מבחינת המשטרה, התושבים הם ניצבים בסרט תדמית

הבוקר נחשף ב"הארץ" כי במסגרת צילומי הסדרה "מחוז ירושלים", השתילו השוטרים נשק מסוג M-16 בבית של תושב בכפר עיסאוויה. לפעילות המשטרה עלולות להיות השלכות הרסניות על אותו תושב, אבל כשהמשטרה שמה את יחסי הציבור לפני אמון הציבור - הכל מותר

אסף שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: הסצינה ב"מחוז ירושלים" בה "מתגלה" הנשק. משמאל: סאמר סלימאן במרתף ביתו, אתמול
מימין: הסצינה ב"מחוז ירושלים" בה "מתגלה" הנשק. משמאל: סאמר סלימאן במרתף ביתו, אתמולצילום: אמיל סלמן

הדבר הכי קל בטיפול במשבר הוא לגלגל את האחריות למישהו אחר. זה פשוט, לפעמים זה קל, אפשר לראות בזה מעין ביטוי ל"כלכלה שיתופית" של צרות, וזה מחלק את הקשב של הקורא ומקטין את המשקל של הגורם המבוקר באייטם.

אבל לגלגול האחריות יש מחיר - לא תמיד הוא מצליח. לפעמים הצד השני מוכן ונחרץ באופן שחושף לא רק את קלונו של המותג או הארגון המגונה, אלא גם את ניסיון המילוט הלא מוצלח שלו. בטווח הקצר ייתכן שמדובר בנזק שולי, אבל בטווח הארוך זה עלול לפגוע באמינות של המותג, ושחיקת האמינות היא מצב שאליו לא רוצים להגיע, כי במצב זה לא משנה מה תגידו - זה לא יתקבל.

הבוקר חשף כתב "הארץ" ניר חסון, כי במסגרת צילומי הסדרה "מחוז ירושלים" השתילו השוטרים נשק מסוג M-16 בבית של תושב בכפר עיסאוויה. תגובת המשטרה לחשיפה התחלקה לשני חלקים. הראשון היה רקע: "הסדרה 'מחוז ירושלים' סיפקה לצופים הצצה על פעילות המשטרה המורכבת ברחבי הבירה, ובה טיפול בפשיעה על כל גווניה, טיפול בהפרות סדר אלימות, סיכול טרור, המאבק באמצעי הלחימה הלא חוקיים ועוד".

החלק השני היה הסבר: "הפקת הסדרה ועריכתה בוצעו על ידי חברת קודה, לרבות טשטוש פרטי המעורבים וזהותם כדי למנוע זיהויים כחוק. הפנייה התקבלה במשטרה, ומענה יימסר ישירות לפונה ולא באמצעות כלי התקשורת". או במלים אחרות, גלגול אחריות לחברת קודה וניסיון הימלטות מדיון פתוח.

אם נתעכב רגע על הרעיון שמובע בתגובה, נבין ששוטרים של משטרת ישראל פעלו בהתאם להנחיות של חברת הפקה אזרחית, כשלפעילותם היתה עלולה להיות השפעה על המוניטין של תושב, ביטחונו, חיי הקהילה שלו ולא מן הנמנע גם החיים שלו - אם זה היה מתויג כבוגד וכמשתף פעולה. למה זה קורה ומדוע אלו הנורמות בעיסאוויה, זה כבר נושא אחר לדיון, אבל דווקא בשל רגישות זו פעילות המשטרה באירוע זוכה לביקורת רבה.

יש לנו סדרה שהיתה לה מטרה: שיפור תדמית המשטרה בעיניי הציבור - בדיוק כפי שהיטיב לתאר מרכיב הרקע שבתגובת המשטרה. אחת השאלות הן מיהו אותו ציבור שנחוצה כלפיו שיפור התדמית: האם זה הציבור היהודי או גם הערבי; האם החילוני או שמא גם החרדי. שאלה נוספת היא מהי הגישה שמובעת כלפי הציבור שאינו נמנה בקרב אותו קהל יעד – תשובה שהתקבלה במסגרת ההפקה הטלוויזיונית.

כך יוצא שבפועל נחשפנו לתדמית אחרת, תדמית של משטרה שעסוקה בעצמה ובמשימותיה השוטפות (והראויות), אבל פחות באזרחים שגם להם היא צריכה לתת שירות. כן, גם באלו שגרים במזרח ירושלים או במאה שערים, גם למפגינים מימין או משמאל וגם למקדמי יוזמות חברתיות שונות.

והתגובה? בניסיון שלה לגלגל אחריות, בחוסר היכולת להבין את הבעייתיות של הפעולה, בעצם העובדה שהמשטרה מתייחסת לאזרחים כאל ניצבים בסרט תדמית ובניסיון להחזיר את הדיון לפרטי בין המשטרה לבין האזרח, היא חשפה שלא מדובר בדרג השטח של השוטרים אלא במערכת כולה.

כלומר, התפישה שלפיה אתם יעדים מודיעיניים, מטרות, משימות - ולא אזרחים שצריכים שירות - קיבלה חיזוק מהחשיפה ובעיקר מהתגובה שליוותה אותה. המפכ"ל הקודם, רוני אלשיך, היטיב לתאר את בעיות התדמית של המשטרה כשאמר: "המשטרה צריכה את אמון הציבור לא רק בשביל צרכים של יחסי ציבור. כשאמון הציבור נפגע, פחות פשעים מדווחים למשטרה". אחרי הסאגה הזו המשטרה צריכה לעשות בדק בית. כנראה שהיא שוב בחרה ביחסי הציבור במקום בציבור.

אסף שמואלי

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker