מיליוני אמריקאים ישבו בימים האחרונים בחשיכה, כשהם סובלים מהפסקת חשמל ענקית. המשמעות של הפסקת חשמל כללית מהסוג הזה היא שיתוק מוחלט של החיים באזור: חנויות לא יכולות לקרר אוכל ולהפעיל אמצעי סליקה, אנטנות סלולריות לא עובדות, הרמזורים לא עובדים, בתי הספר מושבתים, תחנות המשטרה חשוכות וכו'.

מה שמטורף בהפסקת החשמל הזו היא שהיא מתקיימת באה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. ולא סתם בארה"ב, אלא ספציפית בקליפורניה, שלו היתה מדינה עצמאית, היתה נחשבת הכלכלה החמישית או השישית בגודלה בעולם כולו. מה שעוד יותר מדהים בסיפור הזה הוא שהפסקת החשמל הזו אינה תוצאה של עץ שנפל על הכבל במקום הלא נכון או קצר בלתי צפוי - מדובר בהפסקת חשמל יזומה. החברה הפרטית שמספקת את החשמל באזור, PG&E, פשוט הורידה את השאלטר.

שריפה בקליפורניה ב-2017צילום: Jeff Gritchen/אי־פי

היא עשתה את זה כי בתחילת השנה היא פשטה את הרגל לאחר שהרשלנות שלה לאורך השנים, יחד עם ההתחממות הגלובלית, הביאו יחד לשריפות ענק - ועמן ותביעות נגד החברה בסך 50 מיליארד דולר. כדי להימנע מתביעות נוספות, החברה החליטה להקדים תרופה למכה ופשוט להפסיק את הזרמת החשמל בימים הבאים, שבהם צפוי מזג אוויר המועד לשריפות - אוויר יבש ורוחות חזקות.

את החברה לא מעניינים תנאי המחיה של תושבי קליפורניה - אלא רק שורת הרווח, ולכן היא פשוט משביתה להם את החיים לשישה ימים, ולעזאזל ההשלכות. כמובן שבארה"ב, כמו בארה"ב, גם בסיפור הזה מעורב כנראה כסף גדול שעובר מצד לצד ודלתות מסתובבות בין אנשי החברה הפרטית לרשויות, שגרמו לכך שהרגולציה שהיתה אמורה להגביל את החברה מלהתנהל כך, לא עושה זאת כמו שצריך. התושבים באזור זועמים על החברה ועל השלטון המקומי, אבל הפסקת החשמל כבר התחילה, וכרגע לא נראה שהחברה מתכוונת להפסיקה.

מי ייצא לעבוד בסופה?

בינתיים, כאן בישראל, התושבים נהנים מחשמל טוב, סדיר, זול ואמין. כן כן, חברת החשמל המושמצת כל כך, לעיתים בצדק, מספקת לנו את החשמל ה-17 באיכותו בעולם (בקריטריון הכולל בתוכו גם את נושא הפסקות החשמל) והשישי מלמטה במחירו ב-OECD. זוכרים את החורפים שבהם עובדי החברה יוצאים בתנאי סערה קשים לתקן את הרשתות שנפלו? חושבים שזה היה קורה בצורה כזו בחברה פרטית, שמה שמעניין אותה הוא שורת הרווח בלבד? תחשבו שוב.

משק החשמל בישראל לא זקוק להפרטה, שתועיל רק לעשירים, אלא לרפורמות אמיתיות שיפתרו את הבעיות שכן קיימות בחברה, ולחוק שיעגן את הזכות לחשמל לכל אזרח, בלי הבדל דת, גזע, מין ועומק כיס.

אביעד הומינר-רוזנבלום

אביעד הומינר-רוזנבלום | הסוציאל

יועץ מדיניות ותוכן של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. עבדתי בתור חוקר מנהל תוכן ודיגיטל בקרן ברל כצנלסון ורפרנט בתחומי ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה. למדתי כלכלה ומדעי המדינה באוניברסיטה הפתוחה. אני מתעניין ביחסים שבין חברה וכלכלה, במדיניות הכלכלית של המדינה ובניסיונות והאתגרים של הסוציאל-דמוקרטיה בארץ ובעולם. התכנים בבלוג משקפים את דעותיי בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker