כך התמודד מנכ"ל שופרסל עם השיימינג בפייסבוק

לאחר שפורסם סרטון המתעד את ההתעללות שעבר עובד שופרסל על ידי שני עובדים אחרים, הגיע סרטון תגובה של מנכ"ל הרשת. הפעם, בניגוד לתגובה הרשמית שפירסמה שופרסל מיד לאחר פרסום הסרטון, קהל היעד היה ציבור העובדים

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן
מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהןצילום: מוטי מילרוד

ביום חמישי פורסם ברשת סרטון שתיעד התעללות של שני עובדי שופרסל ערבים בעובד יהודי חרדי. הסרטון, שפורסם על ידי מלך זילברשלג, התקבל בזעם ציבורי רב וכלל שני ערוצי שיימינג למותג: האחד התייחס להשפלה של יהודי עם פאות על ידי גוי בארץ ישראל, והשני התייחס להיותו של העובד המושפל אדם עם צרכים מיוחדים.

דף הפייסבוק של שופרסל היה מוכן עם תגובה, שאותה הוא הדביק כהתערבות בכל מקום אפשרי. עבור הציבור זו לא היתה תגובה מספיקה. לאחר מכן, ככל הנראה לבקשת סמנכ"ל חברת החשמל אורן הלמן, שמוכר בזכות עשייתו למען שילוב אנשים עם מוגבלות, פורסם סרטון חדש, שבו מתועד מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן עם התייחסותו לאירוע. הפעם, בניגוד לתגובה הרשמית של שופרסל, קהל היעד של הסרטון היה ציבור העובדים.

איך זה קרה ומה הקשר למיתוג מעסיק?

בשנים האחרונות המונח "מיתוג מעסיק" קונה אחיזה ומביא לחשיבה מחדש בגישת המעסיק לעובדים שלו. בגישה זו לא רק הלקוחות הם יעד למאמצי השיווק אלא גם העובדים ומועמדים פוטנציאליים ופסיביים לעבודה.

מבלי להיכנס לפרטים, המשוואה שעומדת מאחורי הקונספט של מיתוג המעסיק היא שככל שהדימוי של המעסיק בעיני העובדים שלו חיובי יותר, הוא יהיה חיובי יותר גם בקרב עובדים פוטנציאליים ויגביר את הביקוש למעסיק, כמו גם את איכות המועמדים.

העולמות שבהם צומחת תעשיית מיתוג המעסיק הם לרוב בהיי-טק, שם החברות הבינלאומיות יכולות לקנות את הטאלנטים בתנאים מיוחדים שהחברות המקומיות לא יכולות לעמוד בהם. בפועל, הקונספט רלוונטי לא רק להיי-טק, אלא לכל תחום שבו ישנו קהל עובדים שלמידת שביעות הרצון שלו יש יכולת השפעה על עובדים פוטנציאליים. לדוגמה, בתחום התחבורה הציבורית, שבו חסרים נהגים, וגם בתחום העסקת אנשים עם מוגבלות, שבו לתחושת הביטחון שלהם ושל משפחתם יש משקל משמעותי שעלולה להאפיל על הבחירה לצאת לעבודה.

חזרה לשופרסל

בסרטון של שופרסל מציג אברכהן את מה שקרה, את מה שהחברה עשתה, את עתידם הצפוי של שני העובדים שתועדו מתעללים ובעיקר בשאלה מהי המשמעות של מה שראינו בסרטון עבור שופרסל.

הסרטון הזה כלל לא עלה בדף הפייסבוק של שופרסל - כלומר הציבור הרחב הוא לא קהל היעד כלל. הסרטון הועבר ככל הנראה לעובדים בלבד. ואכן, אם בוחנים את האירוע בניתוח משברי, העובדים היא הגזרה המשמעותית בסיפור הזה.

הסיבה היא שעם כל הכבוד לזעזוע של הגולשים והצרכנים, הזירה שכרגע מצויה בסיכון היא העובדים: העובדים עם הצרכים המיוחדים שיחששו להגיע לעבודתם; משפחותיהם שמלוות אותם וראו בעבודה שלהם בחברה קרן אור, וכעת חוששים לשלומם ולבריאותם; העובדים חסרי המוגבלות שנוטלים חלק בתהליך הקליטה והשילוב, שהאירוע הזה מעיד שמשהו בתהליך הזה חרק; והמנהלים שאחראים וכרגע החשש ממשמעויות האירוע ומאירוע דומה עלול לשתק אותם - כל אלו קשורים מהותית לשאלת מיתוג המעסיק של שופרסל, כמעסיק המסוגל לשלב אנשים עם צרכים מיוחדים.

המשמעות היא שמנכ"ל שופרסל בעצמו מבין שמשבר הרשת של שופרסל הוא קודם כל רגע משברי פנים ארגוני, ורק לאחר מכן עבור הצרכנים. כלומר, ככל שקהלי הארגון - העובדים, משפחותיהם והמנהלים - ירגישו שאין טיפול ושאין מענה, כך גובר הסיכוי שזה ייצא החוצה ויוביל ללחץ גדל והולך של הצרכנים, של מחזיקי העניין ושל הגולשים.

עם או בלי כוונה, הבחירה במסר לעובדים גם משיגה דבר נוסף: היא ממסגרת את האירוע כאירוע על רקע של אי קבלת השונה, של יחס כלפי אדם עם מוגבלות, וכך מעקרת את התחושות הקשות, בעיקר במגזר הדתי, המסורתי והחרדי של התעללות ביהודי עם פיאות.

בחירה זו אומרת (שוב, עם או בלי כוונה), כי זהו אירוע פנימי של כשל נקודתי בשילוב עובדים עם מוגבלות, ואנחנו הם אלו שצריכים לטפל בו. זה נכון שגם בסרטון המשטרה מוזכרת כמי שצריכה לטפל במתעללים, אבל בניגוד לתגובה המקורית, הסרטון נוטע את התחושה שיש לא מעט עבודה שהארגון צריך לעשות בתוך תוכו ומתכוון לבצעה.

הסרטון הזה נראה אותנטי, מעניק תחושה שהוא יוצא מהלב, ממקום טוב, ממקום מזועזע ולא בטוח בעצמו, אבל עם זאת בטוח שאירוע כזה לא צריך להתרחש שוב - והוא הדבר הנכון ששופרסל עשו.

אגב, המלה היחידה שלא מופיעה בו היא: "התנצלות". כי כפי שכתבתי בעבר: כיום התנצלות כבר לא מספיקה. היא אפילו מיותרת. כשפועלים נכון, כשמעבירים את המסר נכון, המלה הזו נהפכת לריקה מתוכן ואין בה שום צורך.

משבר רשת הוא לא אירוע שצריך להיערך אליו אם יקרה, כי הוא יקרה. השאלה היחידה היא מתי. ולאירוע כזה יש כמה קהלים, אחד מהם הוא העובדים הקיימים והעובדים הפוטנציאליים. משום מה בארץ התוצרים של ניהול משבר רשת נכון לא חדרו לשיח על מיתוג מעסיק. אולי בזכות ההתערבות של מנכ"ל שופרסל נראה כאן שינוי.

אסף שמואלי

אסף שמואלי, המשבריסט | |אסף שמואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker