מדוע משרד האוצר מבקש ממשרדים להפר סודיות של הלקוחות?

בעלים של משרד דיגיטל חשף מכרז של משרד האוצר, שבו הוא נדרש לחשוף מידע על כל הלקוחות של המשרד - למרות שמדובר בהפרה של הסכם סודיות. לכאורה מדובר בביוש של משרד ממשלתי, אך הוא עלול ליהפך למשבר גם עבור משרדי דיגיטל אחרים

משרד האוצר
משרד האוצרצילום: אמיל סלמן

התחושה היא שמכרז של גופים ממשלתיים זה כאב ראש. זה הרבה סעיפים ואותיות קטנות. אלו דרישות מדוקדקות, שלפעמים כבר לא רלוונטיות או לא מסתדרות עם קצב השינוי של מציאות המקצוע, ועוד לא דיברנו על תנאי התשלום.

ישנה גם תחושה אחרת, מוצדקת או משוללת כל יסוד, שישנם מכרזים תפורים - גם אם לא כולם. עדיין, למרות כל הטענות הללו, הביקורת נשארת בחדרים סגורים. הסיבה לכך היא פשוטה: האמונה היא שהביקורת לא תשנה את תוצאות המכרז ועלולה לפגוע במוניטין של נותן השירות, כאחד שמנסה לתרץ את הכישלון שלו באמצעות כיבוס הכביסה המלוכלכת בחוץ - מעטים ירצו לעשות עסקים עם טרבל מייקרס מסוג זה.

אבל אתמול נפל דבר, כשבעלים של משרד דיגיטל חשף מכרז של משרד האוצר, ומעבר לתלונות הרגילות, הוא הלך רחוק יותר ומיצב את המכרז כבעייתי מאוד - לא רק עבור המשתתפים בו אלא גם עבור הלקוחות שלהם.

בפוסט שפירסם בקבוצת הפייסבוק של עמית לביא, המיועדת לאנשי סושיאל, פירט בעלים של סוכנות דיגיטל את הבעייתיות של המכרז. בין הבעיות שאותן הוא הציב, הוא מנה את הדרישה לשלוח את כל קבצי הגרפיקה שהמשרד יצר, את כל החוזים של המשרד מול הלקוחות, תרשימים שבוצעו עבור לקוחות - כולל תובנות, תקציבים ותוצאות, וגם את כל המודלים לפעולה.

לדבריו, לא רק שמדובר בהפרת הסכמי הסודיות שעליהם הוא חתום, אלא שלא ברור לאילו ידיים המידע הזה מגיע, וזה מצב לא רצוי.

לכאורה, מטרת הביוש היא משרד ממשלתי, שבאמצעות המכרז שפרסם מבצע חריגה מהנורמות החברתיות המוסכמות על מי שתומך בפרסום הזה.

בפועל, הביוש הזה מורכב יותר, כי הוא עלול להתגלגל לפתחם של משרדי הדיגיטל שפועלים לפיו. לקוח של משרד דיגיטל כלשהו, שעובד באופן סדיר מול משרד ממשלתי, עלול לדרוש מהספק שלו הסברים בעקבות הפוסט הזה. לא מן הנמנע שגם תביעה בגין הפרת סודיות עלולה להישקל כאן.

בשלב זה לא ברור מה תהיה ההשפעה של הפוסט על משרדי דיגיטל, אבל רב הסיכוי שכעת הם ישקלו האם שווה להם לגשת למכרז, לאחר שהמשמעויות הובהרו באופן זה.

משרדי ממשלה אמונים על הוצאה נבונה וצודקת של הכסף הציבורי, ולכן זה מאוד לגיטימי שהם יפעילו מנגנוני סינון במכרזים שהם מפרסמים. עם זאת, לפעמים יש צורך בתזכורת לגבי מגבלות הכוח והיכולת להציב דרישות, ופוסט מסוג זה הוא אמצעי זול ויעיל בהרבה מפנייה לבית המשפט.

אגב, טוב היה אם משרד האוצר היה מתערב בשיח ובמקום להתעלם ממנו, מציג הסבר או התמודדות כלשהי, שתשנה את התמונה.

אסף שמואלי

אסף שמואלי, המשבריסט | |אסף שמואלי

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker