שימוע? הליך פיטורין מסודר? לא כש"הצל" מעורב

עובדת של חברת דלק העלתה סרטון לטיקטוק שבו היא משחיתה את דגל ישראל. מפה הדרך למשבר רשת היתה מהירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב אליאסיצילום: אילן אסייג

הכותב הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות

דלק הוא לא המותג הראשון ולא האחרון שנכנס למשבר רשת בגלל התנהגות העובדים שלו ברשתות החברתיות. היכולת של הרשת להזרים מידע ממקום למקום והיכולת של המשתמשים בה לעשות את הקישורים המתאימים, יוצרת לא פעם כאב ראש, שמעסיק את כל שדרת הניהול.

הפעם מדובר בפוסט שפירסם יואב אליאסי, בעמוד הפייסבוק של "הצל", שבו הוא עשה אאוטינג ושיימינג לעובדת במותג מנטה של דלק. אליאסי כתב שאותה עובדת פירסמה בחשבון הטיקטוק שלה סרטונים שבהם היא משחיתה דגלי ישראל ומתבטאת נגד המדינה. לפי אליאסי זוהי התנהגות אנטי ציונית, שאינה ראויה לחברה ציונית.

אליאסי הוא לא הראשון שמנסה לקבוע לחברות ומותגים שונים כיצד ראוי להתנהג, כולם עושים את זה, מגולשים אנונימיים ועד למשפיעני רשת, כדוגמת מאיה ורטהיימר. זו גם לא הפעם הראשונה שהוא עושה זאת, הוא עשה זאת בעבר לעמותת אדי, לוויזה כאל וגם לאסם – היו מקרים שהוא הצליח והיו מקרים שהוא אפילו לא שרט.

על פניו, מדובר באירועים שהיו מחוץ לשעות העבודה ומדובר בעסק פרטי, לא רשות, לא גורם ממשל או צבא, שבהם להתנהגות כזו אין מקום. אבל הפעם, הוא פגע בעצב רגיש: הנורמה של כבוד לדגל ישראל - וכאן אפילו חברה כמו דלק מתקשה לעמוד לצד העובדת שלה.

הלחץ במקרים כאלו הוא כביר, פניות מכלי התקשורת, דף הפייסבוק זוכה לטראפיק חסר פרופורציות, כמות הפניות השליליות עולה וכך גם כמות האזכורים השליליים. בניגוד למקרים דומים, שבהם מתנהל דיון על הנורמה שבשמה מבויש המותג, במקרה זה אם יש דיון הוא בשוליים. התמיכה במסר של אליאסי היא חד משמעית. וכאן המותג צריך לבחור כיצד לנהוג.

תגובות בעמוד הפייסבוק של דלקצילום: צילום מסך

התגובה של דלק, כפי שפורסמה בעמוד הפייסבוק: "מדלק ישראל מבקשים להבהיר: אנו רואים את הדברים בשאט נפש. דלק ישראל הינה חברה אשר מכבדת את כל אזרחי ישראל באשר הם, והיא מצפה מאזרחיה לכבד את דגל ישראל. החברה השעתה את העובדת והיא תוזמן לשיחת שימוע בהקדם האפשרי".

אם היינו בארה"ב, סביר להניח שהעובדת היתה מפוטרת במקום. שם הנורמה והחוק מאפשרים זאת. כאן הנורמה שהרשת מציבה דורשת פיטורין אבל החוק מאוד ברור: ישנו שימוע וצריכה להיות עילה ברורה לפיטורין, אחרת הם לא חוקיים. כאן, המעסיק – במקרה זה דלק – לא יכול להודיע שהוא צפוי לפטר, כי הודעה כזו תפגע בחוקיות התהליך ועלולה להפוך את הפיטורין.

העניין הוא שהציבור לרוב לא מבין בדקויות האלו של "שימוע" ושל "השעיה", ולכן הוא דורש כאן ועכשיו. מול זה, מותגים צריכים להיות זהירים ואמיצים יותר. עו"ד שירה להט, שותפה במשרד יגאל ארנון ושות' , המתמחה בדיני עבודה, טוענת שבמקרים מסוג זה המעסיק צריך לנהוג כאילו אין שיימינג, כאילו אין משבר רשת, ולקבל החלטה נקייה ככל האפשר. בראיון שלה לפודקאסט של המשבריסט, "סערה ברשת", טענה עו"ד להט שיש לבחון את ההתנהגות בהתאם לאמות המידה של המעסיק ולא לתת לשיימינג לנהל את הארגון.

דלק לא תיפול אם משבר הרשת הזה יתורגם לחרם צרכני, כי עד שזה יקרה סביר להניח שהתהליך ימוצה. ישנה אפשרות אחרת, שלפיה יימצא קושי משפטי לפיטורין או שמסיבה אחרת דלק תבקש למצוא מוצא אחר - לא שזה לא אפשרי, אבל במקרה כזה האתגר יהיה גדול יותר, משום שמול המותג תתגבש חזית של גורמים שיש להם מה להרוויח מהמאבק.

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker