איך הוא עושה את זה? כך מתחזק נתניהו את המותג נתניהו

מותגים מצליחים מבינים כיום שכדי שלקוחות יבחרו בהם ויישארו נאמנים, צריך לתת מענה לרצונות והצרכים שלהם

אבי זיתן
אבי זיתן
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

בואו נדבר רגע על הפיל שבחדר. לא משנה איך יסתיימו הבחירות טייק 3, מה שאנחנו רואים בשבועות האחרונים זה מפגן יכולות אדיר של איש שיווק אחד, שלפי הסקרים גם מצליח להביא לתוצאות. נכתבו כבר המון מלים על יכולותיו הנדירות של בנימין נתניהו בתחום השיווק – אבל מה עומד מאחורי האמירה הזו?

ראשית, נתניהו הוא מותג. ונתניהו כמותג מבין מה שלא כולם מבינים: בעידן הזה, מותג חייב לשנות ולעדכן אסטרטגיה שיווקית לעתים תכופות. מותג זה לא לוגו, וגם לא סלוגן מנצח שיכולים ללוות חברה לנצח (Just do it! של נייקי למשל).

מותג הוא גם לא קמפיין עם תאריך תפוגה. מותג הוא אוסף של תפישות, חוויות, עמדות ורגשות של הלקוחות והצרכנים כלפי מוצר/חברה – ובמקרה שלנו דמותו של נתניהו. מותג איכותי מצליח לייצר בידול בעולם בו אין הבדל.

חיזוק המותג ללא הפסקה

הצרכן בעולם העסקי מוקף בחברות ענק שמייצרות מגוון מוצרים, מעבירות ים של מסרים, מספרים הרבה סיפורים ומבטיחות המון הבטחות. הבוחרים הם צרכנים לכל דבר. הבוחרים מוקפים בהמון מסרים והמון הבטחות. נתניהו מבין כי בעידן הזה, הסיבה העיקרית להעדפה של בוחרים בו על פני אחרים, היא המותג שנקרא נתניהו. כל מעשיו, כל פעולותיו, כל האמצעים כמעט מוקדשים לחיזוק המותג ללא הפסקה.

כמו שכל גרגיר אורז זהה לגרגיר אחר, בכל חברה או או מותג, אבל סוגת הרגילה אותנו שאת האורז שלה צריך "להכין באהבה". צבע זה צבע- אבל טמבור מראה מציעה לנו "להכניס קצת צבע לחיים" ומיטיבה להיות מותג המזוהה עם תחום הצבעים, בדיוק כשם שאל על היא "הכי בית בעולם".

ונתניהו? הוא מחזק כבר שנים על שנים את היותו מותג העל של מדינת ישראל, היחיד שמסוגל לייצג ולנהל אותה. נתניהו יוצר זהות בינו לבין המדינה – ואם בוחנים זאת רק בפרמטרים שיווקיים, הרי שזו מטרתו כמותג ובכך הוא מצליח הצלחה יתירה.

נתניהו, כמו ידידו מהבית הלבן, מבין כי העולם השתנה, המסרים שאנשים מקשיבים להם השתנו. צרכנים נחשפים לעשרות אלפי מסרים ביום, אך מתעלמים מ-99% מהם ומייצרים סוג של עיוורון לפרסום. הם לא צריכים שידחפו להם מידע, הכל נמצא אצל דוקטור גוגל. גם רכישת מוצרים אפשרית בקליק, בלי הרבה כאבי ראש.

מותג העונה על רצונות לקוחותיו

אותו דבר בזירה הפוליטית, בעיקר כשמדובר במערכת בחירות שלישית ברציפות. הקשב של הצרכנים = הבוחרים נמוך במיוחד. מה צריך לעשות כדי לנצח? מותגים מצליחים מבינים כיום שכדי שלקוחות יבחרו בהם ויישארו נאמנים, צריך לתת מענה לרצונות והצרכים שלהם.

נתניהו איש השיווק מבין זאת היטב, ולכן הוא עונה על הרצונות והצרכנים של בוחריו הפוטנציאליים, ביתר שאת בחודשים האחרונים: הוא ענה על השאיפה הקולקטיבית להחזיר את נעמה יששכר, הוא מרצה את רצונות הקהילה האתיופית ומעלה בני קהילה ארצה, הוא מצייץ כי יפעל למחיקת רישום פלילי למחזיקי קנאביס – ובכך עונה על עניין המטריד רבים בקהילה הרלוונטית.

אם נפריד רגע את הפן הערכי / פוליטי (החשוב כמובן) – הרי שמבחינת נתניהו, איש השיווק, כך בדיוק הוא צריך לפעול. כדי שהמותג נתניהו יעמוד במשימה, הוא צריך להתבלט בכל דרך. לחדש אסטרטגיה ממערכת בחירות אחת לשנייה (בבחירות האלה למשל ניתן דגש רב על השטח) ולפעמים לשבור את הכללים כדי לייצר רעש.

שתי הערות לסיום:

1. האמור בטור אינו בבחינת נקיטת עמדה פוליטית לצד זה או אחר כמובן.

2. המסר הכי חשוב לנו כאנשי שיווק: בעידן הזה, אי אפשר לשקוט על השמרים. חייבים לעדכן אסטרטגיות, לחדש ולהתחדש – ולהתבלט (כמעט) בכל דרך.

והלוואי שתהיה זו מערכת הבחירות האחרונה בסדרה.

אבי זיתן

אבי זיתן | |אבי זיתן

מומחה לשיווק ואסטרטגיה, הבעלים של קבוצת זיתן המייעצת ומלווה מותגים מובילים במגזר העסקי. בעל ניסיון עשיר בתפקידים בכירים בעולמות השיווק והפרסום בישראל. אנרגטי ללא הפסקה, מתראיין לעתים תכופות ומקפיד להפיץ את בשורת ה-less is more בארץ הקודש. נהנה (כמעט) מכל רגע ומאמין שאהבה ועזרה לאחר אכן מביאה אהבה - גם בעולם העסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker