כנגד כל הסיכויים: כיצד הצליחה Airbnb להישאר מעל קו המים?

שבעה חודשים אחרי פרוץ המשבר, עם 1,900 עובדים מפוטרים, Airbnb עומדת שוב בפני הנפקה בוול סטריט - אלה ההחלטות האסטרטגיות שהצילו אותה מקריסה

אבי זיתן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Airbnbצילום: DADO RUVIC/רויטרס
אבי זיתן

2020 היתה אמורה להיות השנה של Airbnb: הנפקה בשווי של יותר מ-30 מיליארד דולר מעבר לפינה, ויותר משבעה מיליון חדרי לינה ב-191 מדינות ואלפי ערים ברחבי העולם.

במקום אוויר פסגות והפוטו-אופ המסורתי בתחילת יום המסחר בבורסה, צללו שלושת מייסדי החברה למאבק הישרדות על חייה של החברה שהקימו, ויחד עם יתר תעשיית התיירות והנסיעות מצאו עצמם ב-Ground Zero של משבר הקורונה.

"זהו המשבר הכואב של ימי חיינו", כתב המנכ"ל והמייסד בריאן צסקי, במכתב הפיטורים ל-1,900 מעובדי החברה; התקשורת העולמית פיקפקה ביכולתה של Airbnb לשרוד, הכותרות תיארו במדויק את רגע "שריפת המזומנים, מארחים כועסים ועתיד בלתי ברור". פרשנים תהו אם אמירתו המפורסמת של וורן באפט "כשהגאות נסוגה רואים מי שוחה ללא בגד ים" - נכונה על היוניקורן של הכלכלה השיתופית בתחום הלינה.

היום, כשבעה חודשים אחרי פרוץ המשבר, Airbnb עומדת שוב בפני הנפקה בוול סטריט, ולפני שבועיים הרגיש המנכ"ל והמייסד בטוח דיו להתראיין ולדבר על המשבר בלשון עבר: "היינו על סיפה של התהום", אמר. כיצד, בניגוד לציפיות נותר ה-Disruptor של עולם הלינות לעמוד איתן על הרגליים בשעה שעולם התיירות והנסיעות עדיין נאבק והגבולות עדיין סגורים?

בריאן צ'סקי, מנכ"ל Airbnbצילום: Eric Risberg/אי־פי

אז בואו נשים בצד את הצעדים הארגוניים והפיננסיים שלקח הארגון, ונתמקד במספר החלטות אסטרטגיות שהתקבלו לאורך המשבר.

1. מיקוד

ערב פרוץ המשבר היתה Airbnb חברה גדולה עם שאיפות להתרחב לתחומים חדשים - טלוויזיה, מלונות, נסיעות ודיור יוקרה. הקורונה החזירה את החברה לליבת העשייה המקורית - השכרת דירות קצרות מועד. די להביט בפעילות היח"צ של השבועות האחרונים על מנת להבין על מה Airbnb רוצה שלקוחותיה יחשבו - מלינה בבית בו צולמה סדרת הטלווזיה הנסיך המדליק מבל אייר, דרך לילה בסניף הבלוקבסטר האחרון שנותר באמריקה, ולינה במטוסים ומסוקים מקורקעים שהותאמו לאירוח. הבנתם? לינה, לינה ושוב לינה.

2. הקהילה כמנוף

דירה של Airbnbצילום: Airbnb

בחברה הבינו מהר מאוד שהמפתח לשרידות טמון בשימור האמון של אורחים, מארחים, שותפים ועובדים. היהירות הוחלפה בשותפות: כספם של אורחים שביצעו הזמנות ולא יכלו לנסוע בשל הסגר או חשש בריאותי הוחזר במלואו; שר הבריאות בממשל אובמה נשכר על מנת לבנות מדיניות ניקיון והגיינה;  הוקמה קרן של 250 מיליון דולר לתת פיצוי חלקי לבעלי דירות שנפגעו; הוצעה לינה חינם או מוסבסדת לצוותים רפואיים בקהילות מוכות קורונה וניתן סיוע בהוצאת נשים וילדים בסיכון מבתיהם לדיור חלופי בקהילות אחרות. המנכ"ל נפגש בזום פעם בשבוע עם כל העובדים לתקשר באופן שקוף וגלוי את מצב החברה ואת המניעים להחלטות, לרבות ויתור על שכר המייסדים, קיצוץ חצי משכר הבכירים וכמובן הפיטורים.

בנוסף, כחלק מבניית מערכות היחסים לטווח ארוך, נבנו מהלכי שיתופי פעולה עם שמורות טבע וגופי תיירות שעסקו בשיקום השוק המקומי. על מנת להוריד את מפלס החשדנות בקרב רגולטורים ומקבלי החלטות ולהגביר את השקיפות ושיתוף הפעולה השיקה החברה את ה-City Portal שהנגיש מידע בזמן אמת על תופעת ה-Short Term Rental באיזורם.

3. הבנה של טרנדים

במקום לשבת על ידיהם ולחכות שהסערה תעבור, ב-Airbnb הפנימו שעולם התיירות השתנה ללא היכר: מניתוח הדאטא הם הבינו שבעידן הקורונה אנשים יעדיפו לנסוע "עד מיכל דלק אחד מהבית" ולא לטוס; יעדיפו אירוח כפרי על פני ערים הומות שהיו המוקד העסקי עד אז; יעדיפו חופש שיאפשר ריחוק חברתי והתאימו את האלגוריתם בהתאם.

ההבנה שהקווים בין חופש ועבודה טושטשו חידדה מה צריכה לכלול לינה בעידן הקורנה. במענה לרצונם של אנשים לצאת לחופשי ולהיות 'נוודים אלקטרונים' אף הוצע קמפיין לתושבי ניו יורק וקליפורניה להשכיר רכב ובית זעיר על גלגלים בדולר אחד ליום.

נכון שהמשבר עדיין אינו מאחורינו, ונכון שהנהלת החברה נהנתה גם ממזל בדמות התאוששות מהירה של שווקים מסוימים. אבל כל אלה הועילו רק מאחר שהיתה מנהיגות שהתייחסה לקהילה ובעלי עניין ברצינות ובשקיפות, הקשיבה לשוק והיתה מוכנה לשנות נתיב ולקבל החלטות בקצב מהיר - ולכן נהנתה גם מאמון המשקיעים והלקוחות. שווה להמשיך לעקוב.

אבי זיתן | אבי זיתן

מומחה לשיווק ואסטרטגיה, הבעלים של קבוצת זיתן המייעצת ומלווה מותגים מובילים במגזר העסקי. בעל ניסיון עשיר בתפקידים בכירים בעולמות השיווק והפרסום בישראל. אנרגטי ללא הפסקה, מתראיין לעתים תכופות ומקפיד להפיץ את בשורת ה-less is more בארץ הקודש. נהנה (כמעט) מכל רגע ומאמין שאהבה ועזרה לאחר אכן מביאה אהבה - גם בעולם העסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker