דווקא בתקופת הקורונה: אסור להשאיר את העובדות הסוציאליות לבד בחזית

בשנים האחרונות הצטברו יותר ויותר עדויות אמפיריות על חשיבות עבודתן של העובדות הסוציאליות. למרות זאת, כ-30 אלף עובדים סוציאליים בישראל עובדים בחלקי משרות. יש לגייס עובדים נוספים, לתת להם שכר ראוי ולהחיות את שירותי הרווחה של מדינת ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת עובדים סוציאליים בבאר שבע
הפגנת עובדים סוציאליים בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

"הציבור מפקיד בידי השירות הסוציאלי והעובד הסוציאלי את הנכס הכי חשוב שלו - 'האדם'. כך כתבה סידי וורנסקי, ממייסדות מקצוע העבודה הסוציאלית בגרמניה ובישראל. ורסנקי היא חלק מקבוצה של נשים חזקות ומרשימות שייסדו את המקצוע החשוב כל כך, ובהן ג'יין אדמס הבריטית, מרי ריצ'מונד האמריקאית ואוקטביה היל.

היל, פעילה חברתית מהמאה ה-19, פעלה כל חייה להטבת מצבם של עניי אנגליה, בין השאר על ידי יסוד הדיור הציבורי, פעילות נמרצת לשמירה על שטחים פתוחים בקרבת העיר והקמת ארגוני צדקה. פעילותה של היל היתה חדשנית, נעשתה מתוך תפיסה הוליסטית וכללה גם ביקורי בית וליווי משפחות.

נשים ייסדו את העבודה הסוציאלית גם בישראל. רובן עולות חדשות שלמדו את המקצוע החדש בארצן, והגיעו לישראל כדי ליישמו וללמד אחרות. אחת מהן היתה ורנסקי, שמיסדה את הלימודים האקדמיים של התחום בגרמניה ועלתה לישראל כדי להקים בה את בית הספר הראשון ללימודי עבודה סוציאלית ואת איגוד העובדים הסוציאליים. לצידה ניתן למנות את הנרייטה סאלד, שהקימה כבר בשנות ה-30 וה-40 של המאה שעברה לשכות סעד (שהפכו בהמשך למחלקות לשירותים חברתיים) בעשרות ישובים.

הנרייטה סאלד, 1940 צילום: אלכסנדר גנן / הספרייה הלאומית, אוסף שבדרון

העובדות הסוציאליות בישראל ובעולם פועלות במגוון רחב של תחומים שנוגעים לחיי היום יום של רבים מאוד. העובדות הסוציאליות עובדות עם נשים, קשישים, ילדים, אסירים, עניים, אנשים עם מוגבלויות, אוכלוסיות בסיכון, מובטלים ולמעשה כמעט כל אדם הנזקק לעזרת החברה בשלב כזה או אחר בחייו. כפי שכתבה ורנסקי, "העזרה כוללת כל מה שפועל על החומר העדין והרגיש ביותר של החברה – האדם. כל עזרה – תהא זו נוצרת על ידי החוקים או החלטות חופשיות, על ידי מתנות או עבודה, על ידי הציבור או הפרט - תינתן מתוך כוח אהבת הזולת ומתוך צדק חברתי. כל עזרה מכרעת היא בחיי היחיד והחברה".

בשנים האחרונות הצטברו יותר ויותר עדויות אמפיריות על חשיבות עבודתן של העובדות הסוציאליות. מחקרים מרחבי העולם מלווים את התוכניות השונות שבהן משתתפות העובדות הסוציאליות, ובוחנים את מידת השפעתן. במספר מחקרים שהתקיימו בישראל נמצא שהשתתפות של אוכלוסיות מוחלשות בתוכניות תעסוקה שונות שהובלו על ידי עובדות סוציאליות, גרמה להעלאה משמעותית בשיעור התעסוקה של אותה אוכלוסייה ועלייה בשכר.

מחקר נוסף שנעשה בטורונטו מצא שנוכחות של עובדות סוציאליות בבתי החולים וליווי משפחות שמגיעות לשם העלה את אחוזי ההחלמה של חולים - והוריד משמעותית את אחוזי האשפוז החוזר. מחקר אחר שנערך באוהיו מצא כי משפחות שלוו על ידי עובדים סוציאליים לאחר המשבר הכלכלי של 2008 הצליחו להשתקם כלכלית בצורה טובה יותר ממשפחות אחרות. מחקר נוסף שהתקיים בארצות הברית מצא כי נוכחותם של עובדים סוציאליים בבתי ספר תיכוניים הקטינה משמעותית את שיעור הנשירה של התלמידים, גם לאחר נטרול מאפיינים כמו עוני וגיל.

לתת שכר ראוי

בתחילת השבוע הכריז הארגון המייצג את העובדות הסוציאליות בישראל, אותו הקימה ורנסקי, על צעדת מחאה שיצאה מירושלים לכיוון תל אביב ומהווה את יריית הפתיחה במאבק להצלת שירותי הרווחה בישראל. כ-30 אלף עובדים סוציאליים בישראל (90% מהם נשים) עובדים בחלקי משרות, בשכר ממוצע הנע בין 7,000 שקל ל-9,000 שקל בחודש. השירותים הסוציאליים מופרטים, מורעבים וסובלים מעומס רב. העומס כולל מאות תיקים לעובדת סוציאלית במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות.

הפגנה עובדים סוציאליים צילום: תומר אפלבאום

בארצות הברית טוענים הגופים המקצועיים כי על מנת שעובדים סוציאליים יוכלו לתפקד כראוי הם לא צריכים לטפל ביותר מ-15 תיקים. בפועל הם מטפלים ב-17 תיקים בממוצע, מספר הדומה לזה שבו מטפלים העובדים הסוציאליים בבריטניה. שכרם החציוני של העובדים הסוציאליים בארצות הברית עומד על כ-15 אלף שקל בחודש ובבריטניה הוא כ-11 אלף שקל בחודש.

בתחילת משבר הקורונה הוצא חלק גדול מהעובדות הסוציאליות ברשויות המקומיות לחופשה כפויה, כמו שאר העובדים הלא חיוניים. לאחר קול צעקה שהגיע מהשטח ומהעובדות הסוציאליות עצמן, דבר שהעיד על חשיבותן הקריטית בשעות קשות, המדינה התעשתה, החזירה אותן לעבודה והכריזה עליהן – עובדות חיוניות.

צעדת העובדות מזכירה לנו שהגיע הזמן לעשות גם את הצעד הבא, ודווקא בתקופה שבה יותר ויותר ישראלים נזקקים לשירותיהן של העובדות הסוציאליות הניצבות בחזית החברתית, להגדיל משמעותית את מספרן של העובדות הסוציאליות בתקנים הרלוונטיים, לתת להן שכר ראוי על עבודתן הקשה, לאבטח אותן כיאות ולהחיות את שירותי הרווחה של מדינת ישראל.

אביעד הומינר-רוזנבלום

אביעד הומינר-רוזנבלום | הסוציאל

מנהל מדיניות וחוקר בקרן ברל כצנלסון. עבדתי בתור יועץ מדיניות ותוכן של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, רפרנט בתחומי ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה ובמספר יוזמות בעולם החברתי ובעולם העסקי-חברתי. אני מתעניין ביחסים שבין חברה לכלכלה, במדיניות הכלכלית של המדינה ובניסיונות והאתגרים של הסוציאל-דמוקרטיה בארץ ובעולם. התכנים בבלוג משקפים את דעותיי בלבד.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי