כאן מביכים: המסר החשוב של תאגיד השידור הציבורי

פוסט שהעלה תאגיד השידור הציבורי מסכם את הרגעים המביכים שלו - מטעויות הגהה ועד השתלת נשק. התאגיד משתמש במבוכה כדי לחזק אלמנטים חשובים יותר מאשר טעות הגהה, טעות אנוש ותקלות שונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המודל הראשון בתורת ניהול המשברים ברשתות חברתיות שאף לאפס משברים. הגישה התבססה על תובנה פשוטה: אנחנו חשופים 24/7 וכל אחד יכול לכתוב משהו, בכל שעה, מכל מקום ולכן עלינו להיערך ולשאוף למציאות של אפס תקלות - כך יהיו לנו אפס משברים ומה שבכל זאת יקרה, נהיה ערוכים אליו.

בהתחשב במעבר לעידן חדש, שבו לא צריך להיות עיתונאי כדי לשאול שאלות ולהציב מראה בפני מותגים ועסקים, ולהוביל שינוי - השאיפה של המודל הראשון היא יפה, אבל היא גם לא מציאותית.

צילום: צילום מסך

כל עסק, כל מותג וכל ארגון שואף לאפס תקלות, אבל הסיכוי שהן יתרחשו תמיד שם. זה יכול להיות עומס, תקלה של צד ג', טעות אנוש, שינוי הרגלי צרכן, כשל במוצר, אינטרסים מנוגדים ועוד - זאת הסיבה שמודל האפס תקלות לא רלוונטי.

הגישה העדכנית והנכונה בניהול משברי רשת מתמקדת בהתמודדות ובאינטראקציה עם הגולשים. גישה זו רואה ברשת לא רק כזירה העיקרית שבה מתנהל המשבר, אלא גם כזירה המרכזית שבאמצעותה ניתן להיחלץ ממנו. ההתמודדות הזו מתבססת על תמונת מצב עדכנית, ניהול סיכונים, שיקול ערכים, קביעת יעדים ויוזמה.

צילום: צילום מסך

הגישה הישנה מקדשת את השגרה ואת השקט. בגישה זו, מהרגע שבו גל הביקורת חלף, תקלה היתה מוסתרת, זוכה להתעלמות ואף מודחקות מתוצאות החיפוש של גוגל - לפעמים בתשלום לספקי שירות שזו משימתם. בגישה זו פוסט סיכום הרגעים המביכים של כאן לא רק שלא היה עולה לאוויר, הוא לא היה עולה במחשבה של מנהלי הדיגיטל.

צילום: צילום מסך

לעומת זאת, בגישה העדכנית, זו שמתמקדת בהתמודדות, הפוסט הזה משתמש במבוכה כדי לחזק אלמנטים חשובים יותר מאשר טעות הגהה, טעות אנוש ותקלות שונות. הפוסט הזה מפגין גוף שבטוח בעצמו, שלא חושש מביקורת, שמודע לטענות כנגדו, שיודע לתקן את עצמו ומשתמש בחלקן כדי להראות עד כמה הן לא נכונות, באמצעות סיפוק ערך עדכני ורלוונטי לציבור - שזו המהות שידור ציבורי. 

צילום: צילום מסך

הפוסט הזה גם מזכיר כיצד כאן התמודדו עם משברים שונים, בהם שידורי המונדיאל ב-4k, השתלת הנשק ועוד, ומבהיר שלגוף הזה יש נוכחות ושהוא חלק מהתרבות הישראלית כיום. כך יוצא, שאולי לרגע כאן מביכים אבל בפועל, יש להם ולנו במה להתגאות.

אסף שמואלי

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker