הסוד של סקנדינביה: נשים בעמדות הנהגה

המדיניות הפרוגרסיבית והסוציאל דמוקרטית של מדינות סקנדינביה הופכת את שוק העבודה הסקנדינבי לשוויוני יותר ומאפשרת ומעודדת נשים לתפוש תפקידים בכירים, בחברה בכלל ובפוליטיקה בפרט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת פינלנד סאנה מרין בהלסינקיצילום: AFP

"חירות עבורי היא החירות לפעול ולהשיג הישגים ללא קשר לרקע המשפחתי, לרקע התרבותי או לכל רקע אחר. תפקידה של החברה הוא לאפשר את חירותם של יחידים על ידי הבטחת שוויון זכויות חברתיות לכולם. חירות אמיתית דורשת שוויון. שוויון משמעותו שלכל האנשים ישנה ההזדמנות לחיות חיים טובים, לפרנס את עצמם ומשפחתם בכבוד ולהשפיע ולהשתתף בחברה. תפקידה של הפוליטיקה הוא לפרק ולשנות מבנים המפלים אנשים. סולידריות פירושה אחווה וקהילתיות. הסולידריות מחייבת גם לקיחת אחריות על מצב הסביבה כדי שגם לדורות הבאים תהיה הזדמנות לחיות חיים טובים ומכובדים".

במלים האלה מתארת את ערכיה סאנה מרין, חברת המפלגה הסוציאל דמוקרטית וראש ממשלת פינלנד החדשה, באתר הרשמי שלה. השבוע היא מונתה לתפקיד החשוב לאחר שמפלגות הקואליציה הביעו חוסר אמון בראש הממשלה הקודם ויו"ר המפלגה הסוציאל דמוקרטית, אנטי רינה, שהתערב בצורה בעייתית בסכסוך עבודה גדול שמתרחש בימים אלה במדינה הצפונית.

מרין נחשבת לנציגת הפלג השמאלי של המפלגה הסוציאל דמוקרטית המקומית, והיא צפויה להמשיך ולהרחיב את מדינת הרווחה המקומית, שיש לה מאפיינים ייחודיים משלה, אך בעיני רבים היא נחשבת לחלק מ"המודל הסקנדינבי" המפורסם.

אי השוויון בפינלנד נמוך מאוד, וב-2017 הוא עמד על 0.26, מהנמוכים במדינות המערב. לשם השוואה, בישראל הוא עמד באותה שנה על 0.34, כשביניהן יש 18 מדינות החברות ב-OECD. שיעור המאוגדים בה באיגודי עובדים יותר מכפול מאשר בישראל ועומד על 60% (כ-90% תחת הסכמים קיבוציים), וההוצאה הממשלתית בה היא השנייה בגודלה במערב ועומדת על 53.7% מהתמ"ג, לעומת 39.5% בישראל.

מרין וחברות ממשלתה בהלסינקיצילום: AFP

הנתונים האלה לא מספיקים למרין, ובציוץ שפירסמה לאחר בחירתה הבטיחה "לשפר" את פינלנד ולהפוך אותה לחברה שבה "כל ילד יכול להפוך לכל דבר שירצה וכל אדם יכול לחיות ולצמוח בכבוד". מרין עצמה גדלה במשפחה חד מינית וקשת יום והיא מצהירה כי "מדינת הרווחה וחוקי העבודה אינם מובנים מאליהם, אלא הגיעו כתוצאה מעבודה קשה. הסוציאל-דמוקרטיה שומרת על כבודנו כתנועה שמקדמת שוויון, חירות ושלום".

מרין היא לא האישה היחידה העומדת בראש מדינה בסקנדינביה וגם לא אשת השמאל היחידה. בראשות ממשלת דנמרק השכנה עומדת מטה פרדריקסן מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית, ואת איסלנד מנהיגה קתרין יקובסדוטיר, ממפלגת "השמאל - ירוקים". בראש ממשלת שוודיה עומד דווקא גבר, סטפן לוון, אף הוא מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית, ובנורווגיה מכהנת אישה, ארנה סולברג מהמפלגה השמרנית, כראשת הממשלה. נשים גם עומדות בראש כל חמש מפלגות הקואליציה בפינלנד, מחצית מראשי המפלגות בשבדיה, וארבע מתשע המפלגות בדנמרק.

המדיניות הפרוגרסיבית והסוציאל דמוקרטית של מדינות סקנדינביה הופכת את שוק העבודה הסקנדינבי לשוויוני יותר ומאפשרת ומעודדת נשים לתפוש תפקידים בכירים, בחברה בכלל ובפוליטיקה בפרט. נשים בכל העולם נוטות יותר למפלגות שמאל ותומכות יותר במדינת הרווחה ובמאבק במשבר האקלים, ומעברן לחזית הפוליטיקה השמאלית העולמית היא בשורה טובה ומעוררת תקווה למחנה השמאל, וכבר הביאה להישגים במדינות סקנדינביה ובמקומות אחרים בעולם, כמו ניו זילנד, שם מכהנת ג'סינדה ארדרן, שמשתייכת אף היא לפלג השמאלי של מפלגת הלייבור המקומית, ושעד לבחירתה של מרין בפינלנד, היתה מנהיגת המדינה הצעירה בעולם.

"מבחינתי זכויות אדם ושוויון מעולם לא היו שאלה של עמדה או דעה, אלא בסיס התפישה המוסרית שלי," כתבה סאנה מרין בהצהרה באתר שלה. "הצטרפתי לפוליטיקה כי אני רוצה להשפיע על האופן שבו החברה רואה את אזרחיה ואת זכויותיהם".

על רקע נסיקתם של מפלגות ימין קיצוני ברחבי אירופה, עלייתם של מנהיגים פופוליסטים לשלטון ברחבי העולם, והמשבר הקשה בשמאל הישראלי, גם מלים מובנות מאליהן אלה, נהפכות לשביב של תקווה.

אביעד הומינר-רוזנבלום | הסוציאל

מנהל מדיניות וחוקר בקרן ברל כצנלסון. עבדתי בתור יועץ מדיניות ותוכן של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, רפרנט בתחומי ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה ובמספר יוזמות בעולם החברתי ובעולם העסקי-חברתי. אני מתעניין ביחסים שבין חברה לכלכלה, במדיניות הכלכלית של המדינה ובניסיונות והאתגרים של הסוציאל-דמוקרטיה בארץ ובעולם. התכנים בבלוג משקפים את דעותיי בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker