השיימינג נגד מנהלי קבוצות טלגרם שהפיצו תמונות עירום הוא האמצעי לשנות את הנורמות

שיימינג כזה יוצר חשיפה של מהות הפגיעה ומציב תג מחיר אישי למפיצי תוכן מיני. מעבר לכך, הוא יחשוף את מי שיבוא להגנתם בחשד לחברות בקבוצה כזו. ומצב שבו השיח לא יהיה מאוזן, הוא מצב שיוצר שינוי

אסף שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Wally Santana/אי־פי
אסף שמואלי

עקרונית, יש חוק שאוסר על הפצה של תוכן מיני ברשת. מעשית, הוא לא מרתיע וזו בעיה. הבעיה הזו נובעת משום שהנורמה הרואה בהפצה דבר אסור, פוגעני ונוראי, לא מספיק חזקה.

התחושה היא שפעולת ההורדה או השליחה מחדש היא שולית, ויותר מכך, התחושה היא שהעבריין האמיתי הוא המדליף הראשון.

וזו בעיה, כי כפי שאמרה אחת הנשים שנפגעו מהפצה של תוכן כזה: "לפני שאני רוצה שמי שנעצרו ירקבו בכלא – מה שספק אם יקרה – אני מתפללת שהתמונות יפסיקו להישלח. לאו דווקא התמונות שלי – תמונות בכלל. בינתיים אני לא רואה שום תועלת מהמעצרים האלה".

לכן, המעצר והגשת כתבי האישום נגד החשודים בניהול קבוצות הטלגרם שהפיצו סרטוני עירום ותמונות של נשים, עשוי לתת מענה חלקי אבל לא מלא. לעומת זאת, לשיימינג שכרגע מתנהל נגד המעורבים, ולפרסום שמותיהם, יש תפקיד חברתי חשוב כי הוא יוצר את התשתית לשינוי הנורמה.

יכול להיות שהמשטרה טועה, ולא תצליח להוכיח את אשמתם, אבל עצם העובדה שהם היו חברים בקבוצה שנתנה יד לפעולה כזו, לפגיעה כזו בנשים, יוצר לגולשים מספיק הצדקות להשתתף בשיימינג נגדם.

שיימינג כזה יוצר גם חשיפה של מהות הפגיעה ומציב תג מחיר אישי למפיצי תוכן מיני. מעבר לכך, הוא יחשוף את מי שיבוא להגנתם בחשד לחברות בקבוצה כזו. ומצב שבו השיח לא יהיה מאוזן, הוא מצב שיוצר שינוי.

ועדיין, אפשר להיות זהירים וריאלים, ולציין שהסבירות שהשיימינג הנוכחי יביא לסיום התופעה המכוערת הזו, נמוכה. אבל אם הוא יביא התקדמות, זו תהיה התקדמות רבה יותר מכל אמצעי אחר, כגון חינוך, חקיקה או אכיפה.

אגב, גם השיימינג במסגרת קמפיין MeToo# לא הצליח לעקור מהשורש את ההטרדות המיניות, אבל הוא שינה את השיח, שינה את הנורמות בקרב חלק נרחב בציבור והוא שינה את היחס לנשים שעברו הטרדה. 

זה לא מקרה שעוד מהפכה תפישתית ביחס של גברים לנשים תושג באמצעות שיימינג. כנראה שרק הצבת מראה מספיק גדולה, כזו שמשקפת את ההתנהגות לא רק למטריד אלא גם לסביבתו, היא זו שיוצרת תחושה שיש יותר מדי מה להפסיד ומביאה את השינוי.

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker