חגיגת הקניות הגדולה שאתם לא מכירים, או: כך פספסתם 1.4 מיליארד לקוחות

חג הדיוואלי ההודי הוא גם חגיגת הקניות הגדולה של השנה. קניות האונליין לבדן הסתכמו ב-6.5 מיליארד דולר ארה"ב

אריאל פלג
אריאל פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חג הדיוואלי בהודו
חג הדיוואלי בהודו

העובדים בשיאומי, יצרנית הסמארטפונים השלישית בגודלה בעולם, ידעו שהקרב על הלקוחות לקראת החג הולך להיות קשה במיוחד. הם צדקו – בלומברג דיווחו שכמעט 100 דגמים חדשים של סמארטפונים יצאו באוקטובר לכבוד החג. לא רק שיאומי, אלא גם סמסונג, וואווי ואפל רוצות לנגוס בשוק הסמארטפונים השני בגודלו בעולם. בשיאומי הבינו שהם צריכים פתרון יצירתי כדי לבלוט בתוך התחרות. למזלם, הפתרון נמצא בתוך הבית - נשיא החברה הוא משפיען בעל נוכחות חזקה במדיה החברתית.

בשיאומי החליטו לצלם פרסומת לחג שבה הנשיא המשפיען רוקד ושר בסגנון ראפ – ללא ספק החלטה מתקבלת על הדעת. כדי למנוע פדיחות ביום הצילומים, הנשיא נשלח לאודישן מצולם אצל אחד הראפרים המובילים. לשמחת עובדי שיאומי ויותר משישה מיליון צופים, נשיא החברה הוכיח עצמו כראפר לא רע בכלל. 

נתוני המכירות בתום אותו חג סיפקו סיבה למסיבה לא רק עבור שיאומי. הסחר האינטרנטי בכלל ותחום הסמארטפונים בפרט שברו שיאי מכירות. חברת ניתוח הנתונים Inc42 מצאה שבמשך חמשת ימי החג נמכרו ברשת מוצרים בשווי 4.8 מיליארד דולר ארה"ב. לאור ההצלחה, חברות האיקומרס האריכו במעט את תוקף ההנחות, כך שהמכירות סביב החג הסתכמו ב-6.5 מיליארד דולר. מתוכם, שיאומי ושאר חברות הסמארטפונים נהנו מנתח בשווי 2.2 מיליארד דולר – שליש מהמכירות בחג. סביר להניח שגם עובדי אמזון פצחו בריקודים בסגנון חופשי, לכבוד קבלת "בונוס הוקרה מיוחד" על המאמץ וההצלחה הכבירים במכירות אונליין.

החג שהפך את הנשיא לראפר 

הנשיא האמיץ (או המשוגע, או שניהם) נקרא מנו צ'אן, נשיא חברת שיאומי בהודו. ההסבה המקצועית הזמנית לראפר בוצעה לכבודו של החג המרכזי בהודו – ה"דיוואלי" (Diwali). דיוואלי פירושו "חג האורות". חדי האוזן שמו לב שהפזמון המוביל בפרסומת של שיאומי היה המשפט #DiwaliWithMi.

בדומה לחנוכה שלנו, גם הדיוואלי מציין את ניצחון האור על החושך. אורכו 5 ימים והוא חל בין אוקטובר לנובמבר. כ-1.4 מיליארד תושבי הודו מציינים את ניצחון האלים על השדים במחזה מרהיב של אינסוף נרות דולקים בכל פינה. מפגן האורות המרשים הזה, ששיאו בהשטת נרות על נהר הגנגס, עלול לעורר קנאה אצל חנוכה שלנו.

חג האורות הוא גם חגיגת הקניות הגדולה של השנה. כזכור, קניות האונליין לבדן הסתכמו ב-6.5 מיליארד דולר ארה"ב. שיעור בעלי הסמארטפון בהודו נמצא בצמיחה מתמדת, אך הוא עומד על שליש מהתושבים בלבד. עכשיו קל להבין מדוע השוק ההודי אטרקטיבי עבור יצרניות הסמארטפון, עד כדי כך שנשיא שיאומי בהודו הסכים לעשות ראפ. סמסונג היא הראשונה בשוק ההודי ושיאומי השנייה. בשוק עם כל-כך הרבה פוטנציאל להתרחבות, ייתכן שגם אתם הייתם מוכנים לעשות הסבה זמנית לראפרים. אגב, גם חברת אפל, שמוצריה יקרים משמעותית, מדווחת שהמכירות שלה בהודו מוכפלות כל שנה. 

חברות ענק מעמק הסיליקון כמו אפל ואמזון לא היו זקוקות לטוס להודו כדי להבין את הפוטנציאל הכלכלי שטמון בחג הדיוואלי. הן מכירות את הפוטנציאל מקרוב – הדיוואלי נחגג ברוב פאר והדר גם בפזורות ההודיות הגדולות ברחבי העולם. בתקופת טרום הקורונה, פסטיבל הדיוואלי היה נחגג בארה"ב במקומות כמו טיימס סקוור ודיסנילנד. לפיכך, כדאי גם למי שמוכר במדינות המערב להכניס את הדיוואלי ללוח האירועים השנתי שלו. 

בחזרה להודו – האם במדינה מתפתחת שרק שליש מתושביה מחזיקים בסמארטפון, סצנת האיקומרס באמת נהפכת לסוערת בחג הדיוואלי? 

הדיוואלי הוא זירת מלחמה 

האיקומרס בהודו בכלל וחג הדיוואלי בפרט הם זירת התגוששות בין שתי שחקניות האיקומרס הגדולות במדינה: פליפקארט ואמזון. פליפקארט היא גם בעלים של אתר הסחר השלישי בחשיבותו בהודו – אתר האופנה מינטרה. לפי פורסטר, נתח השוק של פליפקארט באונליין עומד על 38.3% (כולל האתרים שרכשה) ושל אמזון על 31.2%. לפני שנתיים וולמארט רכשה את פליפקארט. הקרב המקומי נהפך לעוד מערכה במאבק העולמי בין שתי האויבות הוותיקות מארה"ב. 

הן פליפקארט והן אמזון משקיעות משאבים רבים בשלושה ערוצים מרכזיים: שיפור מתמיד של חוויית הקנייה באינטרנט, חינוך שוק של הצרכן ההודי וכניסת עסקים קטנים לאיקומרס. שתי החברות מרכזות מאמצים ניכרים בהפיכת חנויות ותיקות (מכונות בהודו Kiranas) למקוונות. מרבית הסוחרים שפעילים באיקומרס בהודו מחזיקים חנויות בשתי הפלטפורמות. בדומה לשאר העולם, גם הסחר המקוון ההודי הואץ השנה עקב הקורונה. 

להלן הניתוח שעשתה פורסטר למכירות האונליין בחגי הדיוואלי לאורך השנים. היקף מכירות האונליין בדיוואלי 2020 גדול פי 23 (!) בהשוואה לדיוואלי של 2014. 

מי יצאה מנצחת בדיוואלי השנה: אמזון או פליפקארט? ככל הנראה פליפקארט. לפי הערכות, 66% מהמכירות המקוונות בדיוואלי נערכו בפליפקארט ואתרים ששייכים לה. יתרון הראשוניות והמקומיות שיחק לטובתה של פליפקארט גם השנה, אבל לא בטוח שזה יספיק לה לאורך זמן. 

נשים בהודו מדליקות נרות לקראת חג הדיוואליצילום: ויקימדיה

האם הדיוואלי הבא הוא הזדמנות גם עבורכם?

החג היטיב עם ענקיות האיקומרס, חברות הסמארטפונים וסקטור מוצרי החשמל והאלקטרוניקה בכללותו. למעשה, המכירות בחג הושפעו בעיקר מהטרנדים שנוצרו עקב הקורונה. נמצאה עלייה בקניית בגדי ספורט ובגדים לבית לצד פגיעה מתמשכת בלבוש שמתאים לעבודה. כל הקשור לעיצוב הבית ועבודה מהבית המשיך לצמוח. בהתאם למסורת, ההודים המשיכו לצרוך השנה בגדי חג, אולם תחום המתנות חווה ירידה עקב צמצום במפגשים הפיזיים. 

הבשורה הגדולה ביותר של החג היא גידול משמעותי ברכישות ברשת. האיקומרס בהודו מתפשט ברחבי המדינה מעבר לערים הגדולות. יצרניות סמארטפונים כמו שיאומי יכולות לחכך ידיים בהנאה, עם או בלי שיר ראפ במקביל. 

פועל מקשט עששיות לקראת חג הדיוואלי בניו דלהי, הודוצילום: Bloomberg

לא הכל ורוד, אחרת זה היה עוד סיפור באפוס ההודי ולא המציאות היומיומית. גם שפע האורות על הגנגס בדיוואלי לא יכולים להסתיר את העובדה שהודו שקעה במיתון הראשון בתולדותיה לאחר החג. כלכלנים רבים הפגינו אופטימיות לגבי השוק ההודי לנוכח היקף הרכישות בדיוואלי. אולם כפי שקרה אצלנו, עסקים קטנים רבים לא הצליחו לפצות באונליין על ההפסדים בחנויות הפיזיות לאחר סגר מחמיר של 70 יום. אלו שמוכרים באופליין בלבד דיווחו על דיוואלי מאכזב, שונה מאוד מפסטיבל הקניות המוצלח ברשת. בניגוד לשיאומי, להם אין סיבה לשמוח ולרקוד. 

הכלכלה המתפתחת של הודו מתקשה כרגע להתמודד מול אתגרי הקורונה והמתיחות בגבול עם סין. עם סיום הדיוואלי, הודו יצאה למלחמה נוספת בין חושך לאור. הפעם המלחמה הזו תימשך יותר מחמישה ימים. נקווה שבמוקדם ובמהרה, כלל תושבי הודו יוכלו להצטרף לראפ השמח של שיאומי. 

אריאל פלג

אריאל פלג | בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

לאתר של אריאל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker