הפחד הגדול של השלטונות, או: כל מחאה צריכה שושקה

כשהרשויות עוצרות אדם שמחופש לדמות קומיקס כמו שושקה, שלא יתפלאו אם אדם שמחופש למר קו ישחרר אותה בערבות

אריאל פלג
אריאל פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים שהתחפשו ל"שושקה", בירושלים
מפגינים שהתחפשו ל"שושקה", בירושליםצילום: אמיל סלמן

כשח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הודיע "שראש הממשלה לא גומר את החודש", הרשת הוצפה בבדיחות על המשפחה שמתחזה לחסרת בית. פרשת הכביסה המלוכלכת שטסה עם נתניהו לבית הלבן, הולידה גל נוסף של בדיחות. גם הקצינים מכחול לבן לא הצליחו להוציא פטור מלעג. ישראל נמצאת במשבר חמור ועמוק. המצב גרוע, אז צוחקים. 

אחת הדמויות המזוהות ביותר עם המחאה בבלפור היא שושקה, האלטר אגו של המאייר זאב אנגלמאיר. שושקה היא פעילה פוליטית נלהבת בדמות של אישה בלונדינית, ורדרדה, עליזה ועירומה. מטרת הדמות היא להעביר מסרים של חירות, שוויון ואחווה. היא נולדה לפני עשור כדמות קומיקס ונהפכה לתחפושת הקבועה של אנגלמאיר לפני ארבע שנים. מאז שושקה הספיקה לצבור קילומטראז' הפגנות מרשים.

המסרים שלה מופצים ברשת וברחוב ופאות שושקה מאולתרות נהפכו לאביזר אופנתי בקרב המפגינות. היא נלחמת בעוז נגד שחיתות ועוולות חברתיות כשהיא מנופפת בדגלים ורודים, שלטים צבעוניים וצועקת סיסמאות שנונות. נראה שמאז המעצר המתוקשר בבלפור, האהדה כלפיה דמות הקומיקס הזו רק גברה.

מיקי זהר
מיקי זהרצילום: אוליבייה פיטוסי

שושקה אינה הדמות הבלתי שגרתית הראשונה שמוחה נגד שחיתות שלטונית. היא חלק משורה ארוכה של  לוחמי צדק ששווקו מסרים פוליטיים בדרך משעשת ובלתי אלימה.

צעצועים נגד השחיתות

בינואר 2012 הוצבה בעיר ברנאול שברוסיה משמרת מחאה שכללה בובת דובי, מיניאטורה של פינגווין ומכונית מהסרט "צעצוע של סיפור". הן לא היו לבד. שורה מרשימה של בובות ומכוניות צעצוע הובאו למרכז העיר כדי למחות נגד הזיופים בבחירות שנערכו חודש לפני כן. הצעצועים גויסו למחאה לאחר שהפגנה של תושבי העיר פוזרה בכוח על ידי המשטרה. לבובות הוצמדו קיסמי שיניים עם שלטים בעד בחירות הוגנות ונגד ולדימיר פוטין ודימטרי מדבדב.

המשטרה המקומית לא יכולה היתה להתעלם מהאירוע החמור. התובע הכללי הודיע כי בדיקה ראשונית של האירוע הובילה למסקנה שמדובר באירוע של הפצת חומרי הסתה. בתגובה, המארגנים הגישו בקשה רשמית לקיום הפגנת צעצועים והציגו רשימת משתתפים שכללה בין השאר בובות לגו וצעצועים שמקבלים בביצי קינדר. לטענת המארגנים, החוק הרוסי מגביל את זכויות האזרחים, אולם הוא אינו מגביל את הזכויות של הצעצועים.

באופן לא מפתיע ומצער, הרשויות סירבו לאשר הפגנת צעצועים נוספת. התשובה כללה התפלפלות בסוגיות הקשורות למשפט החוקתי. העירייה הודיעה שצעצועים אינם נהנים ממעמד אזרחי, בעיקר כשמדובר בצעצועים מיובאים מחו"ל. הודעת העירייה מעלה לדיון שאלה "כבדת משקל". האם יש "דין שווה" לכל הבובות מחו"ל. האם לא הגיוני שיעשו שימוש בבובות של דמויות סאות'פארק, סדרה סאטירית אמריקאית, בהפגנה פוליטית?

התגובות ההיסטריות של הרשויות רק תרמו לפרסום של המחאה. המארגנים חיככו ידיים (וכפפות חורף) בהנאה: מחאה מקומית של עיר בסיביר נהפכה לאייטם בתקשורת העולמית והממשל הרוסי נחשף במערומיו. בניגוד לשושקה, משטר אוטוריטרי לא מרגיש נוח בעירום.

אם אין לחם, תשתמשו בבאגטים

דמותו של קפטן ח'בז (קפטן לחם בערבית) נהפכה לאייקון של ההתקוממות העממית בתוניסיה ב"אביב הערבי" של 2011. קפטן ח'בז לבש גלימה של סופרמן ונופף בבאגט במקום כלי נשק. גורם עלום שם יצר את דמות הקפטן לאחר ששאב השראה מתמונה שצילמה סוכנות הידיעות AFP.

בתמונה נראה מפגין תוניסאי כשהוא מכוון נגד השוטרים באגט צרפתי במקום רובה. תוניסאים רבים אימצו את הדמות, לבשו גלימות ונופפו בבאגטים בהפגנות נגד המשטר. הקפטן נהפך גם לתופעת רשת עם מאות אלפי לייקים. התופעה הזאת מנוגדת לנטייה של מנהיגים בעולם האסאלמי לדכא הומור, שכן מבחינתם, לפי חוקרים שמתחים בעולם הערבי, צחוק מהווה פריקת עול.  

הומור הוא חלק בלתי נפרד מהפוליטיקה

הסוציולוג הגרמני-אמריקאי הנס ספייר טען כי "לצד שכנוע ושקרים, ייעוץ וחנופה, ביטויי הערכה ושוחד, ענישה ואלימות, צייתנות ובגידה – הבדיחה היא חלק מהאוצר הגדול של הכלים הפוליטיים". לא רק המוחים והמתנגדים מבינים את זה, גם השלטונות. השלטון הקומוניסטי הפעיל קברטים פוליטיים מתוך כוונה לשלוט בבדיחות עליו. זה לא עבד.

האפקט של הומור בפוליטיקה הוא תלוי תרבות. הציניות השנונה שמזוהה עם הבריטים מאפיינת גם את השיח הפוליטי שם. צ'רציל ואבא אבן, שהתחנך באנגליה, הם דוגמאות קלאסיות. לעומתם, הפוליטיקאים בארה"ב חוששים שתדבק בהם תדמית בלתי רצינית ונזהרים בשימוש בהומור.

הומור חיוני להצלחתה של מחאה דמוקרטית    

ההומור עובד בפוליטיקה כפי שהוא עובד בשאר התחומים – הצחוק משחרר. התרפיה הזו חיונית להצלחתן של מחאות ממספר סיבות. הומור מסייע להפיג לחצים ולהתמודד עם קשיים כמו דיכוי, אלימות ותחושה כללית של תסכול וייאוש. לא משנה עד כמה המצב נתפש חמור – הנפש צריכה פורקן כדי להירגע ולאסוף כוחות להמשך המחאה. בנוסף, הומור הוא אמצעי תיווך נפלא שמקל על העברת מסרים חריפים. כששושקה עומדת דום לזכר הדמוקרטיה מול משטרת תל-אביב, הניגוד הגמור בינה לבין השוטרים המתוחים מעצים את האמירה.

בתוך כך, הומור מציג שלטון שרירותי ועריץ באור מגוחך. הפגנה באמצעות צעצועים היא אנקדוטה, אבל שלטון שמוטרד ממנה הוא ממתק תקשורתי. פרויד אמר שהצחוק ממגר את הפחד. שלטון בלתי דמוקרטי שולט באמצעות פחד ולכן הוא מפחד מהצחוק. ההתמודדות של השלטון אתו יכולה ליצור אפקט לא רצוי מבחינתו. כשהרשויות עוצרות אדם שמחופש לדמות קומיקס כמו שושקה, שלא יתפלאו אם אדם שמחופש למר קו ישחרר אותה בערבות ואישה שמחופשת לברבי תייצג אותה בבית המשפט.

אריאל פלג

אריאל פלג | בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

לאתר של אריאל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום