הכל בחיים זה שיווק. על צמיד חסינות כבר שמעתם?

אל החיסון לקורונה צריך להתייחס כאל כל מותג חדש אחר שמגיע לשוק. כמשווקים, עלינו לעודד את מי שבחר במותג שלנו, ואז לנסות לשכנע את המתנגדים שיבחרו בנו גם הם

אבי זיתן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתן חיסון לקורונהצילום: KIRILL KUDRYAVTSEV - AFP
אבי זיתן

אז אתם בעד או נגד? נראה שתמיד יהיה לנו על מה להתווכח ובמה ובמי לצדד, שכן האפשרות לבחור הינה חלק מהותי מחיינו ומההגדרה העצמית שלנו, בוודאי כישראלים. כעת, הסוגיה שעל הפרק היא אם לתת אמון ולצדד בממסד וברשויות הרפואיות ולהתחסן נגד הקורונה או לתת לספקולציות ולשמועות להשפיע עלינו ולהחליט לא להתחסן, לפחות עד שיוכח שמי שכן התחסן לא צימח קרניים וזנב והחיסון אכן בטוח לשימוש.

אמנם כבר הפנמנו שהקורונה איתנו לטווח הארוך, אולם היא שוב הפתיעה והחיסונים הגיעו מוקדם מהצפוי. כך שכעת, למרות שהפתרון לסיומה של שהמגפה הארורה ששיבשה לנו את החיים כבר כאן, הרי שיש לא מעט המתנגדים לקבלת החיסון. 

מבחינתי הכל תלוי שיווק. ואל החיסון לקורונה צריך להתייחס כאל כל מותג חדש אחר שמגיע לשוק. כמשווקים, אנחנו צריכים לעודד את מי שבחר במותג שלנו ואז  לנסות ולשכנע את המתנגדים שיבחרו בנו גם הם.

הפעילות הראשונית לעידוד ההתחסנות צריכה לכלול שלושה אלמנטים מרכזיים, שאת חלקם אנחנו כבר רואים מבוצעים בפועל:

דוגמה אישית - יש לצפות מצד כל מי שיכול לשמש כמודל ולקבל את החיסון, החל מראש הממשלה ועד למנכ"לים ומנהלים בחברות ובקהילות.

בנימין נתניהו והחיסונים של פייזר שהגיעו לישראלצילום: מארק ישראל סלם

שקיפות מלאה - החשש מהחיסונים לקורונה נובע בעיקרו מהמהירות שבה הם פותחו ונבחנו, במיוחד לעומת חיסונים בעבר. לכן, יש לתת לציבור גישה למידע המלא על אודות החיסונים, כולל רכיבי החיסון ופירוט נרחב של תופעות הלוואי של מי שלקח חלק בניסויים.

מובילי דעה - ההשפעה של מובילי הדעה כיום גבוהה מאוד, במיוחד נוכח האפשרות לעבוד איתם באופן מפולח על פי הסגמנטים שבהם יש להם השפעה. בנוסף, חשוב להשתמש במובילי דעה הפונים לכלל האוכלוסייה, כדוגמת הרב פירר, שנתפס כאוטוריטה רפואית והמליץ להתחסן.  

מעבר למענה הראשוני, חשוב גם לפעול באופן מעמיק יותר, שכן כיסי ההתנגדות ימשיכו לפעול ולנסות לגייס תמיכה נגד החיסון גם כאשר מבצע החיסונים יהיה בעיצומו.

שלמו להם

אז איך אפשר לשכנע את המתנגדים להתחסן? הנה עוד כמה פעולות שכדאי לבצע:

יצירת תנאים מיטביים לקבלת החיסון - מכיוון שלהתחסן זו פעולה אקטיבית, הכי קל למצוא תירוץ למה לא לעשות את זה: "מוקד החיסונים רחוק ואין לי איך להגיע", "זה בזבוז של יום עבודה", "יש שם המון אנשים ואפשר לחטוף שפעת"... ועוד כאלה וכהנה תירוצים. על מנת למנוע זאת, צריך לפעול ליצירת תנאים נוחים לקבלת החיסון, כדוגמת פריסה רחבה של מוקדי חיסון כולל במקומות העבודה, להגיע עד הבית למי שצריך, לפתוח את המוקדים 24/7, להציע תשלום בדמות יום מחלה וכד'. יצירת התנאים האלו תפחית את התירוצים אשר לא מהווים סיבה מהותית לא להתחסן.

לחץ חברתי - אנחנו יצורים חברתיים ומושפעים מאוד מהסביבה שלנו. לכל מתנגד חיסונים יש סביבה תומכת של מתנגדים אחרים שמחזקים את דעותיו, ולכן באמצעות לחץ חברתי חיובי ומתן סיבות למה כן להתחסן, אפשר לפוגג את ההשפעה השלילית. לדוגמה: חיסונים קבוצתיים במקומות עבודה, קהילות, יישובים ועוד; יצירת פריים לתמונת פרופיל ברשתות החברתיות שאומר "אני כבר התחסנתי, ואתם?"; סנקציות למי שלא התחסן ומצד שני הטבות למי שכן, כדוגמת מקומות ואירועים הפתוחים למחוסנים בלבד; הענקת "צמיד החסינות" שיענוד בגאווה כל מי שהתחסן.

בחירה בין חברות החיסונים - כולנו צרכנים ולכולנו יש העדפות לגבי מותגים כאלו ואחרים, העדפות המגובות בתפיסות ובעובדות המאפשרות לנו לקבל החלטה איזה מותג ייכנס לסט הבחירה שלנו ואיזה לא. כאשר יתאפשר לציבור לבחור מבין החיסונים של החברות השונות, באופן טבעי כל אחד, גם המתנגדים, יבחר במותג המועדף (ובמקרה כזה כדאי לאפשר גם את הבחירה של החיסון הישראלי, שכן הוא "משלנו"). בחירה מתוך מגוון אפשרויות מייצרת תחושה שהכח בידיים שלך ומייצרת העדפה ואהדה לאפשרות שבחרת. הרי גם אם אתה לא רוצה כרגע רכב ומציעים לך לבחור בין מספר מותגי רכב כנראה שתקבל החלטה את מי מהם אתה מעדיף, החלטה שתגרום לך לחיבור רגשי למותג המועדף, ובמקרה שלנו, לחיסון המועדף.

בסופו של יום נראה שלא נצליח לשכנע את כולם להתחסן, ולו מהטעם שכאשר הרוב יהיה מחוסן, אלו שלא יתחסנו ייהנו מחשיפה מינימלית לנגיף ומהתפיסה של "לי זה לא יקרה", כי הם לא בקבוצת הסיכון. אבל חשוב לזכור: להתחסן משמע לא לדאוג רק לעצמך, אלא לבריאות ולטובת הכלל. אז לכו להתחסן. בשביל כולנו.  

אבי זיתן | אבי זיתן

מומחה לשיווק ואסטרטגיה, הבעלים של קבוצת זיתן המייעצת ומלווה מותגים מובילים במגזר העסקי. בעל ניסיון עשיר בתפקידים בכירים בעולמות השיווק והפרסום בישראל. אנרגטי ללא הפסקה, מתראיין לעתים תכופות ומקפיד להפיץ את בשורת ה-less is more בארץ הקודש. נהנה (כמעט) מכל רגע ומאמין שאהבה ועזרה לאחר אכן מביאה אהבה - גם בעולם העסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker