מדינות העולם לוקחות אחריות על נזקי המשבר - ובישראל מחפשים תירוצים

מאות אלפי עובדים לא הולכים לעבודה ולא יודעים איך יסגרו את החודש, אלפי עסקים בשווקי התיירות, התעופה והבידור בסכנת קריסה מיידית, והמצב רק מחמיר. ומה עושה ממשלת ישראל?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המדרחוב בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

"אף אחד לא צריך לדאוג לגבי תשלום שכר דירה, רכישת מזון או טיפול בילדים בגלל הקורונה. אנחנו נעזור כלכלית לקנדים", התחייב פומבית ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, ואמר כי יפרט צעדים ממשיים בהמשך. גורמים ממשלתיים אמרו כי אלה יעלו עשרות מיליארדי דולרים.

ממשלת גרמניה הוציאה הודעה ש"שום עסק לא צריך לפשוט את הרגל בגלל הקורונה ושום מקום עבודה לא צריך להיסגר", והתחייבה להזרים כסף לעסקים שיעזור להם להגיע ל"נזילות בלתי מוגבלת". בצרפת התחייב הנשיא עמנואל מקרון להזרים עשרות מיליארדי יורו לעסקים ויחידים בקשיים ולשלם שכר לכל מי שיוצא לחל"ת, והוסיף ש״המגיפה הזו אומרת לנו ששירותי בריאות צריכים להישאר מחוץ לטווח ידם של  כוחות השוק. זה טירוף לתת להם לנהל את הנגישות שלנו כחברה לתזונה, לבריאות ולחיים". האיחוד האירופי התחייב גם הוא להוצאה מיידית של עשרות מיליארדי יורו לתמיכה במשק.

ממשלת ארה"ב הכריזה על הורדת מסים ודחייה בגבייתם, והבטיחה להזרים עשרות מיליארדים בתקציב חירום ולהוסיף עליו בהמשך. הממשלה האיטלקית הכריזה שהיא שוקלת להקפיא תשלומי משכנתאות ולהפחית לאזרחים את תשלומי החשמל, המים והגז. בשוודיה הודיעה המדינה שהיא תממן מתקציבה את ימי המחלה, החל מהיום הראשון, והולנד מאשרת דחיית תשלומי מע"מ לעסקים. הבריטים מצדם, ניצלו את תקציב החירום שיועד לברקזיט והודיעו על 30 מיליארד ליש"ט שיועברו למשק ולממן לעסקים שבהם מתחת ל-250 עובדים עד 14 ימי מחלה לעובד.

מושל ניו יורק, אנדרו קומו, הכריז בצעד חריג מאוד, שממשלתו תייצר כ-100,000 ליטר חומר ניקוי לידיים (אלכוג'ל) ותחלק בחינם לאזרחיה, זאת בתגובה להפקעות המחירים של יצרני החומר והחנויות המקומיות. חשוב לזכור כל הדברים האלה מתרחשים במדינות שבהן (למעט ארה"ב) מערכת הרווחה גם כך נדיבה ורחבה.

ובינתיים בישראל מאות אלפי עובדים לא הולכים לעבודה ולא יודעים איך יסגרו את החודש, אלפי עסקים בשווקי התיירות, התעופה והבידור בסכנת קריסה מיידית, והמצב רק מחמיר. ומה עושה ממשלת ישראל? זו התחייבה להוציא מיליארד שקל למטרה שלא פורטה ולהעמיד 8 מיליארד שקל כערבות למתן הלוואה לעסקים על ידי הבנקים. בנוסף הכריז הביטוח הלאומי, לאחר מאבק עם האוצר בנושא, על תשלום דמי אבטלה למי שנאלץ לצאת לחל"ת של יותר משלושים יום. לכל שאר הצרכים והשאלות הסוציאליים לא ניתן שום מענה.

במקביל ל"סיוע החירום" הכמעט לא קיים, מבקש משרד האוצר לקצץ בשכרם של עשרות אלפי המורים שהוצאו בכפייה לחל"ת, חברי כנסת מציעים לקצץ במחצית בשכרם של כל עובדי המגזר הציבורי ופורומים כלכליים כמו פורום קהלת מפרסמים ניירות עמדה בהן הם קוראים לממשלה לא לעזור לעסקים על מנת ש"לא לעצור את התהליך האבולוציוני הבריא המוביל להכחדתן של פירמות לא יעילות או של ענפים נעדרי הצדקה כלכלית".

מדינות מערביות רבות ברחבי העולם חולקות על הגישות האלה ומבינות את שאמור להיות מובן מאליו - קריסת עסקים ויחידים בעקבות המשבר לא תיגרם בשל ניהול לא תקין או אי הצדקה כלכלית, אלא בשל המשבר החיצוני שנפל עליהם. תפקידה של המדינה הוא לתמוך באזרחיה בזמן משבר ולעזור להם לעבור אותו עם נזקים מעטים ככל האפשר.

ממשלת ישראל צריכה להתעורר ולהבין את התפקיד החשוב שמוטל עליהם, לתת ודאות וביטחון לאזרחים ולעזור לאלו שנקלעו לקשיים דווקא בזמנים אלה של משבר. עליה להבטיח לאזרחיה תמיכה כלכלית ולפרוש שורת צעדים שיגרמו לכך שכלכלת ישראל לא תקרוס. כמובן שכאשר היא עושה זאת, עליה להיזהר ולבחור בצעדים נכונים וראויים, ולא בכאלה שעוזרים רק לחזקים ושוכחים את החלשים, כפי שקורה פעמים רבות מדי.

למרות ההבהלות התקשורתיות לגבי הגירעון של ישראל, החוב, שהוא הגירעון המצטבר, נמוך ביחס למדינות המפותחות וירד בשנים האחרונות בצורה משמעותית. משבר הוא בדיוק הזמן בו נדרשת להגדיל הממשלה את הגירעון ולהזרים כספים למשק למניעת קריסה. ייתכן שחלק מהצעדים הכלכליים דורשים ממשלה שקיבלה את אמון הכנסת ותקציב שאושר על ידה, אך יותר מהכל הם דורשים שינוי של 180 מעלות בתפישה שמובילה את הממשלה. מתפישה של התנערות המדינה מאחריותה אל עבר תפישה סולידרית וחברתית המבינה את האחריות הכבדה המוטלת על כתפיה.

אביעד הומינר-רוזנבלום | הסוציאל

מנהל מדיניות וחוקר בקרן ברל כצנלסון. עבדתי בתור יועץ מדיניות ותוכן של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, רפרנט בתחומי ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה ובמספר יוזמות בעולם החברתי ובעולם העסקי-חברתי. אני מתעניין ביחסים שבין חברה לכלכלה, במדיניות הכלכלית של המדינה ובניסיונות והאתגרים של הסוציאל-דמוקרטיה בארץ ובעולם. התכנים בבלוג משקפים את דעותיי בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker