פייסבוק חסמה את מוביל המאבק במתנגדי חיסונים, וזה צריך להדאיג את כולנו

פייסבוק חסמה את ד"ר אונגר, הרופא שניצב בחזית המאבק נגד מתנגדי החיסונים, וזה מהווה איום ליכולת שלנו לנהל שיח פוליטי ברשת

אסף שמואלי
אסף שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף שמואלי
אסף שמואלי

פייסבוק חסמה את ד"ר ליאור אונגר. הרופא שניצב בחזית המאבק נגד מתנגדי החיסון נחסם אתמול ל-30 יום מפייסבוק, בטענה שהפוסט שהוא פרסם הוא למעשה תוכן בריוני.

הודעת החסימה של ליאור אונגרצילום: מילום מסך מהפייסבוק

הפוסט המדובר כלל צילום מסך של תוכן שפורסם בפייסבוק ומתן פרשנות סרקסטית. לכאורה, אין הבדל בין שיתוף תוכן כזה לבין צילום. בפועל, מכיוון שמדובר בצילום מסך של תגובה, שפורסמה בתוך קבוצת פייסבוק סגורה, נשאלת שאלת הפרטיות, אבל לא זו הסיבה שבגינה נחסם ד"ר אונגר.

צילום מסך ושימוש בדברים שנאמרו בו כדי להביע דעה חיובית או שלילית, מפארת או מביישת, היא לא פרקטיקה חדשה. צילום מסך עם דבריה של ח"כ שולי מועלם בדיוני חוק הפורנו על כך ש"חופש הפרט גורם לנזק אדיר", זכו למאות פרסומים. כך גם דבריו של ינון מגל על משטור השפה בעקבות השיימינג נגד ח"כ דודי אמסלם בגין שימוש באוטיזם.

אלו לא הדוגמאות היחידות. כל אדם שמתבטא בכלי התקשורת וברשתות החברתיות צריך לקחת בחשבון שדבריו יכולים לשמש כנגדו - זאת המציאות שבה אנחנו חיים. עכשיו נותר רק לקבוע האם היא בריונית או לגיטימית.

בריונות רשת היא הכפשה, השמצה, העלבה, פגיעה בשמו הטוב של אדם או כל אלמנט בריוני אחר ששועתק מהמרחב הפיזי למרחב הדיגיטלי. שיימינג, לעומתו, הוא ביוש אדם או ארגון באמצעות הרשת החברתית. ביוש הוא גרימת בושה במטרה לשמר או לקדם נורמות חברתיות מוסכמות.

רבים מתבלבלים בין שתי תופעות הרשת הללו, אבל בפועל הן שונות, כשאת האמצעי להבחנה ביניהן פירסמתי בעבר באמצעות מודל פשוט של מבחן הכוונה: אם הכוונה היא שינוי מצב לא רצוי חברתית, אנחנו במתחם השיימינג - לדוגמה: נהג אוטובוס שצועק על נוסעים, אדם שמחנה בחניית נכים או אישה שמתפרעת במטוס ומתעלמת מהנחיות צוות האוויר. לעומת זאת, אם הכוונה היא להשיג מטרה אישית, שיכולה להיות הנאה, רווח אישי או כל מטרה אישית אחרת באמצעות פרסום משפיל או לעגני - אנחנו במתחם בריונות הרשת.

עיון בתוכן שהביא לחסימה של ד"ר אונגר מעיד שמדובר בשיימינג: ביוש אישה שמפיצה מידע שחורג מהנורמות הרפואיות המדעיות, שבהן מאמין, דוגל ופועל ד"ר אונגר. מבחינתו, מדובר במידע מוטה, בעייתי ומסוכן לבריאות הציבור, והפרסום שלו נועד להבהיר שהיא חורגת מהנורמות האלו.

למרות שלא היה בדברים פרסום מקניט או שימוש במילים פוגעניות, כגון נוכלת, שקרנית וכו', בעקבות הדיווחים עליו, פייסבוק התייחסה אל התוכן הזה כאל תוכן בריוני ועל כן ביצעה את ההסרה.

זו החלטה מאוד מדאיגה משלוש סיבות:

1. חסימה על רקע פרשנות שלילית של פוסט פומבי עלולה להשפיע על השיח הפוליטי, החברתי והסביבתי - המחאה נגד יוזמת עיטוף הפלסטיק לירקות של משרד החקלאות או התגובה של מכבי למבטא התימני של החייזר או המחאה על דבריו של מנהל המכינה יובל כאהן, הן שלוש דוגמאות לכך מהשבוע האחרון - לא כולל אלו שצויינו בתחילת הטור.

2. אם שיקול הדעת מושפע מכמות הדיווחים אזי כל קבוצה מאורגנת יכולה להשפיע על חופש הביטוי ברשת והדבר עלול ליצור הטייה ולהשתיק מתנגדים.

3. כנראה שפייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, שהיא הפלטפורמה הכי חשובה כיום לשיח חברתי שוויוני, לא מבינה את ההבדל הדק שבין ביוש לבין תקיפה, בין מחאה לבין אלימות, בין תוכן לגיטימי לתוכן לא לגיטימי.

וזה מדאיג. זה מדאיג כי יוזמות שטח של אנשים לתיקון חברתי נחסמות כאן. בעבר זה היה דף הפייסבוק "לא ביקשתי אל תשלח", שהקמתי בעבר כדי להיאבק בתופעת ה"דיק פיק" (שליחת תמונות עירום לנשים בהודעה פרטית) ועכשיו מדובר ביוזמה של רופא להיאבק באחד הסיכונים הגדולים ביותר כיום לבריאות הציבור.

ראוי שפייסבוק הגדולה תעשה בדק בית, ובשלב הראשון תסיר את החסימה מד"ר אונגר ובשלב השני תנהל רב שיח בנושא שיאפשר לה לקבל טוב יותר את ההבחנה מהו שיימינג ומהי בריונות רשת. אני מוכן לעזור.

גילוי נאות: ד"ר אונגר ידבר באירוע 4 שנים למשבריסט

אסף שמואלי

אסף שמואלי | המשבריסט

אסף שמואלי הוא מומחה לשיימינג ומשברים ברשתות החברתיות והאיש מאחורי בלוג המשבריסט. שמואלי היה בעברו עיתונאי וכתב הסביבה של ynet, דובר ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ומנהל לקוחות בכיר במשרד ארד תקשורת. בעל תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מטעם המכללה האקדמית ספיר.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות