המערב הפרוע הגיע למאה ה-21: הקו הדק בין הרתעה ונקמנות

למול מגפת האלימות והתקיפות המיניות שפוקדת אותנו, המהלך של הוקעת הפושע לכאורה ממצפה רמון על גבי שלט חוצות, הוא מהלך חריג שהגביר עוד את השיח אודות המעשה המזעזע

אבי זיתן
אבי זיתן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט חוצות של אביעד משה
שלט חוצות של אביעד משה. באדיבות מיכל לוברבום

"!WANTED"

כך צעקו הכרזות התלויות על עמודים ברחוב, ולא, הן לא היו מודעות דרושים לנציגי טלמרקטינג או לכל תפקיד אחר. מודעות הדרושים האלו היו קריאה לציבור לשים לב לפושעים שמסתובבים חופשי אי שם בימים הסוערים של המערב הפרוע בארה"ב. לכל פושע שפניו ותיאורו התנוססו על הכרזה הוצמד גם תג מחיר, מי שמצא והצליח להסגיר אותו יכול היה לזכות בפרס הכספי הנחשק.

בימים האחרונים ראינו פרסום יוצא דופן על שלט חוצות בנתיבי אילון, המציג את דמותו של פושע ונבל מרושע שניסה לרצוח בצורה אכזרית את זוגתו שירה. לכאורה אין ולא כלום בין הכרזות של אז לבין שלט החוצות הבולט השבוע, אך בפועל המטרה זהה. 

פעם, עוד לפני שהחדשות והידיעות השיגו אותנו בכל מקום, החשיבות של כרזות ה"מבוקשים" היתה הרבה יותר מאשר קול קורא ללוכדים שרוצים לזכות בפרס. כרזות אלו הזהירו את הציבור מפני אותם פושעים ונוכלים שהמשיכו להסתובב חופשי, רק משום שאת פרצופם ושמם אף אחד כמעט לא הכיר. הם יכלו להמשיך לנדוד ממקום למקום ולבצע פשעים, כל עוד הכרזות לא השיגו אותם במקום שאליו הגיעו.

כיום, באמצעות הרשתות החברתיות, יכול כל אחד להעלות כרזות "מבוקשים" המאפשרת לקורבנות לחשוף פושעים דוגמת גנבי ארנקים וטלפונים, ולהזהיר אחרים באמצעות פרסום תמונות וסרטונים של הפושעים המבצעים את זממם. 

בנוגע לפשעים המהותיים יותר, הרי שהאינטרנט, שאליו כולנו מחוברים כמעט בווריד, מזרים לנו חדשות ומידע השכם והערב, ובאמצעותו אנחנו נחשפים מיד לכל פושע מכל סוג שהוא.

תפקידה של המדיה בעידן החדש בנושא פשיעה השתנה, ואינו רק יידוע ואזהרה כמו בעבר. קורבנות מין עושים שיימינג לאלו שפגעו בהם, גם אם לעתים אין להם כוונה או יכולת לפתוח נגדם בהליכים פליליים. כתבות וכתבים בשירות תוכניות החדשות בטלוויזיה פועלים בשמם של הקורבנות ורודפים אחר מי שפגע בהם מתוך מטרה להוקיע את הפושעים, וזאת על אף שעדיין לא הועמדו לדין וגזר דינם עדיין לא נקבע.

המדיה ההמונית על כל גווניה שימשה בעיקרה ככלי פרסומי. תליית פרצופו של האדם הנאלח הביאה לשינוי בתפישה - מה שטוב למותג טוב גם לפעילות חברתית הרתעתית. אך לצד זאת, חשוב להבין שיש קו דק המפריד בין הרתעה ובין שיימינג שכל מטרתו הוא יצר הנקמה ולקיחת החוק לידיים. קונפליקט זה בולט במיוחד כשמעיינים במסרים של פעילי קמפיין faceit#, שיזמו את הצבת שלטי החוצות, שבהם נכתב כי מטרת הקמפיין היא להזכיר לכולם שהאנשים שמופיעים על גבי השילוט הם עבריינים ולגרום לכך שפרצופם של אותם נאשמים לא יישכח, ויחרט כסדין אדום של החברה הישראלית. 

למול מגפת האלימות והתקיפות המיניות שפוקדת אותנו, המהלך של הוקעת הפושע לכאורה ממצפה רמון על גבי שלט חוצות, הוא מהלך חריג שהגביר עוד את השיח אודות המעשה המזעזע. חשיבותו של המהלך הוא בהיותו פעולה הרתעתית בולטת מאין כמוה, וזאת מתוך תקווה שבאמצעותה יימנעו תקיפות נוספות בעתיד. 

כולנו צריכים לפעול למען יצירת חברה טובה, ערכית ובעיקר בטוחה יותר לנו לילדינו ולקרובים לנו. לצורך כך עלינו להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו, בין אם באמצעות תרומה כספית ובין אם באמצעות ביצוע בפועל של הפעילות השיווקית בנכסים שלנו. עם זאת, כשאנו נרתמים לפעולה ורגע לפני שאנחנו יוצאים לדרך, נעצור ונבחן האם וכיצד נכון לבצע את המהלך כך שמהותו היא עשיית טוב למעננו ולמען הדורות הבאים.

אבי זיתן

אבי זיתן | אבי זיתן

מומחה לשיווק ואסטרטגיה, הבעלים של קבוצת זיתן המייעצת ומלווה מותגים מובילים במגזר העסקי. בעל ניסיון עשיר בתפקידים בכירים בעולמות השיווק והפרסום בישראל. אנרגטי ללא הפסקה, מתראיין לעתים תכופות ומקפיד להפיץ את בשורת ה-less is more בארץ הקודש. נהנה (כמעט) מכל רגע ומאמין שאהבה ועזרה לאחר אכן מביאה אהבה - גם בעולם העסקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker