תנורים ומפיצי חום זוללי אנרגיה בלי הפסקה. העלייה הדרמטית בצריכת החשמל, שהתרחשה בעוד חלקים בארה"ב שסובלים מקור עז, יחד עם הבעיות שגרם הקור להפקתו, גרמו למחסור באנרגיה, הקפיצו את מחיר החשמל בטקסס (שמפוקחים בצורה מינימלית) ב-10,000% והובילו לכך שחברות אספקת האנרגיה ניתקו את החשמל לכארבעה מיליון איש במדינה.

רשת החשמל בטקסס, מדינה "אדומה" ושמרנית מאוד (לפחות עד התקופה האחרונה), היא אחת המופרטות והפחות מפוקחות בארה"ב. יש במדינה חברות רבות שמפיקות ומספקות אנרגיה, ולצרכנים קל יחסית לעבור ביניהן. אידאולוגיית הדה-רגולציה של המחוקקים במדינה הובילה לכך שבשנות ה-90 בוטלה החובה של ספקיות האנרגיה להחזיק תחנות כוח לגיבוי לשעת חירום. הספקים גם לא חייבים לאגור חשמל לגיבוי.

טקסס הלכה עם האידיאולוגיה הליברלית והאנטי פדרלית הזו כל כך רחוק, שהיא המדינה היחידה בארה"ב הברית שמסיבות עקרוניות אינה מחוברת לאחת משתי רשתות ההולכה הראשיות בארה"ב, שיכלו לספק לה גיבוי מסוים בזמן המשבר הנוכחי, והיא מחזיקה אחת משלה.

הביזור הרב של מערכות החשמל מקשה על המדינה לגרום לחברות להתכונן לתנאי מזג אוויר קשים, ומקשה גם על ניהול מיטבי של אספקת חשמל בנקודות משבר, כמו זו הנוכחית. הממשלה המקומית ביקשה מהחברות לנתק את החשמל לאזורים מסוימים, למשל אזורים תעשייתיים, ולהשאיר אותו פועל באזורים אחרים, כמו אזורי מגורים, ולשמור חשמל לבתי חולים ומקרי חירום, אבל חלק מהחברות לא שיתפו פעולה.

את הצורה המזוקקת והקיצונית ביותר של האידיאולוגיה האינדיבידואלית והאנטי ממשלתית, שבה מאמינים רבים במדינה, הביע ראש העיירה קולורדו סיטי, עיירה קטנה בטקסס, בשם טום בויד, כשהתבטא בפייסבוק בנוגע לסערה העכשווית:

"אף אחד לא חייב לך או למשפחה שלך כלום. זו גם לא האחריות של הממשל המקומי לתמוך בך בתקופות מאתגרות כאלה. זו הבחירה שלך האם לטבוע או לשחות. העיר והמחוז, ספקי החשמל וכל שירות אחר לא חייבים לך שום דבר.

"נמאס לי מאנשים שמחפשים צדקה עלובה. אם אין לך חשמל, אתה צריך לתפוס את עצמך בידיים, להתגבר ולתכנן תוכנית שתשמור על המשפחה שלך חמה ובטוחה. אם אין לך מים אתה צריך להסתדר בלעדיהם ולחשוב מחוץ לקופסה איך לשרוד ולספק מים למשפחתך. אם אתה יושב בבית בקור מכיוון שאין לך כוח ומחכה שמישהו יבוא לחלץ אותך בגלל העצלנות שלך, זה תוצאה ישירה של מעשיך".

בויד אולץ להתפטר, ועשה זאת תוך כדי שהוא מאשים את "הממשלה הסוציאליסטית" שהרגילה את האזרחים לקבל מתנות בלי להתאמץ. לעומת בויד, שדבק במשנתו הליברטריאנית גם בשעה הקשה הזו, מושל טקסס גרג אבוט פחות התרשם ממנה, וקרא לרפורמת חירום במועצה המפקחת על אספקת האנרגיה במדינה, והגיש בקשה לסיוע חירום מיוחד מהממשלה הפדרלית בראשות ג'ו ביידן, שכבר נענתה בחיוב לבקשה.

אביעד הומינר-רוזנבלום | הסוציאל

מנהל מדיניות וחוקר בקרן ברל כצנלסון. עבדתי בתור יועץ מדיניות ותוכן של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, רפרנט בתחומי ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה ובמספר יוזמות בעולם החברתי ובעולם העסקי-חברתי. אני מתעניין ביחסים שבין חברה לכלכלה, במדיניות הכלכלית של המדינה ובניסיונות והאתגרים של הסוציאל-דמוקרטיה בארץ ובעולם. התכנים בבלוג משקפים את דעותיי בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker