עבור קשת, הסיפור כבר נגמר. עבור אסי עזר, הסוף עוד רחוק

קשת ממשיכה להגן על עזר ולנהל את המשבר עבורו, אבל מעסיקים אחרים כבר מתחילים להתקפל - בהובלת AIG, שהצניעה את תפקידו בקמפיין עבורה ■ למרות תגובה חדשה להאשמות נגדו שנוסחה בקפידה, בעזר דבק כתם

אסף שמואלי
אסף שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסי עזר
אסי עזר. המבחן של קשתצילום: דניאל צ'צ'יק
אסף שמואלי
אסף שמואלי

במבט ראשון, המבצע להצלת טוראי עזר, כפי שביטא זאת רותם שטרקמן, הצליח. הסלבס הבינו באיזה צד של הלחם מרוחה החמאה והתגייסו לצד קשת. ואכן, כל הסימנים מעידים שקשת צלחו את המשבר ושמרו על ביצת הזהב שלהם. על פניו, המקל בגלגלים שעונה לשם יהודה נהרי סולק והכרכרה יכולה להמשיך לנסוע, אבל המציאות - היא תמיד מורכבת יותר.

כל מה שצריך לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

הפרשה התחילה כמשבר של עזר ובמהירות הבזק, בעיקר בגלל התגובה הראשונית שלו, קיבלה פוטנציאל לזלוג אל קשת, וגם אל המפרסמים שמשתמשים בשירותיו של עזר כפרזנטור. הראשונה למצמץ היתה חברת הביטוח AIG, שערכה את תוכני הפרסומים שלה כדי להצניע את עזר ולהבליט את אלברט, בן זוגו.

כלי תקשורת חזק כמו קשת לא יכול להרשות לעצמו לאבד פרזנטור באמצע עונה שכבר צולמה. בטח לא בגלל עניין שנתפש חברתית כפעוט יחסית: הטרדה מינית של גבר. היה נוח להתעלם מניצול המרות לכאורה ולנסות להציג אותו כמילה מול מילה. החברים הטובים הצטרפו בדרך בקריאות ״אסי אנחנו מאמינים לך״, שמשמעם: אנחנו לא מאמינים למי שמתלונן או מתלוננת.

יהודה נהרי. קיבל איומים לפני פרסום ההאשמותצילום: אבישג שאר ישוב

אבל האירוע הזה מורכב יותר, ובצד השני לא עומדים מתלונן או מתלוננת שהדבר החשוב להם הוא להציף את הסיפור. בצד השני עומד אדם, שאויים מספיק לפי הפרסומים, ושכבר אין לו מה להפסיד. הוא לא יצא לדרך כדי למנוע מעזר להטריד בשנית, אלא כדי להשיג משהו אחר, והכוונה הזו חמקה מהרדארים של קשת ושל אסי עזר.

יש סיכוי שעזר או מי ממנהליו קרא את הטור הקודם, ולאחר תגובה ראשונית בעייתית, התגובה השנייה היתה קצת טובה יותר. היא כללה ארבעה מרכיבים, שכאילו נלקחה ממדריך יחסי ציבור ותיק: להראות רגש, לברוח מאחריות, לקחת בעלות על האירוע (במקרה זה, אסי הוא הנפגע) והכי חשוב – למסגר ניצחון בקרב התקשורת.

ואכן, התגובה נפתחת בהאדרה כללית של מתלוננים ומתלוננות על הטרדה מינית, תוך הימנעות מהתייחסות ספציפית לנהרי. היא המשיכה לאמירה על החשיבות שבאמונה למתלוננת או למתלונן, אבל מיצבה את החשיבות הזו כצורך ולא כנורמה. הסיבה לכך מגיעה במשפט העוקב, שמגיע עם "אבל" גדול בדמות המילה העדינה והמוצנעת "ועדיין".

תפקיד ה"ועדיין" הוא לעבור מפרק הרגש לפרקטיקת "זה לא אני", או במילותיו של עזר: "ועדיין מצאתי את עצמי בסיטואציה שבה מאשימים אותי במשהו שלא עשיתי". כאן, באופן מאוד ממצה, מסכם עזר את פרק הבריחה מאחריות, שבו הוא שוטח את גרסתו לאירוע, ועובר לדבר על עצמו ועל הימים הקשים והמורכבים שהוא עבר.

הציוץ של אבישי גרינצייג

אבל הטעות המרכזית של עזר היא לא בחירת המילים, אלא הפקרת החזית. הוא הפקיד את ההגה בידי קשת, שאכן ניהלה את המשבר כאילו היה שלה. היא זו ששלחה את עזר לפוליגרף, עם ניסוח שאלות שאומנם הוציא את עזר דובר אמת אבל למעשה חיזק את הגרסה של נהרי. כלומר, מ"לא היה כלום" עברנו לשאלת ההסכמה. פרט מאוד מעניין שנזנח בצד היה חוסר המענה לשאלתו של כתב גלובס, אבישי גרינצייג: כמה בדיקות פוליגרף עבר עזר בסך הכל. ההתעלמות מחזקת את החשד שהיתה יותר מאחת.

כשאנחנו חושבים על זה, נראה לנו שהמשבר כבר ירד מסדר היום מזמן. ואכן, עבור קשת הוא היסטוריה, אבל עבור נהרי הוא לא. גם לא עבור מי שמבקשים להיאבק בתופעת ניצול המרות, וגם לא עבור מי שמבקש להיאבק בתופעת ההטרדות המיניות בחברה הלה"טבית. בגיזרה הזו, התיק פתוח לפחות עד שנהרי ישיג את מבוקשו: צדק מאחה.

בניגוד לקשת, כל עוד התיק הזה פתוח, אסי עזר מסתובב עם כתם. זה נכון גם עבור הסלבס שמיהרו להתייצב לצידו. הוא לא ניצל את ההזדמנות להתמודד עם האירוע מתוך עמדת עוצמה, ועכשיו הוא כבר לא אותו מגה סלב נקי שהיה בעבר. יותר מכך, הוא איבד את ההזדמנות לקחת את היוזמה ולהוביל את השיח, ומאפשר לנהרי ולאחרים להיות אלו שימשיכו להפתיע, ולהכתים אותו מדי פעם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

אסף שמואלי

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"