אסי עזר עלול להיהפך לסמל של ניקוי אורוות. הצעדים הבאים יהיו קריטיים - גם עבור קשת

בין אם מדובר במותג, ארגון ובין אם מדובר בעסק - או אישיות שהיא מותג עצמי כמו עזר - התגובה הראשונה היא לא סוף פסוק, אבל כמו שאומרים בסדרת משטרה: "כל דבר שתגידו עלול לשמש נגדכם" ■ כעת, רוב הקלפים הם בידיים של קשת, וככל שחומות המצודה ייסדקו - תתחיל המפולת

אסף שמואלי
אסף שמואלי
אסי עזר. יש מי שמעוניינים לסגור את המשבר הזה בשקט
אסי עזר. יש מי שמעוניינים לסגור את המשבר הזה בשקטצילום: רועי ברקוביץ
אסף שמואלי
אסף שמואלי

זה מתחיל בבום, ואז זה מגביר. אתמול נפלה פצצה בעולם הטלוויזיה והבידור הישראלי, כשבראיון בוואלה חשף השחקן יהודה נהרי כי הוטרד מינית על ידי אסי עזר.

צריך הרבה אומץ לצאת עם חשיפה אישית כזו, וכן הרבה אומץ כדי לצאת כלפי מי שנחשב לביצת זהב של התעשייה. כן, יש סיכוי שנהרי ייפגע מזה, ועושה רושם שהוא גם יודע את זה.

בניגוד לפרסום סיפור דומה ברשת, שבו גם היוזמה וגם התיזמון נתונים בידי המפרסם, חשיפה עיתונאית כמו זו שביצע שגיא בן נון מוואלה מאפשרת זמן היערכות. כלומר, זהו משבר שמתבשל - גם אם לזמן קצר - ואז מתפרץ.

בין אם מדובר במותג, ארגון ובין אם מדובר בעסק - או אישיות שהיא מותג עצמי - התגובה הראשונה היא לא סוף פסוק. יש עוד סדרת פעולות שניתן לבצע לאחריה, אבל יש לה משמעות קריטית. היא נקודת הייחוס להמשך - ועדיין, צריך לזכור שכמו בסדרות משטרה: "כל דבר שתגידו עלול לשמש כנגדכם".

יהודה נהריצילום: אבישג שאר ישוב

במקרים כאלה מונח הרבה על השולחן. במקרה של מותג, מדובר בפגיעה במוניטין ובמכירות, מאמצי שיווק ותפעול שנתקעים, סוגיות רגולטוריות ומשפטיות והשפעה על משאבי אנוש. במקרה של מותג עצמי, זה משפיע על זוגיות, משפחה, חברים, עבודה, קמפיינים, ומוביל לאיזוכרים שליליים בגוגל ופגיעה משמעותית בערך בוויקיפדיה. בהמשך, קיים גם חשש מחקירה פלילית, מתביעה משפטית, ממתלוננים נוספים, ותגובות בעלי עניין ומחזיקי העניין.

הקרב בין בעלי העניין - למחזיקי העניין

נתחיל מבעלי העניין, שהם כל אלה שקשורים לעזר באופן ישיר ומעוניינים לסגור את המשבר הזה בשקט, ללא זעזועים מיותרים ולחזור לעסקים כרגיל. בגזרה זו ניתן למצוא את קשת, ההפקות השונות שעזר מעורב בן, קולגות, שותפי תפקיד - כמו רותם סלע, למשל - וקהילת היוצרים והמקורבים. קיימת אפשרות שזו הסיבה שבגינה הערך של עזר בוויקיפדיה נחסם אתמול זמנית לעריכה.

לעומתם , מחזיקי העניין מזהים כאן הזדמנות: אפשרות להציף את הנושא לסדר היום ולתמוך במתלוננים ומתלוננות עתידיים. בקרב קבוצה זו ניתן למצוא את הקהילה הגאה, שעדיין מצוייה תחת גל המי־טו שהגיע אליה באיחור עם חשיפת פרשות גל אוחובסקי ואיתי פנקס. גם הלובי למלחמה באלימות מינית, פעילים ופעילות נגד הטרדות מיניות, פוליטיקאים ומובילי דעה. כל אלה ינסו להרים את הרף ולממש את ההבטחה "אני מאמין לך", שמלווה מתלוננות ומתלוננים על הטרדה מינית גם ובעיקר כשהיא מופנית לדמות כל כך בכירה ומושרשת.

הפער בין בעלי העניין ומחזיקי העניין הוא ליבת המשבר והוא גם מה שעלול לגלגל את המשבר לפתחם של בעלי העניין. במידה וזה יתממש, הם יהיו אלה שיצטרכו לעמוד מול הציבור ולהסביר את עצמם, לא רק עזר. ככל שההד הציבורי יהיה רפה, לבעלי העניין תהיה תחושה שלא ייגרם להם נזק מחזרה לעסקים כרגיל.

עם זאת, ככל שחומות המצודה ייסדקו, תתחיל המפולת. כרגע, הסדק הוא לא בנינג'ה ישראל, ששם העונה צולמה ברובה או כולה; ולא בכוכב הבא, אלא בחברת הביטוח AIG. ברגע שתצא הצהרה אמיתית על הקפאה של הקמפיין או שינוי שלו, הגלגל יתחיל להתגלגל והלחץ של מחזיקי העניין יעבור לבעלי העניין האחרים, תוך דרישה לעשות מעשה דומה - לפעול בנושא, ואף לסיים את ההתקשרות עם עזר.

מופת של גזלייטינג

הנקודה היא שעזר לא ניגש למשבר הזה בתנאים אופטימליים, ומצבו לא מזהיר. דווקא המעמד שלו - שעל פניו מגן עליו - עלול להכשיל אותו. הוא עלול להיהפך לסמל, להישג נוסף של תהליך "ניקוי האורוות" והטיפול בתופעת ההטרדות. הישארות שלו עלולה לגבות תג מחיר שלילי מהמאבק נגד הטרדות מיניות ואף ירידה בערכו, בדומה לרף הגבוה מדי שהציב החרם נגד אסם, בעקבות התבטאות היו"ר דן פרופר נגד ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו.

ובנקודה זו מגיעה התגובה הראשונית שלו, זו שמשרטטת באופן לא נוח את גבולות הגזרה: היתה הטרדה במהלך מפגש בבית, השאלה הפתוחה היא מה היא כוללת. היא גם מנסה למצב את הפגישה כחברית ולא מקצועית.

תגובה כזו לא מתאימה כיום, מכמה סיבות: היא מעידה שעזר ממוקד בעצמו, ולא בנהרי (שזה הגיוני, אבל לא לגיטימי ציבורית בשלב זה); היא מעידה שהאירוע לא נתפש על ידי עזר כחריג או חמור; והיא פוגעת באמון בעזר ומחזקת את האמון בנהרי.

אבל הנקודה הכי בעייתית בתגובה של עזר היתה למעשה גזלייטינג - היא מנסה לעוות את תפישת המציאות של הקורבן: "האירוע לא קרה, אתה מדמיין, מה שהיה היה משהו אחר, אתה הסכמת". וכאן זה קו אדום, כי בתגובה הזו עזר קונה צבאות מחאה חדורים במוטיבציה ובמחויבות, כאלה שיצמצמו את משקלם של מליצי היושר, שעשויים להתגייס לעזרתו, וזה בדיוק הדבר האחרון שבעלי העניין צריכים. מצב דברים כזה עלול להכניס אותם - יחד עם עזר - מתחת לגל השיימינג.

רוב הקלפים הם בידיים של קשת, ובשלב זה קשה לראות לאן זה הולך, אבל לצד קמפיינים שיושהו, הרצאות שיבוטלו, חשיפות שיצומצמו, תוכן שלילי ברשת ופגיעה מהותית במוניטין - נראה עזר אחר. הנקודה היא שזה לא רק בידיים של קשת. גם אם מבחינתם העסקים יימשכו כשגרה, יש סיכוי שבעונה הבאה של נינג'ה ישראל בעלי הזכויות מחו"ל ידרשו אדם עם מוניטין נקי יותר.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"