מהו סוד ההצלחה של קמלה האריס?

הסגנית הבאה של נשיא ארה"ב מנפצת תקרות זכוכית אחת אחרי השנייה ■ איך היא מצליחה לתמרן ביעילות ובטבעיות בין הזהויות השונות?

אריאל פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמלה האריס
קמלה האריס.צילום: AFP

מחזה כזה לא רואים כל יום, בטח לא בראש החדשות – הפרשן הפוליטי של רשת CNN, ואן-ג'ונס, פורץ בבכי עם ההכרזה על ניצחונם של ביידן והאריס בבחירות לנשיאות ארה"ב. זה לא דבר של מה בכך. ואן ג'ונס, יועץ פוליטי בכיר ופרשן שידוע ברהיטות הוורבלית שלו, אינו מסוג הדמויות שמתרגשות בקלות. כשהמגיש אנדרסון קופר שאל אותו כיצד הוא מרגיש, ואן ג'ונס ענה: "קל יותר להיות הורה הבוקר... קל יותר לומר לילדים שלך שמה שחשוב זה איזה אדם אתה".

ואן ג'ונס אינו האמריקאי היחיד שהוצף ברגשות עם ניצחונו של ביידן ויותר מכך – ניצחונה של האריס. קמלה האריס, הסגנית הבאה של נשיא ארה"ב, לא הסתפקה בלעשות היסטוריה אלא הלכה בגדול על היסטוריה משולשת: היא הראשונה בתפקיד שהיא אישה, אפרו-אמריקאית ואסיאתית. CNN דיווחו כי לאחר נאום ניצחון המרהיב שנשאה האריס בדלאוור, אמריקאים רבים העלו לרשת תמונות של בנותיהם ואחייניותיהם הצעירות, צופות בהאריס כשהן דבוקות למסך.

אבל אלה לא רק הנשים, הנערות, הקהילה האפרו-אמריקאית או אפילו תושבי הכפר ההודי ממנו הגיעה אמה של האריס. קמלה האריס הצליחה לגעת בכולם (או ברבים מהם). רק בחירתו של אובמה כנשיא האפרו-אמריקאי הראשון בארה"ב, הצליחה לעורר מידה דומה של התרגשות, תקווה והתרוממות רוח. מעבר להישג ההיסטורי ולמאפיינים הדמוגרפיים, מה יש בקמלה האריס שמעורר כל-כך הרבה הערכה ואהדה גם במחנה הפוליטי הנגדי? מה הקסם שבזכותו היא מצליחה לגייס ציבור רחב, מצעירים ועד רפובליקנים לשעבר?

הסוד הוא במינון

בהנחה שלא מדובר בדיקטטורה דוגמת צפון קוריאה, מנהיג צריך להניע מצביעים (או עובדים כשמדובר בחברה) באמצעות כוח אישיותו ומעשיו. בחירות הן שעת מבחן וטייטל של נשיא מכהן נותן יתרון אך אינו מספיק לגיוס ההמונים, כפי שהניצחון של ביידן והאריס הוכיח. כדי להניע מצביעים (ועובדים), חובה לעורר בהם איזושהי הזדהות רגשית ותחושת קרבה אישית כלשהי. בישראל רואים זאת היטב: העם חצוי בין תפיסת נתניהו כ"אהוב שלנו" לבין ניכור מוחלט כלפיו, עד כדי תיעוב.

זה הסוד של קמלה האריס: קל מאד להתחבר אליה ולהזדהות עמה. זה לא רק ריבוי הזהויות הסוציו-דמוגרפיות שלה, שמקל על נשים, מהגרים ומיעוטים אתניים להזדהות עמה. גם ההזדהות של הקבוצות הללו אינה אוטומטית – אני לא אתמוך בכל פוליטיקאית רק כי היא אישה. בהאריס יש משהו יותר גדול מזה - כל אחד ואחת יכולים למצוא בה את עצמם באופן כלשהו. ההזדהות הזו מייצרת אמון וקרבה ומכאן הדרך לחיבה והערכה ואפילו הצבעה היא הרבה יותר קצרה.

בעיניי, מה שכה מעורר הערכה אצל האריס בהיא העובדה שהיא מצליחה לאזן באופן מושלם בין תכונות סותרות ועושה זאת בצורה טבעית ובלתי מתאמצת. מצד אחד היא הוכיחה את עצמה כאישה חדה, חסרת פחד ולוחמת צדק. כתובעת הכללית של קליפורניה היא לא נרתעה ממלחמה נגד הבנקים הגדולים והגיעה להסדר של 20 מיליארד דולר פיצויים לבעלי בתים שנפגעו מההתנהגות הבלתי-אחראית של הבנקאים במשבר המשכנתאות ב-2008. למאבק הזה התלווה אירוע מפורסם מ-2011: האריס קמה ועזבה במחאה את שולחן הדיונים, בעת שתובעים כלליים ממדינות אחרות ניסו להתפשר עם הבנקים. אתם מוזמנים לצפות בהאריס מתחקרת את התובע הכללי של ארה"ב, ויליאם בר, בשימוע שנערך לו בסנאט ב-2019. האריס, שאז כבר נבחרה לסנאט, חקרה את בר בנוגע לדו"ח מולר, שעסק בפרשת ההתערבות הרוסית לטובת טראמפ בבחירות לנשיאות. בר גמגם והתפתל מול החקירה הצולבת של האריס.

מצד שני, האריס אינה רק דמות חריפה, קשוחה ומעוררת יראה. היא משדרת חום, בעלת צחוק גדול ומתגלגל והיא מרבה לספר בדיחות. האריס נשואה לדאגלס אמהוף, יהודי שעוסק בליטיגציה בתחום הבידור. אתם חייבים לצפות בהאריס מחקה את חמותה היהודייה – זה פרייסלס. לדואגים לשלום בית – החם והחמות ישבו בקהל.

גם סגנון הלבוש הוא הצהרה של איזון

כמו רות ביידר-גינזבורג ז"ל ונשים מנהיגות אחרות, גם סגנון הלבוש של האריס משמש כהצהרה לעולם. את האריס ניתן לראות באחד משני סוגים של אאוטפיטים: חליפת מכנסיים רשמית או לבוש קז'ואל כמו ג'ינס ואימונית. היא תמיד לובשת מכנסיים והיא תמיד נראית נינוחה בבגדים.

בעיניי, הלבוש של האריס הוא שילוב של ין ויאנג. החליפה "הגברית" כביכול גזורה באופן שמתאים לגזרה הנשית והיא באה יחד עם איפור מוקפד, תכשיטים ולעיתים נעלי עקב. האריס ידועה בחיבתה לשרשראות פנינים, מה שיצר, אצלי לפחות, אסוציאציה מיידית לג'קי קנדי הקלאסית והכל-אמריקאית.

האריס אוהבת לשלב חליפה עם סניקרס. בווג אומרים שהחיבור הזה משדר שהאריס "באה לעבוד". לדעתם, זו המקבילה של האריס לסגנון "באתי לעבוד" של אובמה, שנהג להסתובב ללא עניבה וקיפל את הטי-שירט מעל שרוולי המקטורן.

הסרטון המפורסם של האריס, "עשינו את זה", שבו צילמה עצמה מתקשרת לברך את ביידן, גם הוא מהווה הצהרה. האריס משדרת טבעיות, צניעות ועממיות כשהיא מתרגשת עם ביידן על ניצחונם כשהיא לבושה באימונית. אנשים רבים יכולים לדמיין עצמם ברגע דומה לשל האריס, של בשורה משמחת שתפסה אותם באמצע היומיום. האימונית שהאריס לבשה בסרטון היתה של נייקי, עוד אייקון אופנה כל-אמריקאי. בכלל, האריס נוטה למעצבים אמריקאים.

ההוגה היווני אריסטו אמר שמי שאינו יכול להיות מונהג אינו יכול להיות מנהיג. האריס משדרת את השותפות בינה לבין הנשיא הנבחר ביידן ואת חלוקת העבודה ביניהם גם דרך לבושה. בווג אומרים שבהופעותיהם המשותפות היא משתדלת ללבוש חליפה בצבע זהה לשלו, אך בגוון בהיר יותר.

זו קמלה האריס. היא בולטת וכריזמטית אבל שותפה ולא סוליסטית. היא משדרת תכונות שנחשבות ל"גבריות" לצד "נשיות". היא לוחמת וותיקה למען זכויות מיעוטים אך כבת להורים שהכירו בברקלי ובוגרת הרווארד, היא מרגישה נוח גם בחברת האליטה האמריקאית העשירה. אותה אליטה, לצד סטודנטים וצעירים שרק סיימו ללמוד, תרמו בנדיבות למרוץ של ביידן והאריס לנשיאות.

לדעתי, מה שהכי מדהים בהאריס הוא לא רק המינונים המדויקים אלא גם האותנטיות שלהם. אנשים שהכירו את האריס מהתקופה הסטודנטיאלית, למשל, דיווחו שכך היא היתה תמיד. עיתונות האופנה מצאה שהאריס דבקה באותו סגנון לבוש מתחילת הקריירה המשפטית שלה.

קמלה האריס מתמרנת בקלילות ובטבעיות בין מגוון זהויות ומורכבויות וזה סוד הקסם שלה. כל מי שרוצה, יכול למצוא בעצמו משהו מקמלה האריס ולהזדהות עימה. אם היה אפשר להכניס את ארה"ב של שנת 2020 למעבד מזון, כנראה שמה שהיה יוצא זו קמלה האריס.

אריאל פלג

אריאל פלג | בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

לאתר של אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker