הטרנד החדש של מותגים: איום משפטי על מנהלי קבוצות בפייסבוק

יש 3 דרכים להתמודד עם פוסט בקבוצת פייסבוק שמעלה טענות כנגד מותג: להתעלם, להכחיש, או להודות שהוא נכון ולמנף את השיח להצעה שמושכת את תשומת הלב של חברי הקבוצה. משום מה האפשרויות האלה פחות קורצות למותגים, שבוחרים פעם אחר פעם לאיים על מנהלי הקבוצות בתביעה

אסף שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 אישה גולשת באפליקציה של פייסבוק
אסף שמואלי

טליה קליין פרז מנהלת את קבוצת הפייסבוק מטיילים בחו"ל עם ילדים, שמונה 49 אלף חברים. בשבוע שעבר היא קיבלה איום בתביעה מחברה גדולה ומוכרת. הסיבה: פוסט אחד מתוך 1,460 שפורסמו החודש הכיל 10 נקודות על סוג נופש מסוים, וב-2 מהן היתה התייחסות ספציפית לחברה.

בגדול, ישנן שלוש דרכים לגיטימיות להתמודד עם הטענות הלגיטימיות שהובאו בפוסט: להתעלם, לטעון שהן לא נכונות, או להודות שהן נכונות, ולמנף את השיח להצעה מעניינת שמושכת את תשומת הלב של חברי הקבוצה, שהם קהל יעד לא מבוטל עבור החברה.

כנראה שהדרכים הלגיטימיות פחות קרצו לחברה הגדולה והמוכרת, ובמקום זאת, כאילו שהשנה היא לא 2019, היא בחרה לפעול אחרת ושלחה איום בתביעה לקליין פרז, עם דרישה להסיר את הפוסט. טליה, שניהול הקבוצה רחוק מלהיות פרנסתה העיקרית, החליטה שלא ליטול את הסיכון והסירה את הפוסט, למרות שסברה כי הפוסט המדובר הוא לגיטימי ולא רק שאינו מכיל פרסום דיבה, בתגובות הוא התהפך לחלוטין לטובת החברה.

לכאורה, המטרה הושגה. הפוסט הוסר. אבל דיון שנערך בנושא בקבוצת הפייסבוק של ארגון מנהלי הקהילות של ישראל, גילה שהאיום על מנהלי קבוצה אינו יוצא דופן. יש מספיק מנהלי קבוצות שחוששים מתביעות ולא מוכנים לשלם מכיסם פיצויים עבור תוכן שחברי הקבוצה מפרסמים.

את הלך הרוח הזה מנצלים מותגים ועסקים, המפעילים עורכי דין כדי ללחוץ על מנהלי קבוצות, במטרה להסיר פרסומים שנתפשים כשליליים. עדות להצלחת הפרקטיקה הזו ניתן לראות בשינוי כללי קבוצות באופן שאוסר כתיבת ביקורת, דיס המלצה או שיימינג מחשש לתביעה.

מאיפה החשש הזה מגיע?

הבסיס לחשש הזה מגיע משתי פסיקות שונות, האחת ב-2016 והשנייה ב-2018, שמצאו במנהל הקבוצה אחראי לפרסום לשון הרע בקבוצות שבניהולם. אבל הבסיס הזה מוזן על ידי כותרות חסרות זהירות, פרסומים שיווקיים של עורכי דין ואזכור פסיקות אלו כדי להשיג לקוחות וכדי להביא להם הישגים.

משום מה, בפרסומים אלו מושמטות שתי עובדות מהותיות: הראשונה, הפסיקות אינן מהוות תקדים משפטי משום שהן התקבלו בבתי משפט השלום; השנייה, מקרים אלו היו ברמה הקיצונית של הוצאת לשון הרע, באופן הכולל הפצת שקרים במטרה לפגוע באדם מסוים, ואף אחת מהן לא עסקה בביקורת על עסק או מותג.

אם לא די בכך, אין אזכור לפסיקות שבהן נדחו הטענות על הסף והתובע שילם הוצאות משפט למפרסמי הפוסטים ולמנהלי הקבוצות. כך גם המקרה שבו תביעה של בוגבו ישראל נגד מנהלת קבוצת פייסבוק (שגם פירסמה את הפוסט בקבוצתה) הוכרה כתביעת השתקה והניבה פיצויים של 15 אלף שקל לנתבעת.

לשיטת מצליח יש גבול

לאור הנתונים האלו, שהובאו פה בקצרה, ניתן להסיק כי בפועל מדובר כאן בשיטת מצליח על גבם של מנהלי קבוצות, שלא פעם עושים את תפקידם בהתנדבות מלאה. שיטה זו גם פוגמת בחברי הקבוצה משום שהיא מביאה להם מידע מוטה מקהילה שהם חשבו שניתן לסמוך עליה.

החדשות הטובות הן שלשיטה הזו יש גבולות, ובדרך כלל הם מגיעים ממנהלי קבוצה שלא אוהבים אותה ושונאים לצאת פראיירים. לכן, אם אתם מחסידי הפרקטיקה הזו, אל תופתעו אם תגלו את המכתב המשפטי ששלחתם חשוף לעיני כל כפוסט נעוץ בקבוצה כלשהי, עם חשיפה לאלפי חברים – שזה לעצמו מתכון גרוע יותר למשבר רשת מאשר פוסט קטן, שבעקבותיו היה עדיף לעבור לסדר היום.

אז מה לגבי החברה הגדולה והמוכרת? היא אולי ניצחה בקרב, אבל היא הפסידה במלחמה. בעקבות האיום בתביעה הוסר הפוסט, שנתפש על ידה כבעייתי. אבל יחד עם הפוסט הזה הוסרו גם כל האזכורים לחברה בקבוצה הספציפית הזו, וכפי שזה נראה כרגע כל אזכור עתידי עלול להימחק. המשמעות היא שהבחירה להשתמש בפרקטיקה משפטית, שאינה מתאימה לרשת, יצרה נזק המתבטא באובדן הנוכחות בקהילה של 50 אלף לקוחות פוטנציאליים. מסתבר שגם לפתגם "לשפוך את התינוק עם המים", יש גרסה דיגיטלית.

תודה לעו"ד גיא אורן ממשרד אורן-קליין ושות' על הייעוץ בכתיבת טור זה

אסף שמואלי

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker