גם זה קרה ב-2020: הפייק ניוז הפסיד

2020 הביאה קצת הפתעות לטובה. אחת מהן היא התחזקות האמת במלחמה נגד תרבות השקר והפייק ניוז. ב-2020 נשבר גם המיתוס המזויף שאפשר למכור הכול לצרכן הטיפש

אריאל פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ בבית הלבן
דונלד טראמפ בבית הלבןצילום: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS - AFP

הדבר הכי טוב שקרה ב-2020 היה לסיים אותה. רק לאחר ש-2021 נכנסה, הגולשים ברשת הרשו לעצמם להשתחרר ולצחוק על אירועי השנה האחרונה. 2020 היתה כה טראומטית, שהציבור הרשה לעצמו לחזור ולגחך על השנה הזו רק לאחר שהלכה. אולי מהפחד שאם יגידו משהו, היא תחליט לעשות דווקא ולהישאר. על 2020 אפשר להאמין הכל. 

מה שלא יהיה, 2020 שייכת לעבר ו-2021 עדיין נהנית מהספק. זה בדיוק הזמן להגיד שבתוך כל החושך היו כמה נקודות אור. במלחמה בין אמת לזיוף, העולם יצא מ-2020 כשידה של האמת על העליונה. זה לא ניצחון מוחלט, אבל כן קרה שם משהו. 

שקר וזיוף: המאבק שהחל בעשור הקודם 

בין כל מעלליה, 2020 היתה גם שנה שפתחה עשור חדש. אני הגדרתי את העשור הקודם כעשור של מלחמה בין אמת לזיוף, שהולכת ללוות את האנושות גם בעשור הבא. מצד אחד, העשור הקודם הכניס לשיח התקשורתי והפרסומי מושגים של אותנטיות ואחריות. שורה ארוכה של אוכלוסיות מודרות, מנשים מלאות ועד הציבור הלה"טבי זכו לנוכחות ולגיטימציה במדיה. תופעות שהושתקו השמיעו קול זעקה ותבעו צדק, כמו תנועת metoo# נגד הטרדות מיניות. ואיך אפשר להזכיר את 2019-2010 בלי וויוורק - הסטארטאפ המבטיח שהתגלה בסוף העשור כבועה של חברת נדל"ן הפסדית. 

מול המגמה החיובית הזו, התרחבה גם תופעת הזיוף והשקר. הביטוי המובהק שלה היה פריחתו של הפייק ניוז. חצאי אמיתות, מעשיות כזב ותיאוריות קונספירציה החלו לשגשג בחסות המדיה החברתית. 

העשור הקודם הסתיים במצב מלחמה, ללא הכרעה. אך 2020 המשברית הסתיימה בניצחון לא קטן של האמת על השקר. יש דבר טוב שיוצא ממשברים - המסכות יורדות והאמת נחשפת. אי אפשר לברוח וגם אין לאן. 

הסמל: נפילתו של טראמפ 

אמרתם פייק ניוז, אמרתם טראמפ. האיש שטרוד בהפצת ציוצים כוזבים בטוויטר במקום לנהל מדינה. אמצעי תקשורת המונים כמו רדיו וטלוויזיה קיימים כבר שנים רבות, הרבה לפני עליית הרשת החברתית, אבל זו היתה מערכת הבחירות הראשונה בהיסטוריה שבה התקשורת האמריקאית מצאה את עצמה מדביקה אזהרות על נאומים של נשיא מכהן. האמריקאים הוכיחו שגם 4 שנות שלטונו של טראמפ לא מחקו את ה-civil wisdom המפורסם שלהם, שהפך אותם לאימפריה.  

ג'ו ביידן וקמאלה האריסצילום: Drew Angerer - AFP

הנפילה המביכה שאירגן לעצמו טראמפ הולמת את נשיאותו. הוא הודיע מראש שהדמוקרטים מתכוננים לזייף את הבחירות ועירער על הלגיטימיות של שיטת ההצבעה בדואר, שמשרתת נאמנה את ארה"ב כבר כמה עשורים. סירובו המביך להכיר בתבוסה בבחירות הקים עליו גם את העיתונות הימנית השמרנית, שתמיד תמכה בו. 

אין סיום ראוי יותר לכהונת הפייק ניוז של טראמפ מאשר ניצחונו של הצמד ביידן-האריס. הרכב הממשל החדש משקף יותר את דמותה האמיתית של אמריקה, זו שיש בה גם נשים ומיעוטים אתניים.

הקורונה: ניצחון המדע והממשל התקין

טראמפ ניצל את המגפה כדי לבעוט באויב ותיק של הפייק ניוז - המדע והמדענים. תחילה הוא התכחש לקיומה של המגפה וביזבז זמן יקר; הוא גם החליט שהתרופה הידרוכלורוקווין נגד מלריה יעילה נגד הקורונה, בניגוד לאזהרות הממסד הרפואי. סוף הסיפור ידוע - טראמפ נדבק בקורונה והחלים כדי להיכשל בבחירות, במידה רבה עקב הניהול הכושל של המגפה שהתכחש אליה. 

An Israeli health worker is vaccinating a man against the coronavirus in Jerusalem, January 2021.צילום: Ohad Zwigenberg

לעומת זאת, המדע יצא המנצח הגדול של תקופת הקורונה. מאמץ מרוכז ובינלאומי של טובי המוחות הוליד חיסון חדשני במהירות חסרת תקדים. מבצע החיסונים העולמי כבר יצא לדרך. הקורונה תמוגר בזכות פריצת דרך מדעית אמיתית ולא בזכות תרופת קסם או נשיא יהיר.

הניצחון על הקורונה הוא לא רק ניצחון המדע. זהו גם ניצחונם של הממשל התקין ואמון הציבור ברשויות. הקורונה הוכיחה מעבר לכל ספק - מדינות עם לכידות פנימית טובה וממשלה מתפקדת שנהנית מאמון הציבור, הצליחו לצמצם את אחוז התחלואה מבלי למוטט את הכלכלה. לעומתן, מדינות שמונהגות בידי פופוליסטיים, כמו ארה"ב, בריטניה, ברזיל וישראל, כשלו בענק. 

למדינות שהתמודדו  בהצלחה עם הקורונה יש עוד מאפיין מעניין - רובן נשלטות על-ידי נשים. גם השקר שגברים הם מנהלים וראשי ממשלה טובים יותר, נזרק סופית לפח ב-2020. 

ג'סינדה ארדרן, ראשת ממשלת ניו זילנד, במטה הלייבור באוקלנדצילום: Mark Baker/אי־פי

מגבלות על תאוות בצע ושליטה 

Black Lives Matter שברה את השקר הנוח בדבר שוויון הזדמנויות. האפליה נגד האוכלוסייה האפרו-אמריקאית נחשפה במלוא כיעורה עם מותו הטרגי של ג'ורג' פלויד. 

הביקורת על ענקיות הטק, בעיקר פייסבוק וגוגל, גברה והלכה ככל שהתקרב מועד הבחירות בארה"ב. 2020 הסתיימה בתביעות חסרות תקדים בארה״ב ובאירופה נגד ניצול לרעה של כוחן המונופוליסטי. 

במקביל, גברה האחריות החברתית של מותגים. זה כלל התגייסות חסרת תקדים לטובת המאבק הבין-גזעי, סוגייה שמותגים אמריקאים תמיד ברחו ממנה. גם בארץ היו גילויים רבים של תרומה לקהילה ועסקים קטנים ומקומיים. עולם העסקים גם התגייס בהרחבה למחאה נגד אלימות מינית לאחר האונס באילת. 

ומה אצלנו?  

בישראל המאבק עז ורחוק מהכרעה. הקורונה חשפה עובדה פשוטה - הממשל לא מתפקד. זה לא עניין של ימין או שמאל - 4 מערכות בחירות תוך שנה וחצי מעידים שהמערכת משותקת. השיתוק הפוליטי גורר עמו למטה את שאר המוסדות ופוגע באמון הציבור. אזרחי ישראל, שתמיד גילו צייתנות במשברים, נשברו הפעם. זה לא קרה רק בקבוצות מיעוט כמו החרדים. מרד של העסקים בממשלה הפך לתופעה רחבה, גם אם שקטה. המנטרה "איום קיומי" כה נשחקה, שהישראלי כבר פחות מתרגש ומפעיל שיקול דעת. שלא לדבר על המחאה המתמשכת נגד נתניהו, שהוכיחה שציבור רחב מאס בטריקים של "הקוסם". 

חשוב לזכור - למרות עלייתה של האמת, זה אינו ניצחון בנוקאאוט. 2020 היתה רק קרב אחד במערכה הכוללת. לאן המלחמה תתקדם - זה תלוי בנו. 

ניצחון האמת על הזיוף הוא גם ניצחון של השיווק הטוב, שמביא מסר נכון ואמיתי. הציניקנים הפסידו - אי אפשר למכור הכל, אחרת טראמפ היה מנצח. האמירה העתיקה "לא משנה מה כותבים עליך, העיקר שיאייתו את שמך נכון" , פשוט לא עובדת. עדיף להקשיב לפרסומאי המיתולוגי דיוויד אוגילבי שאמר: "הצרכן לא טיפש, הצרכן הוא אשתך". הוא גם בעלך, השכנים והחברה הטובה. 

אריאל פלג

אריאל פלג | בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

לאתר של אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker