עם טנדר חבוט וגבינות בעבודת יד - מדלגים העסקים הקטנים על המתווכים

האפשרויות לחסוך את המתווך אמנם קיבלו ביטוי נרחב באמצעות שיח מפה לאוזן באפליקציות וברשתות החברתיות בתקופת הקורונה, אך למעשה הן נמצאות אתנו כבר שנים רבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות גבינות
חנות גבינותצילום: Angelo Cordeschi / Shutterstock.

את תקופת הקורונה ניתן להכתיר כתור הזהב של הרכישה הישירה - תקופה שבה הצרכנים, ולעתים גם בעלי עסקים שהם צרכנים בעצמם, זיהו את ההזדמנות לעקוף את ה"מידל -מן" - המתווך - ולחסוך את העמלה. 

רכישה ישירה מנותן השירות או היצרן אינה תולדה של המצב, אך היא התגברה לאור המצב הכלכלי שבו הציבור נמצא כיום, שבו הוא נאלץ לחשוב על כל שקל שהוא מוציא, ובמצב כזה כל אפשרות לחסוך מאוד קורצת. 

עסקות מהסוג הזה מהוות WIN-WIN גם עבור הצרכן וגם עבור היצרן או נותן השירות, שכן בפועל בעמלת התיווך שנחסכת מתחלקים שני הצדדים. עסקה מהסוג הזה עונה על שני צרכים מרכזיים: הראשון, בממד הרציונלי - הזדמנות לחסוך את עמלת התיווך; השני, במימד האמוציונלי - רוממות הרוח ותחושת ההדדיות הנלווית לרכישה מעסק קטן, שמאחוריו עומד אדם שנלחם גם הוא על המחיה. 

בעלי העסקים הקטנים שמזהים את ההזדמנות לתת מענה לשני הצרכים, משווקים את עצמם בהתאם: החקלאי שמגדל בעצמו את הירקות במשק שנקרא על שמו ומגיע עם הטנדר החבוט שלו למכירה ישירה בשכונה, או בעל המחלבה הקטנה שמביא איתו את תוצרת הגבינות שהוא מייצר במו ידיו ושכל גבינה נקראת על שם בת משפחה, ועוד. בזכות המיתוג האישי, הפנייה הישירה והמיקוד בתוצרת שלהם בלבד, הם מצליחים בנוסף לעורר אצל הצרכנים תחושת הזדהות, שבתורה מייצרת נאמנות וחוויית רכישה.  

לא רק בעלי עסקים ותיקים מציעים את תוצרתם ומנסים לעשות זאת ללא תיווך. תקופת הקורונה הביאה ליזמות של מיקרו עסקים בקרב הציבור, רבים מהם שכירים שפוטרו או יצאו לחל"ת וכעת מנסים את כוחם בהפיכת התחביבים שלהם למקצוע מכניס, ותחום הבישול והאפייה הוא מהמרכזיים שבהם. יוזמה מעניינת של בעלי חברת כרמית (ממתקים) היא חלל העבודה השיתופי הראשון ליצרני מזון קטנים - Make Eat. בחלל העבודה יהיה אפשר לשכור עמדות עבודה על בסיס יומי, כולל כל הציוד המקצועי הנדרש עד לרמה של שירות שטיפת כלים ואחסון, כך שכל מי שירצה יוכל לייצר במקום את המוצרים שהוא רוצה למכור, ואף ייהנה מרישיון היצרן מטעם משרד הבריאות שיש למקום וכמובן יחסוך את המתווכים וגם את הסיכונים שעומדים בדרך.

האפשרויות לחסוך את המתווך אמנם קיבלו ביטוי נרחב באמצעות שיח מפה לאוזן באפליקציות וברשתות החברתיות בתקופת הקורונה, אך למעשה הן נמצאות אתנו כבר שנים רבות ונהפכו לחלק בלתי אמצעי מהרכישות שאנו מבצעים ביומיום. המגמה, שמתרחשת כבר שנים, מתאפשרת תודות לפלטפורמות הדיגיטליות שמביאות את הבשורה - מוניות (מתי בפעם האחרונה התקשרתם ודיברתם עם סדרן מוניות?), תיירות (בין אם לינה בבית של מקומיים או טיסה בחברת לואו קוסט לחו"ל) ועוד. 

המכנה המשותף לאפשרויות הרבות שעומדות לרשותנו הוא כלכלי כמובן, ומעניין לראות שהזמן הרב בבית יצר מגמה בקרב הציבור של לימוד והתעמקות בשוק ההון וההשקעות, מתוך רצון להפיק יותר מהכסף שעומד לרשותו. שנים על גבי שנים התחנכנו שהשקעה פיננסית עושים בבנק - מפקידים את הכסף אצל הבנקאי והוא בתורו כבר משנע ומשקיע אצל הגופים החיצוניים, קרי בתי ההשקעות. אך גם כאן, הציבור זיהה שאפשר לחתוך מתווכים ולפנות ישירות לבתי ההשקעות. לא רק זאת, ממש באחרונה פנתה רשות ניירות ערך לבנקים בדרישה שיפרסמו ללקוחות המתייעצים את תשואת חשבון ההשקעות שלהם, על מנת שיוכלו להחליט כיצד למצות בצורה הטובה ביותר את האפשרויות העומדות בפניהם. 

הצרכנים כיום, במיוחד דורות ה-Y וה-Z, מעריכים יותר מותגים שמנסים להבין אותם, לדבר אתם בצורה ישירה ובגובה העיניים ומשתדלים לתת מענה לצרכים שלהם. מכאן נובעת ההצלחה של המותגים הקטנים, בעלי עסקים שלקוחות מוכנים להזמין אצלם ימים מראש סלסלת עגבניות ולחכות בתור כדי לאסוף אותה. מותגים וחברות שיצליחו לתת מענה דומה, כזה שמייצר תחושה שלמותג אכפת יותר מהלקוחות שלו מאשר ה"מידל-מן", ייהנו בחזרה מהערכתם ומכוח הקנייה הגדול ביותר כיום. 

אבי זיתן

אבי זיתן | אבי זיתן

מומחה לשיווק ואסטרטגיה, הבעלים של קבוצת זיתן המייעצת ומלווה מותגים מובילים במגזר העסקי. בעל ניסיון עשיר בתפקידים בכירים בעולמות השיווק והפרסום בישראל. אנרגטי ללא הפסקה, מתראיין לעתים תכופות ומקפיד להפיץ את בשורת ה-less is more בארץ הקודש. נהנה (כמעט) מכל רגע ומאמין שאהבה ועזרה לאחר אכן מביאה אהבה - גם בעולם העסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker