לדורין אטיאס מותר לקרוא לנטע שמנה. לציבור מותר לעשות לה שיימינג על זה

דורין אטיאס עשתה קריירה משיימינג, באמצעות משטרת האופנה, הפינה של בתוכנית ערב טוב עם גיא פינס. אבל חוקי המשחק השתנו, והפרומו של "ידיעות אחרונות" לקראת הראיון איתה מעיד שהיא עומדת להיות בצד הפחות נעים שלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נטע ברזילי
נטע ברזיליצילום: אבישג שאר ישוב

לא צריך להיות נביא כדי להבין שדורין אטיאס עומדת בפני שיימינג. מספיק לראות את הפרומו של "ידיעות אחרונות" לקראת הראיון איתה כדי להבין את זה.

היא צפויה לחטוף שיימינג משתי סיבות: הראשונה, היא חורגת מהנורמות החברתיות המקובלות נכון ל-2019, שלפיהן נשים וגברים עם עודף משקל לא צריכות וצריכים להיחשב כחריגים ומותר להם לרקוד, ליהנות, להשתולל ורחמנא ליצלן גם ללבוש בגד ים ולהצטלם איתו. 

הסיבה השנייה היא שאטיאס כנראה לא הפנימה שחוקי המשחק השתנו ושאנשים כמוה, שנהנים מערוץ פתוח לכלי התקשורת, איבדו את המונופול על היכולת לבצע שיימינג.

דורין אטיאס עשתה קריירה מ-Public Shaming באמצעות משטרת האופנה, הפינה שלה בתוכנית ערב טוב עם גיא פינס, שם היא נוהגת לבייש סלבס שחורגים מנורמות הלבוש שהיא דוגלת בהם. 

דורות של מתלבשים ומתלבשות חייבים וחייבות למדור הזה חסד נעורים על שלימד אותם איך לא להתלבש, אבל בואו נודה בזה: מדובר בביוש באמצעות כלי התקשורת.

ואולם, העולם השתנה, והרשתות החברתיות שברו את המונופול שהיה לכלי התקשורת על הפצת המידע. כשהמונופול הזה נשבר, נשבר גם המונופול על היכולת לקבוע או לשמר את הנורומות המוסכמות בחברה וגם את המונופול על היכולת לבייש וכך נוצר ה-Online Shaming, אותו שיימינג שאנחנו מכירים - ונוהגים לגנות אותו.

דה פקטו, זה לא שיימינג חדש, זה בסך הכל ביטוי לדמוקרטיזציה ביכולת של אנשים להעביר מסר. וכך במקום שדורין אטיאס תקבע ששמנות לא יכולות להתלבש עם בגד ים, מגיעה נטע ברזילי ומוכיחה אחרת. 

ולא רק שהיא מוכיחה אחרת, היא גם יוצרת - או נכון יותר עוזרת לייצר - נורמה שזה בסדר גמור וטבעי לחלוטין ליהנות מהגוף שלך גם אם את לא נראית בהתאם לשיק של אטיאס.

ולפי הפרומואים לראיון שלה בידיעות אחרונות, דורין אטיאס לא אוהבת את השינוי בכללי המשחק, היא לא אוהבת את האיסור לכנות אנשים בתואר "שמנים". למעשה, אטיאס שואפת לחזור לימים שהכל היה ברור ובהם היא היתה בצד היחיד שקובע את הנורמות ומסוגל לבייש.

המציאות היא אחרת. אין איסור לכנות אנשים בכינוי כלשהו, לדוגמה "שמנים" רק על פי איך שהם נראים. הדבר מותר לחלוטין, אבל צריך לקחת בחשבון שכיום הוא לא מתיישב עם הנורמות החברתיות המוסכמות ולכן לא רק שיש לו תג מחיר, יש לציבור גם את הכלים לממש אותו. תקראו לזה איך שתרצו, אבל זאת מהפיכת השיימינג ומי שרוצה להישאר רלוונטי לכל הקהלים מחויב להבין איך להתמודד איתה. 

המשפט האחרון נכתב לתשומת לבם של אנשי המשביר לצרכן, שבחרו בפרזנטורית פרובוקטיבית.

אסף שמואלי

אסף שמואלי, המשבריסט | אסף שמואלי

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker