שיטת המצליח של השוטרים הסתיימה במפח נפש שעלותו 35 אלף שקל

לשוטרים מגיעה הגנה וגיבוי על פעולתם גם ברשת, אבל לא באמצעות ניסיון לגבות תג מחיר באופן פרטי ופרטני מאזרחים. לא רק שזו לא הדרך, היה ברור שיגיע הרגע שבו השיטה הזו תיכשל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בהפגנה נגד ראש הממשלה נתניהו בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

זוכרים את קצין השיימינג של משטרת ישראל? אז עם או בלי קשר אליו, לאחרונה התחיל גל של תביעות של שוטרים נגד אזרחים, בעקבות דברים שנכתבו ברשת. העיתונאית מאשה אברבוך פירסמה כמה תחקירים במקום הכי חם בגהנום על גל התביעות, שאותו מוביל עו"ד יוני ג'ורנו. יש מי שמכנה אותן תביעות דיבה, יש מי שמכנה אותן תביעות השתקה, אני רואה בהן משהו אחר שנמצא באמצע.

שוטר הוא בעל תפקיד, שלא פעם - ובעיקר בשנה האחרונה - נשלח לבצע משימות בזירות אתגריות: אכיפה על תקנות חדשות וזמניות, עמידה מול מפגינים. משימות אלה מציבות שוטרים ושוטרות מול יריב לא מוכר: הציבור הנורמטיבי ושומר החוק, שמציאות חייו שונתה ושהוא חש שאין בכך הצדקה.

הגבלת מרחק, איסור על ספורט יחידני, על התבודדות, אכיפת מסיכה באוויר הפתוח - גם אם אין אף אחד בסביבה - אלה תקנות שלא התקבלו בקרב כלל הציבור והסיבה לכך היא חוסר אמון וחוסר סמכות.

מי שנשלח להתמודד עם הבעיה הזו הם השוטרים. אומנם האמצעי שיש להם הוא סמכות חוקית, אבל זה לא הכלי הנכון להיאבק בבעיית חוסר אמון ותחושת חוסר סמכות.

המפגש הזה ייצר לא מעט מקרים חריגים של מעצרים כוחניים, אלימות, חשיפת איברי גוף מוצנעים, כאב פיזי וייתכן שגם צלקות נפשיות. לאלו הצטרף כמובן השיפוט ברשת כלפי אותם אזרחים, שלרגע חדלו מהאנונימיות שלהם, וגם כלפי השוטרים המעורבים.

בגלל הרגישות, העצבים הרופפים ותחושת אובדן האמון והסמכות, השיפוט הזה כלל שיימינג, אבל גם בריונות רשת. לא ברור אם השוטרים עברו הכנה מתאימה למגע עם אזרחים נורמטיביים או אם הם מוכשרים להבין את המשמעות שהציבור הנורמטיבי מייחס לאכיפה נגדו.

דומה שהתשובה לכך היא לא מספיק או שלילית, כי יוזמות התביעה העצמאיות של השוטרים מעידות שיש כאן בעיקר ניסיון לנצל מצוקה ולהגדיל את מקור ההכנסה. שיהיה ברור, כבר כתבתי כאן שלשוטרים מגיעה הגנה וגיבוי על פעולתם גם ברשת, אבל לא באמצעות ניסיון לגבות תג מחיר באופן פרטי ופרטני מאזרחים.

לא רק שזו לא הדרך, לא רק שזה לא נכון ששוטרים ינסו להשתיק ביקורת על פעולתם, היה ברור שיגיע הרגע שבו שיטת המצליח הזו תיכשל, ואז המחיר יהיה קשה ולא נוח עבור השוטרים.

וזה בדיוק מה שקרה השבוע, כשעו"ד ג'ורנו נכשל בתביעת לשון הרע של השוטר אנדרי פלנוב נגד יזם ההיי-טק ליעד אגמון, שתיעד והפיץ סרטון שלו מפעיל כוח על אזרח בפארק הירקון.

פלנוב תבע 250 אלף שקל, אבל ישלם על ניסיון ההשתקה הזה 35 אלף שקל. ניסיון כושל זה מציב תג מחיר הפוך ומאוד משמעותי למשכורת של שוטר ואם הוא לא יצנן את התלהבות התביעה, ייתכן מאוד שפסק הדין הבא יעשה זאת.

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker