דקות לאחר ההודעה על מותו של רוני דניאל: זו התגובה חסרת הטקט של השנה

הלעומתיות של אוויר נקי מייצרת את התגובה הציבורית שמזיקה למסר ופוגעת בו. גם מעשנים יודעים שהעישון מסוכן לבריאות ושהוא מגביר את הסיכוי למות בטרם עת. אבל הגשה של זה בפנים, מיד עם פרסום הידיעה על מותו של אדם, מעידה שלא האכפתיות לחיי אדם היא זו שחשובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני דניאלקרדיט: מוטי מילרוד

לפני כשעה עלה בעמוד הפייסבוק של TheMarker פרסום אודות מותו של העיתונאי רוני דניאל. דקות ספורות לאחר מכן כבר פירסמה עמותת אוויר נקי את תגובתה לפרסום: "ראוי לציין שהיה מעשן ונפטר כתוצאה מנזקי העישון. העישון גורם למחלות לב וכלי דם. העישון הוא גורם המחלות והמוות בטרם עת מס' 1 בישראל ובעולם כולו. בכל שנה נפטרים מעישון 8,000 ישראלים. לצערנו, רוני דניאל הצטרף לסטטיסטיקה הזאת היום".

הניסיון של גלידה גולדה מלמד עד כמה השימוש ב-RTM, שיווק בזמן אמת, עשוי ליצור בולטות למותג על רקע התרחשויות חדשותיות. ואכן, לא פעם מותגים, כמו דורקס, חסלט ואחרים נוגעים בהתרחשות ומביאים פיצוח שתורם לאהדת המותג.

הכלי הזה נמצא גם בשימוש ארגונים לשינוי חברתי, במיוחד אלו שמשכילים להבחין בין ההזדמנות התקשורתית שההתרחשות האקטואלית מייצרת, לבין ההזדמנות השיווקית בכלי המדיה השונים. זה קל, זה זול וזה כלי מצוין לרכוש אהדה לסדר היום שאותו הארגון מבקש ליצור, מחזק את הפעילים שלו, מקל על גיוס מתנדבים נוספים וגם מייצר את התחושה שיש למי לתרום.

כל הכתוב בפסקה הקודמת הוא על תנאי. התנאי הוא שהמסר ישבור את מעגל המשוכנעים וידבר אל לבם של מגזרי אוכלוסייה נוספים. ואולי זה הרגע לדבר על עמותת אוויר נקי.

על פניו, המסר של העמותה הוא פשוט, קל ועשוי לגרור מעט התנגדות: העישון מזיק לבריאות והחשיפה לעשן מייצרת נזק גם עבור לא מעשנים. לכן, יש להגביל את החשיפה לעישון. אפילו חברות הטבק מוכנות להסכים ברמזים למסר הזה וכבר נערכות לעתיד ללא עשן.

אבל משהו בלעומתיות של אוויר נקי מייצר את התגובה הציבורית שמזיקה למסר ופוגע בו. גם מעשנים יודעים ומסכימים שהעישון מסוכן לבריאות ושהוא מגביר את הסיכוי למות בטרם עת. אין ויכוח על כך. אבל הגשה של זה בפנים, מיד עם פרסום הידיעה על מותו של אדם, מעידה שלא האכפתיות לחיי אדם היא זו שחשובה אלא הדווקנות, הטרחנות. וזה לא מייצר אהדה.

זו לא הפעם הראשונה שעמותת אוויר נקי חוטאת בחוסר רגש, היא עשתה זאת גם כשרגע לפני מותה, מירית הררי ז"ל צולמה עם סיגריה. וכמובן גם אחרי מותה.

אז כן, לכאורה יש פה ניסיון לנצל הזדמנות. כן, יש פה הזדמנות להעביר מסר לקהלים חדשים אבל בעיקר, יש כאן טקסט שיוצר חוסר הזדהות עד התנגדות למסר ולעמותה. אם המטרה היא אכן הצלת חיים, כדאי לבצע חישוב מסלול מחדש בדרכי העברת המסר.

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker