הסוציאליסטים ההודים שניצחו את הקורונה

מערכת בריאות אוניברסלית, הקמת צוות מומחים ואספקת מזון לאוכלוסייה, עזרו לקרלה להתמודד עם מגפת הקורונה בצורה מוצלחת - אף על פי שכבר בינואר התגלו במדינה שלושה חולים בווירוס. כך היא הצליחה להימנע מגורלן של מדינות שכנות שסובלות מנתוני הידבקות ותמותה מהגבוהים בהודו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשי צוות רפואי בהודו, בצעדת הזדהות עם נפגעי הנגיף
אנשי צוות רפואי בהודו, בצעדת הזדהות עם נפגעי הנגיףצילום: RUPAK DE CHOWDHURI/רויטר

המדינה ההודית שניצחה את הקורונה. כך צועקות כותרות כלי התקשורת ברחבי העולם, כשהן מספרות את סיפורה של קרלה, "ארצו של האלוהים" בפי המקומיים. המדינה, קטנה יחסית להודו, מונה 36 מיליון תושבים ונמצאת בקצה הדרום-מערבי של תת היבשת. שלושה חולים ראשונים בקורונה, סטודנטים מקומיים שלומדים בווהאן, התגלו במדינה ב-30 בינואר. עד היום, כמעט חצי שנה אחרי, התגלו במדינה רק 2,698 נשאים ונפטרו 19 חולים בלבד. מדובר בשיעור התמותה הנמוך ביותר בהודו. ב-1 במאי הודיעה המדינה שהיא נקייה מקורונה, אולם מאז התגלו מספר נשאים שהגיעו אליה כשפתחה את גבולותיה.

אי אפשר להבין את סיפור הצלחתה הפנומנלי של קרלה בלי להבין את ההיסטוריה הפוליטית המיוחדת של המדינה. בשנת 1949, אז קמה המדינה יחד עם הודו המודרנית, ניצחה בבחירות המפלגה הקומוניסטית - המפלגה הקומוניסטית השנייה בגודלה בעולם שעלתה לשלטון בבחירות דמוקרטיות לאחר סן מרינו הקטנטנה.

מאז ועד היום שולטים גלגוליה השונים של אותה מפלגה במדינה, למעט גיחות קצרות של האופוזיציה לאחר הפסדים בבחירות או הדחה על ידי השלטון המרכזי. גם היום שולטת המפלגה במדינה, לאחר שניצחה בבחירות האחרונות. למרות שמה, נכון לכנות את המדיניות שהיא מקדמת כיום סוציאליזם דמוקרטי או סוציאל דמוקרטיה.

עובדי בריאות בהודוצילום: RUPAK DE CHOWDHURI/רויטר

אחת הרפורמות המרכזיות שהצליח לעשות השלטון הסוציאליסטי במדינה היא רפורמה אגררית, רפורמת קרקעות גדולה שהחליפה את השיטה הפיאודלית הנצלנית שהיתה נהוגה בה עד אז. הרפורמה קבעה מגבלה לבעלות על קרקעות, חילקה את קרקעותיהם של בעלי הקרקעות הגדולים לעניים ויצרה מצב שבו לכל אזרחי המדינה יש קרקע בבעלותם.

חינוך לכל דורש

הרפורמה שינתה את מצבם החומרי של אזרחי המדינה בצורה דרמטית, איפשרה להם להחזיק בקרקע – דבר חשוב במיוחד בחברה חקלאית - ולהיחלץ מעוני מרוד. כיום שיעור העוני, שיעור התושבים החיים בשכונות עוני ושיעור תת התזונה והרעב בקרב ילדים במדינה זאת הם הנמוכים ביותר בהודו.

תחום נוסף שקודם במדינה בצורה משמעותית הוא תחום החינוך. כבר מהמאה ה-19 היו בקרלה בתי ספר טובים, בעיקר כתוצאה ממאמציהם של גורמים דתיים שונים, ובהם נוצרים, הינדים ומוסלמים. הממשל הקומוניסטי קידם אף הוא את תחום החינוך, והוביל מספר רפורמות גדולות שנועדו להרחיב את תחום החינוך במדינה ולהופכו לנגיש לכל.

כתוצאה ממאמצים אלה, ומפריסה רחבה מאוד של בתי ספר ממשלתיים, גם בכפרים הנידחים ביותר, הפכה קרלה למדינה הראשונה בהודו שבה 100% מהילדים לומדים בחינוך יסודי וכל תושביה יודעים קרוא וכתוב. בנוסף, היא המדינה השוויונית ביותר בהודו בתחומי האוריינות, מבחינת הבדלי עושר, דת, גזע ומין.

בקרלה ישנה גם מערכת בריאות אוניברסלית שמשמשת את כל האוכלוסייה. כתוצאה מכך היא המדינה שבה תמותת התינוקות והנשים בלידה הינה הנמוכה ביותר בהודו ותוחלת החיים בה היא הגבוהה בהודו. ההתמודדות עם מגפת הקורונה היא דוגמה טובה להצלחתו של מודל קרלה. כבר באמצע ינואר, כשהחלו להגיע דיווחים מווהאן על המגיפה, החליטה שרת הבריאות המקומית להתייחס לעניין ברצינות הראויה.

השרה הקימה צוותי מומחים במטרה להחליט על מדיניות בנושא, והורתה לבתי החולים במדינה להתכונן. בדרך זו זוהו הסטודנטים הנשאים שהגיעו מווהאן כבר בירידתם מהמטוס, והדבקה המונית נמנעה. כמו כן, היא הכריזה על סגר כללי כבר בשלב מוקדם מאוד, הצליחה לבודד את הנשאים וסביבתם במהירות ולפענח בדיקות מעבדה ולדווח על תוצאותיהם לנבדקים תוך 48 שעות בלבד.

תלמידות עם מסכות בהודו. הממשל הקומוניסטי בקרלה קידם את תחום החינוךצילום: AFP

הצלחתה של קרלה בצעדים אלה ובהתמודדות עם המגיפה נבעה מכמה סיבות שונות, ובהן גם המערכות הציבוריות החזקות שלה והניסיון שלה בהתמודדות עם מגיפה דומה ב-2018. סיבות נוספות שתרמו רבות להתמודדות הן גישתה החברתית הנרחבת והמכילה ויכולתה הגבוה להגיע לשטח ולהשיג אמון.

כך, במקביל לסגירת המשק, החלה המדינה בפרויקט ענק של אספקת מזון לאוכלוסייה, המשיכה לשלוח ארוחות צהריים מבתי הספר לתלמידים, שיכנה והאכילה 150 אלף עובדים זרים שנתקעו במדינה, הקימה מערך בריאות נפש ועוד.

בשנת ה-50 הרגישו המנהיגים הקומוניסטים שההתנהלות הממשלתית אינה יעילה וטובה מספיק. הם ערכו התייעצות נרחבת עם הציבור והוחלט על רפורמה שבמסגרתה נוצר קשר ישיר והירככי בין מועצות כפרים מסורתיות מקומיות, מועצות אזוריות שכינסו כמה מועצות כפרים, וכך הלאה עד לשלטון המרכזי.

המערכת הזו העבירה מידע מהשלטון לעם ולהיפך, וניתן בידה כוח להחליט החלטות מסוימות ברמה המקומית. המערכות המקומיות גם שיתפו פעולה בצורה מוצלחת עם גופים אזרחיים וחברות פרטיות. בדרך המיוחדת הזו, מצליחה המדינה להגיע במהירות לאזרח בשטח, להקים מערכי ענק בקלות יחסית, להתמודד בצורה מוצלחת על ידי תקשורת ישירה ואמון רב בנציגים המקומיים עם פייק ניוז ועוד.

הודו. לצד הקידמה הטכנולוגית, אנשים רבים סובלים מעוני והדרה כלכליתצילום: Sandeep Jeengar / Shutterstock.c

התמודדות עם נתוני פתיחה קשים

כמובן שקרלה איננה מדינה מושלמת. התוצר לנפש במדינה עדיין נמוך מאוד בהשוואה עולמית (כ-2,000 דולר) והיא סבלה לאורך שנים לא מעטות מצמיחה נמוכה. אזרחים צעירים רבים שזוכים לחינוך טוב עוזבים בשל כך את המדינה בחפשם אחרי משרות טובות יותר. בנוסף, היא סובלת מאחוזים גבוהים של מחלות כמו סכרת וצהבת, באופן יחסי.

ובכל זאת, קרלה הצליחה להתמודד עם נתוני הפתיחה הקשים שלה בצורה מרשימה למדי וקיימים בה מאפיינים רבים הדומים לאלה של מדינות מפותחות. מאפיינים כמו אי שוויון נמוך, שוויון מגדרי ברמה גבוהה, מדיניות חברתית מכילה כלפי להט"ב (טיפולים לשינוי מין ניתנים בחינם) ומדד פיתוח אנושי וחברתי הגבוה מזה של מדינות מפותחות רבות.

במשבר הקורונה, למרות חולים שהגיעו לאזור ואזרחים רבים החיים בסין ומבקרים תדירות במדינה, היא הצליחה להימנע מגורלן של מדינות שכנות שסובלות מנתוני הידבקות ותמותה מהגבוהים בהודו ומודל קרלה שוב הוכיח את עצמו.

אביעד הומינר-רוזנבלום

אביעד הומינר-רוזנבלום | הסוציאל

מנהל מדיניות וחוקר בקרן ברל כצנלסון. עבדתי בתור יועץ מדיניות ותוכן של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, רפרנט בתחומי ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה ובמספר יוזמות בעולם החברתי ובעולם העסקי-חברתי. אני מתעניין ביחסים שבין חברה לכלכלה, במדיניות הכלכלית של המדינה ובניסיונות והאתגרים של הסוציאל-דמוקרטיה בארץ ובעולם. התכנים בבלוג משקפים את דעותיי בלבד.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי