האם פוקס בדרך למשבר רשת - שיסתיים בחנויות ריקות?

תארו לעצמכם שבתוך פחות משבוע, בעקבות אותה אווירה ציבורית שמתבטאת היטב ברשת, יתפרסם פוסט חדש במסגרת קמפיין #לאהתלוננתי, שחושף את הטענה נגד הראל ויזל באופן פומבי

אסף שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות של פוקס
אסף שמואלי

"לא היו אירועי הטרדה מינית בחברה", כך קבעה השופטת בדימוס אורנית אגסי, שמונתה לבדוק באופן בלתי תלוי את הטענות על הטרדות מיניות בפוקס. ההתמודדות של פוקס עם ממצאי התחקיר, שביקש להציג עדויות על הטרדה מינית מצד מנכ"ל החברה, היתה צריכה להילמד בבתי ספר לתקשורת.

מול כלי התקשורת ומול בעלי המניות זו היתה התמודדות נכונה, שחותרת להשיג את כל הפרמטרים של ניהול משבר תקשורתי: צינון, השהיה, קבלת אחריות ומינוי בודק חיצוני שנתפס ראוי ובלתי תלוי, נכונות לבצע תיקון ולבסוף הכרזה על שלב ההתנקות וחזרה לשגרה.

הבעיה היא שהעולם התקדם, ומה שהתאים לבתי הספר לתקשורת בעשור הקודם אינו מתאים בהכרח לעידן הדיגיטלי, לעידן הרשת החברתית, לעידן השיימינג והמחאה הציבורית.

אם פעם אופן הפעולה של פוקס הווה את הדרך המושלמת לצאת ממשבר, הפעם הדרך הזו לבדה עלולה לגרום למשבר. זה עלול להתחיל עם ניסיון שיימינג נגד פוקס, שיאשים את המותג בטיוח, ויזכה לחיבוק ותמיכה ויהפוך לשיימינג.

מנכ"ל רשת פוקס, הראל ויזלצילום: שוקה כהן

השיימינג הזה יקנה אחיזה בקרב קהל של צעירות, של נשים, של גברים, של הורים ויהפוך לגל שיימינג, שידביק אנשים ויגייס אותם למחאה ולהתבטאות בנושא. כל אלו ייצרו אווירה מתאימה לשלב הבא.

תארו לעצמכם שבתוך פחות משבוע, בעקבות אותה אווירה ציבורית שמתבטאת היטב ברשת, יתפרסם פוסט חדש במסגרת קמפיין #לאהתלוננתי, שחושף את הטענה נגד הראל ויזל באופן פומבי. ואליו מצטרף עוד אחד ועוד אחד.

בתזמון הזה, לאחר הקמפיין שנולד בעקבות הליך מינויו של ברט קבאנו לבית המשפט העליון, כל הזעם הציבורי יופנה כנגד מקום אחד: פוקס וקבוצת פוקס כולה.

כשזעם ברשת, שנובע כתוצאה מהתנהלות של מותג, מאומץ על ידי קהל היעד של המותג, המותג חווה משבר רשת. עבור מנהלי המדיה זה מרגיש כמו היקלעות למארב ללא כל סיכוי להגיב, אבל בשטח זה עלול להיות מתורגם לחנויות ריקות - תשאלו את רשת יין בעיר, שחוו בשנה שעברה מכירות חלשות בערב ראש השנה בעקבות קמפיין המיחזור שלהם.

ייתכן שהסיפור יסתיים, כי הנשים שמאחורי התחקיר יחששו להיחשף, ייתכן שהן ירגישו שיש להן הרבה מה להפסיד. היום הציבור מבין טוב יותר מדוע נשים לא מתלוננות. במקרה הזה פוקס עשויים להצליח בהתמודדות עם השיימינג. אבל אם התרחיש שמתואר בשורות אלו יקרום עור וגידים, הנזק לפוקס עלול להיות משמעותי יותר מזה שנגרם להם לאחר פרסום התחקיר בהמקור, ועומק הבעיה יחייב את עומק הפיתרון.

אסף שמואלי

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker