המשימה החשובה ביותר של הממשלה הבאה היא לא הגירעון - היא החינוך החרדי

הממשלה החדשה חייבת לשים בראש מעייניה את הפתרון החכם והצודק של חינוך ממלכתי-חרדי, לאפשר לכל הורה חרדי לשלוח את ילדו לבית ספר כזה ולהבטיח את עתידו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ילדים חרדים
צילום: אייל טואג

השיתוק של המערכת הפוליטית בשל מערכות הבחירות התכופות וממשלת המעבר מגבילים קשות את יכולת הממשלה. אמנם הממשלה ועובדי המדינה עדיין עובדים ומתפקדים, אך במובנים רבים הם עושה זאת על טייס אוטומטי, בלי יכולת אמיתית להוביל מהלכים חשובים ונחוצים שיכולים לקדם את הכלכלה והחברה בישראל.

התקשורת ונבחרי הציבור מזכירים בעיקר את הגירעון והחוב הלאומי הגדל כמשימה הכלכלית העיקרית המוטלת על הממשלה הבאה, והשאלה שהם נשאלים כשסוף סוף מדברים איתם על מהות ולא על רכילות היא "איך אתם מתכוונים לסגור את הגירעון, בקיצוצים או על ידי העלאת מסים?".

מעבר לעובדה שנושא החוב משמעותי הרבה פחות משנדמה לעתים, והבעיה מנופחת הרבה מעבר למידותיה, ישנם כמה נושאים שהשפעתם ארוכת הטווח משמעותית לא פחות מזו של החוב, הקיצוצים או העלאות המסים, ושמדינה חפצת חיים חייבת לעסוק בהם - ומיד.

זה כבר מזמן לא סוד שהישגיהם הלימודיים של התלמידים בחינוך הערבי ובחינוך החרדי נמוכים מאוד, לעתים אף מאלה שמציגים תלמידים במדינות מתפתחות, שלא לדבר על אלה של תלמידים במדינות מפותחות. אמנם גם הישגיהם של שאר תלמידי ישראל ראויים לשיפור, אך מצבם בסך הכל סביר ואף מעט השתפר בשנים האחרונות.

הבעיה גדלה עוד יותר כשזוכרים שחלקם היחסי של התלמידים שלומדים בחינוך הערבי וחרדי יגדל משמעותית עם השנים ויגיע, לפי הערכות שונות, עד לכמחצית מתלמידי ישראל. אין בכך שום בעיה עקרונית, כמובן, אך במצב כזה הפריון הישראלי, הנמוך גם כך והמשפיע לרעה גם כיום על חיינו, יידרדר עוד יותר ויפגע בחוסנה הכלכלי של ישראל, ברמת החיים של כל הישראלים ומעל הכל – ברמת החיים של בוגרי שתי מערכות החינוך.

הבעיה בחינוך הממלכתי הערבי בישראל היא יחסית קלה לפתרון. ישנה אפליה תקציבית ארוכת שנים של החינוך הזה, ותלמידיו זוכים לחינוך הרבה פחות טוב מזה של שאר התלמידים. המשך הצעדים שנעשו בהחלטת הממשלה 922, שהוסיפה תקציבים משמעותיים לציבור הערבי בישראל בכמה משרדי ממשלה, ותוכנית ממשלתית שמטרתה העדפה תקציבית זמנית שמטרתה השוואת החינוך הערבי לחינוך הממלכתי כולו היא רק עניין של כסף. אמנם הממשלה תמיד צריכה עוד כסף, אבל השקעה בחינוך מכל מקור שהוא, כולל הגדלת החוב, היא השקעה משתלמת מאוד לטווח הארוך.

בחינוך החרדי המשימה מורכבת יותר. שם העניין הוא לא רק אפליה והגדלת תקציבים, אלא התנגדות חברתית ודתית משמעותית ללימודי ליבה לבנים, ובמידת מה גם לבנות. שאלת המקלות והגזרים לפתרון הבעיה הדחופה הזו היא שאלה קשה ביותר, שראוי לדון עליה ברמה הלאומית ולנסות להגיע לפתרונות שישנו את המצב הנוכחי מן השורש. אך מסיבות רבות, פוליטיות וחברתיות, קשה להגיע לפתרון כזה, ובינתיים שעון החול החברתי והכלכלי דופק.

עד שתיפתר הבעיה מהשורש, כדאי וחשוב להכיר את הפתרון שלהצלחתו יש כבר עדויות בשטח. לשם כך יש לחזור ל-2013 ולממשלת ישראל ה-33, שהורכבה מהליכוד, יש עתיד, הבית היהודי והתנועה.

כהונתו של שר החינוך שי פירון בממשלה הזו נזכרת בתחושות מעורבות. ישנם רבים הזוכרים את המהפכנות והחדשנות שניסה להביא למשרד בצורה חיובית, וחושבים שהרפורמות שלו היו נחוצות לזמננו הנוכחי. אחרים תומכים בדרכי הלמידה השמרניות יותר, או מבקרים את קצב הרפורמות המהיר והתזזיתי.

אך החלטה אחת של פירון, שבזמן אמת לא זכתה לסיקור רב וגם היום לא זוכה למספיק תשומת לב, היא זו שלדעתי תישאר הזיכרון המשמעותי ביותר מכהונתו ותרומתו הרבה ביותר לדורות. בזמן שהיה במשרד הקים  פירון את הממ"ח, החינוך החרדי ממלכתי. מדובר בבתי ספר, היום כבר עשרות ובהם אלפי תלמידים, שבהם לומדים תלמידים חרדים ותלמידות חרדיות לימודי חול ברמה גבוהה לצד לימודי קודש באוריינטציה חרדית.

הממ"ח, שגדל לאטו משנה לשנה, מהווה אופציה אמיתית להורים חרדים שרוצים להבטיח לילדיהם עתיד טוב יותר וגם מערכת חינוך מסודרת ובעלת מענים לצרכים שונים. כל תלמיד בממ"ח הוא עוד תלמיד שישתלב בשוק התעסוקה ויוכל לאפשר לו, לילדיו ולחברה הישראלית כולה חיים טובים יותר ורווחה גבוהה יותר.

לצער כולנו, שרי החינוך שכיהנו לאחר פירון לא פיתחו מספיק את הממ"ח, כנראה בלחץ המפלגות החרדיות שיושבות מאז בקואליציה. למרבה האבסורד, קבוצות הורים חרדים מרחבי הארץ שביקשו לאפשר לילדיהם ללמוד בבית ספר כזה נתקלו ברשויות מקומיות ובמשרד החינוך שלא נותן מענה מספק לדרישות מהשטח ולא פותח מספיק בתי ספר בחינוך הממ"ח.

הממשלה החדשה, תורכב ממי שתורכב, חייבת לשים בראש מעייניה את הפתרון החכם והצודק של הממ"ח, לאפשר לכל הורה חרדי לשלוח את ילדו לבית ספר כזה, להבטיח את עתידו ועל הדרך גם לפתור בעיות רבות של נשירה, ניצול ואפליה שקיימות במערכת החרדית הלא מוסדרת.

שאלת הגיוס וההדתה במערכת הממלכתית הן שאלות קשות שראוי לדון ולעסוק בהן, אבל התנאי האמיתי שצריך להציב בפני המפלגות החרדיות הוא רק זה – הסרת התנגדותן להרחבת הממ"חים, ופעילות נחושה להרחבתו ושגשוגו.

אביעד הומינר-רוזנבלום

אביעד הומינר-רוזנבלום | |הסוציאל

עובד בקרן ברל כצנלסון כמנהל תוכן ודיגיטל ומוביל את "פועלי צדק" - חברה וכלכלה בזווית יהודית. למדתי כלכלה ומדעי המדינה באוניברסיטה הפתוחה. אני מתעניין ביחסים שבין חברה וכלכלה, במדיניות הכלכלית של המדינה ובניסיונות והאתגרים של הסוציאל-דמוקרטיה בארץ ובעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker