התינוקת של במבה: אסם יכולה לסמן וי, אבל מה הלאה?

המהדורה המוגבלת של התינוקת על אריזות במבה יצרה שיח ער ברשתות החברתיות – אך מתבקש המשך למהלך

אבי זיתן
אבי זיתן

בשורה התחתונה, אסם יכולה לסמן וי אחד גדול שהביאה לה תינוקת אחת קטנה. ההחלטה להוציא מהדורה מוגבלת של במבה ועליה דמות תינוקת במקום תינוק, לרגל יום האישה, עשתה את שלה, ויצרה שיח גדול סביב המותג ברשת.

גם אם השיח כלל דעות לכאן ולכאן, ואפילו ביקורת, הוא שירת היטב את המותג. בדיקת הנתונים בגוגל טרנדס מלמדת על זינוק בשיח סביב במבה מאז פרסום דבר המהדורה המוגבלת. בעידן הזה, הצלחת אסם ליצור שיח ער במהלך התינוקת כבר מזכה אותה בנקודות זכות משמעותיות בפן השיווקי.

התינוקת של במבה
התינוקת של במבהצילום: סטודיו אסם

זהו כמובן מהלך כמעט מתבקש של אסם, לנוכח עידן metoo, שבו הורים וילדים גדלים ומתבגרים על ערכי השוויון המגדרי.

זהו מהלך מעניין גם במובן שאסם לקחו דמות תינוק שאינה מזוהה כלל כמגדרית והפכו אותה לסוג של סמל מגדרי. ברשתות אמנם ראינו ביקורת על כך שהתינוקת הולבשה בחלק העליון לעומת התינוק, רזה יותר ביחס אליו ובאופן כללי בעלת סממנים מגדריים של פעם. מנגד, היו לא מעט שבירכו על הצעד וקראו למבקרים להתמקד במהות המהלך – ופחות בסממנים החיצוניים של התינוקת.

אבל כל אלה מתגמדים לעומת כמה שאלות מסקרנות: מדוע מדובר במהדורה מוגבלת בלבד? מוגבלת לכמה זמן? האם לאחר המהדורה המוגבלת, תועלם התינוקת מעינו של הצרכן?

באסם השיבו על כך בתקשורת כי מדובר אמנם במהדורה מוגבלת, שיצאה לרגל יום האישה, אך תישקל בחיוב השקה קבועה של המוצר. התשובה הזו עשויה ללמד על סוג של ניסוי כלים שנובע אולי גם מחשש לתגובות מגזרים שונים, דוגמת החרדים, למהלך.

כך או כך, בעידן הזה, מהדורה מוגבלת לא יכולה באמת להישאר מוגבלת. הצרכנים, בני דורות ה-Y וה-Z, אינם מסתפקים עוד במהלכים למראית עין. בתחום השיווק, אנו רואים מגמה של ציפייה מצד הצרכנים למהלכים אמיתיים ומעמיקים בתחומי איכות הסביבה, אורח החיים והמזון הבריא. כלומר, פחות דיבורים – יותר מעשים. הלקוחות לא מסתפקים ב"שואו" ובנראות, אלא דורשים מעשים.

צעד - חכם ככל שיהיה – שכל מהותו יח"צ ושיסתיים ביח"צ בלבד - עלול להתברר כלא מספק במבחן התוצאה. לכן אפשר להניח כי באסם ימצאו את הדרך להותיר את התינוקת החמודה על האריזות.

במבה אינה עוד מוצר בישראל. מדובר במותג שנהפך לסוג של אתוס. דורות של ילדים גדלו על טעם הבמבה. ישראלים בחו"ל מתענגים על טעם הבמבה של פעם גם כשהם בחו"ל. מהבחינה הזו, המהלך של אסם הוא משמעותי יותר וחשוב יותר מהפן הערכי-חברתי.

אם גם לתינוק של במבה יש כעת תינוקת מקבילה, הרי שזהו עוד ביטוי לעידן חדש בתחום המגדרי, שאנו – אנשי האסטרטגיה והשיווק – חייבים לקחת בחשבון לפני כל מהלך משמעותי יותר או פחות.

אבי זיתן

אבי זיתן | |אבי זיתן

מומחה לשיווק ואסטרטגיה, הבעלים של קבוצת זיתן המייעצת ומלווה מותגים מובילים במגזר העסקי. בעל ניסיון עשיר בתפקידים בכירים בעולמות השיווק והפרסום בישראל. אנרגטי ללא הפסקה, מתראיין לעתים תכופות ומקפיד להפיץ את בשורת ה-less is more בארץ הקודש. נהנה (כמעט) מכל רגע ומאמין שאהבה ועזרה לאחר אכן מביאה אהבה - גם בעולם העסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker