מסע הצייד נגמר בשיימינג - ואז הגיעה התגובה שגרמה לכל העסק לצאת משליטה

המידע השלילי שנחשף כנגד המועמד לראשות עיריית נס ציונה, שמואל בוקסר - השתתפותו במסעות ציד באפריקה - אמנם אינו רלוונטי לנס ציונה או לתפקודו של ראש עיר, אבל בעידן השיימינג מותגים ומועמדים נבחנים על פי הנורמות של הגולשים - שלא חייבות להיות קשורות

אסף שמואלי
אסף שמואלי, המשבריסט
שמואל בוקסר, באחד ממסעות הציד באפריקה
שמואל בוקסר, באחד ממסעות הציד באפריקהקרדיט: מתוך האתר somerbysafaris

מועמד שרוצה להיבחר צריך לקחת בחשבון שהדרך לשם עלולה להיות מלווה בחשיפת מידע שלילי. מטרת החשיפה היא להביך אותו, להכתים אותו ולנסות לתייג אותו כלא ראוי. פועל יוצא מכך הוא ערעור האמונה בניצחונו, פגיעה במוטיבציה ובעידן הרשתות החברתיות גם פגיעה בנכונות של תומכים לסכן את המוניטין הרשתי שלהם ולהביע בו תמיכה בפומבי.

המידע השלילי שנחשף כנגד המועמד לראשות עיריית נס ציונה, שמואל בוקסר -  השתתפותו במסעות ציד באפריקה - כולל חשיפת מספר וסוג החיות שהרג, ותמונותיו המביעות שביעות רצון עצמית לצדן. בוקסר וצוותו צודקים בגישתם שהמידע שנחשף אינו רלוונטי לנס ציונה או לתפקודו של ראש עיר ושהוא אינו חורג ממערכת החוקים של המדינה בה בוצעו המעשים, אבל הם מפספסים את העיקר: בעידן השיימינג, המידע השלילי לא חייב להיות קשור במישרין לתפקיד שאליו מתמודד המועמד ושאלת החוקיות של מעשיו או של מחדלו אינה רלוונטית.

החשדות פורסמו אתמול ב"ידיעות אחרונות". אבל עם כל הכבוד ל"ידיעות", הזירה המרכזית היום היא ברשתות החברתיות, שם זכה הסיפור לתפוצה הרבה יותר משמעותית, לאלפי שיתופים ולפרשנות מאוד שלילית. בשורה התחתונה, מדובר במצב מאוד לא נעים עבור מועמד בזמן בחירות.

"נכון, זה לא מצטלם טוב. אבל אלו חלק מהרכילויות והרפש שהקמפיינרים של שחר, בין השאר באמצעות פרופילים פיקטיביים (היי גם לך, לינה אליאס), הולכים להעמיס עליכם כבר ממחר. מכל ה-❤ כמובן. הם ידברו על אחיות שלא מדברות איתי (אין לי אחיות), על קרקעות להפשרה (שאין לי), שלא שירתתי בצבא (50 שנות מילואים, אבל מי סופר), שאני "מוכר אלכוהול" (לקחתי יקב בפשיטת רגל והפכתי אותו לגדול בישראל - אתם מכירים אותו כ'יקבי ברקן') ועוד זבל מהבויידעם.

"התמונות הללו מאפריקה, היו במסגרת טיול מאורגן ומקובל בענף התיירות שם, טיול אותו ביצעתי בהיותי אדם פרטי. טיול זה לא רלוונטי כלל לנסיוני, כישוריי ומועמדותי לראשות העיר. והנה כל ההבדל על רגל אחת: אנשי עשייה רצינית עם ניסיון אמיתי - מול אנשים קטנים ששוחים ברפש של פוליטיקה מלוכלכת כבר מעל 20 שנה, עם חשדות כבדים בדבר עושק של עסקים קטנים על ידי תביעות ייצוגיות פיקטיביות. יראה הציבור וישפוט. ורק הטוב ינצח".

ייתכן שבעולם הישן, זה של המדיה המסורתית, התגובה היתה מספיקה. אבל עושה רושם שבוקסר וצוותו לא הבינו שגם אם בנס ציונה המילה בוידעם עדיין רלוונטית, העולם השתנה וכיום מותגים ומועמדים אינם נבחנים על פי מה שכלי התקשורת אומרים עליהם אלא על פי הנורמות של ציבור הגולשים. נכון, זה מסובך, אבל זו המציאות.

כדי להתמודד עם האפקט של חשיפת המידע ברשת צריך להבין את פוטנציאל ההשפעה השלילית שלו בדיוק כפי שמודדים פוטנציאל השפעה חיובית של מידע אחר ולנטר אותה. כלומר: מהי המשמעות של המידע עבור קהל היעד הרלוונטי שנחשף אליה ועד כמה הקהל הזה נחשף אליה.

עם הכבוד לפעילי זכויות בעלי החיים, הקהל הרלוונטי של בוקסר נמצא בנס ציונה. סיסמת הבחירות שהוא אימץ היתה "הטוב ינצח". במלים אחרות, הוא מיצב את עצמו כטוב ולכן האחרים נעים על הציר שבין רעים או גרועים לבין פחות טובים ממנו. לכן, הדבר הראשון שהוא היה צריך לעשות הוא למפות מהי הגישה של תושבי העיר כלפי המעשים שנחשפו. הדבר השני היה להפנים שתמונתו, המשדרת סיפוק עצמי גבוה מהרג חיות, אינה משדרת את הטוב – לא בעיניים של בני נוער, שמצביעים לראשונה ולא בעיניים שרואות באופציית התיירות הזו דבר פסול.

הבחירה להתחיל את התגובה עם המלים "נכון, זה לא מצטלם טוב" היא טעות מהותית, כי לא התמונה היא הבעיה אלא ההתנהגות ויותר מכך המערכת הנורמטיבית של המועמד לראשות העיר, שאינו מבין עד כמה החברה שבה הוא חי רואה בציד חיות בר לשם הנאה כמעשה פסול. אגב, אם זה לא מצטלם טוב, למה אתה נראה כל כך מאושר? סתירה במסרים היא לא מתכון טוב לטיפול במשבר.

גם ההמשך, שחלקו מייחס את החשיפה למועמד המתחרה הוא טעות, משתי סיבות: האחת, בריחה מאחריות והשנייה, האדרת המתחרה, שאם הוא זה שאכן עומד מאחורי החשיפה, כנראה שהוא מחזיק בנורמות ראויות ומתאימות יותר לתושבי העיר.

המשך התגובה, שרומזת שהוא נמצא בתחילתו של מסע הכפשה, גם הוא בעייתי. בוקסר כורך בחבילה אחת את הטענות העובדתיות נגדו בטענות פיקטיביות מומצאות שעלו או לא עלו. בכך הוא משדר בנכס הדיגיטלי שלו באופן ברור, שאינו משתמע לשני פנים, כי הוא אינו מפנים את הביקורת הציבורית ואת התפישה הנורמטיבית הרואה במעשים אלו כמעשים פסולים.

בדומה לאירוע של ינון מגל, גם הניסיון להפריד בין התנהגותו של אדם פרטי להתנהגותו של אדם ציבורי הוא גול עצמי, ומעידה על מוסר כפול ונורמות בעייתיות והמשך הטלת הרפש על יריבים פוליטיים מלמד גם הוא על חוסר יכולת לקבל ביקורת ציבורית ואחריות למעשיו.

סיום התגובה במשפט: "יראה הציבור וישפוט. ורק הטוב ינצח", מחמיצה את התובנה. בעיני מצביעים פוטנציאליים, בעיקר בני נוער, שלהם זוהי מערכת הבחירות הראשונה, פרסום המידע השלילי והתגובה שמתנערת מחומרת המעשים כבר אינה מציבה אותו בעמדת הטוב. עבורם הוא עכשיו ממוקם בפוזיציה אחרת - "האיש הרע" - והתגובה שלו יוצרת מוטיבציה ומחוייבות שלילית כנגד בחירתו.

אסף שמואלי

אסף שמואלי, המשבריסט | |אסף שמואלי

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות