נטפליקס מלמדת גם לנהל זמן - לא רק איך לבזבז אותו

נטפליקס נתפשת כשירות שגורם לאנשים לבזבז יותר מדי זמן מול המסך. אבל נטפליקס יכולה ללמד משהו גם על ניהול זמן בצורה נכונה. זה השיעור שלמדתי מנטפליקס ויישמתי בחיים

אריאל פלג
אריאל פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוועדה גם תבחן אפשרות לחייב את נטפליקס להשקיע בהפקות מקומיות
הוועדה גם תבחן אפשרות לחייב את נטפליקס להשקיע בהפקות מקומיותצילום: Mike Blake/רויטרס

כמה זמן אתם מבלים בצפייה בסדרות וסרטים כל שבוע? אל דאגה, אין צורך לחשוף את המספר בפומבי. נטפליקס היא אחת המרוויחות הגדולות מההתמכרות הזו. ידועה אמרתו של מייסד ומנכ"ל נטפליקס, ריד הייסטינגס, מ-2017: "המתחרה הגדולה של נטפליקס היא השינה". למה לישון כשאפשר לצפות בטלוויזיה?

נטפליקס תרמה רבות להתפתחות התופעה התרבותית של בינג' – צריכה מרתונית של סדרות. החברה גאה בכך ואף מגדירה בינג' כספורט. נטפליקס רואה זמן פנוי כמו שעוגיפלצת רואה עוגיות: לזלול מהר כמה שיותר. 

לכן הפתיע אותי לגלות שלמדתי מנטפליקס איך לנהל זמן נכון, במקום לזלול אותו. כלומר, יישמתי ידע מקצועי באופן פרקטי על החיים. מדובר בסיפור מפורסם שכבר נהפך לקלסיקה בעולם השיווק: סיפור נפילת האימפריה של בלוקבסטר לצד עלייתה של נטפליקס.

בלוקבסטר, לשעבר מובילת שוק הווידאו הביתי, היא היסטוריה. לעומתה, נטפליקס חיה ובועטת בסלון הביתי. המניה שלה שווה יותר מהמניות של פייסבוק ומיקרוסופט (כ-470 דולר). דווקא סיפור עלייתה של זללנית הזמן נטפליקס עזר לי להגיע לתובנה אישית נכונה לגבי ניהול זמן.

הסיפור של בלוקבסטר ונטפליקס

בלוקבסטר שינתה את עולם הבידור לתמיד כשהמציאה ב- 1985 את הקונספט של השכרת סרטי וידאו לצפייה בבית. פתאום היה אפשר לצפות בסרט חדש גם בבית, לא רק בקולנוע. ההמצאה הזו הפכה את בלוקבסטר לענק כלכלי שנמצא בכל פינה. לפי IBTimes, בלוקבסטר בשיאה ב-2004 החזיקה 9,000 חנויות ברחבי העולם, נהנתה מהכנסות בשווי 5.9 מיליארד דולר לשנה ושוויה הוערך בכ-5 מיליארד דולר. 

ב-2013, כמעט עשור מאוחר יותר, בלוקבסטר סגרה את דלתותיה לתמיד. רק חנות אחת שרדה עד היום כדי לשמש אתר הנצחה למי שהיתה ענקית עולם הווידאו. החנות, שממוקמת באורגון, מספקת חוויה נוסטלגית של חזרה לשנות ה-90, וניתן להשכיר אותה ללילה ב-Airbnb. 

הסיפור הזה נהפך לקלאסיקה עסקית ושיווקית מסיבה פשוטה: קוצר הראות של בלוקבסטר גרם לה לעשות שתי טעויות טרגיות שהפילו אותה והעלו את נטפליקס במקביל. אני אתמקד הפעם בטעות אחת: זה ישמע אבסורדי, אבל מובילת השוק לשעבר כלל לא הבינה איזה שוק היא מובילה. בלוקבסטר התמחתה בפתיחת חנויות פיזיות, ולכן טעתה לחשוב שהיא פועלת בשוק החנויות או הקמעונות. היא כשלה להבין שהיא פועלת בשוק אחר לחלוטין – שוק הבידור בכלל והבידור הביתי בפרט.

הצורך שבלוקבסטר סיפקה ללקוחותיה היה בידור זול, נוח וזמין. הצורך של הלקוחות הוא זה שמגדיר מהו השוק שבו חברה פועלת, לא האמצעים שבהם היא משתמשת. צורך צרכני הוא צורך פסיכולוגי עמוק שלא משתנה בקלות. לעומת זאת, האמצעים להשגת המטרה בהחלט משתנים. 

סניף בלוקבסטר בעיירה בנד, אורגון
סניף בלוקבסטר בעיירה בנד, אורגוןצילום: AFP

בלוקבסטר עשתה טעות שמאפיינת חברות רבות שצמחו והתמסדו – היא שכחה מה הצורך הבסיסי שהיא אמורה לספק ללקוחות. בלוקבסטר קמה כדי לספק חלופה בידורית לקולנוע, לא כדי לפתוח חנויות ברחבי העולם. עם ההתרחבות, החברה התבלבלה והפכה את הכלי למטרה. הבלבול הזה עלה לה ביוקר – מאחר שבלוקבסטר שכחה איזה צורך היא מספקת, כלומר באיזה שוק היא פועלת, היא גם לא השכילה לראות שהשוק הזה משתנה.

בניגוד לבלוקבסטר, נטפליקס אתנו גם היום כי היא הבינה באיזה שוק היא פועלת ולאן הוא מתקדם. ראשית, היא הבינה שתפקידה לספק בידור ביתי מגוון, נוח ומשתלם. שנית, היא הבחינה ששוק הבידור הביתי הולך לכיוונים של סטרימינג ופרסונליזציה והתמקדה במתן מענה לצורך הזה. ככל ששירותי הסטרימינג התחזקו, בלוקבסטר קלטה שמערך החנויות המפואר והיקר שלה, שהיא היתה כה גאה בו, נהפך לנטל. אבל כבר היה מאוחר מדי. נטפליקס החליפה את בלוקבסטר כמובילת שוק הווידאו הביתי, ובלוקבסטר הגיעה לכדי פשיטת רגל. 

מה בלוקבסטר ונטפליקס לימדו אותי 

אני עשיתי טעות דומה לבלוקבסטר – היה צורך שרציתי למלא, אך לא הבנתי שאני פועלת בשוק הלא נכון בניסיון לתת לו מענה. הצורך שניסיתי למלא הוא מוכר וידוע - לארגן את היומיום בצורה אפקטיבית. אבל חיפשתי את התשובה במקום הלא נכון. כדי להשיג אפקטיביות התמקדתי בשאלה איך לנהל זמן בצורה מקסימלית. במלים אחרות, חשבתי שאני נמצאת בשוק מסוג מיוחד – "שוק" ניהול הזמן.

הפנייה ל"שוק" ניהול הזמן נראתה טבעית בהתחלה. תיאוריות ניהול רבות יצרו את הרושם שאפקטיביות מושגת קודם כל דרך ניהול יעיל של זמן. גם הרשת מוצפת במאמרים ומנטורים שמלמדים על ניהול יעדים, בניית תוכנית עבודה וטכניקות לקיצור משימות.

זה היה רושם מוטעה כמובן, אחרת לא היה פה סיפור. בסופו של דבר גיליתי ש"השוק" האמיתי שבו אני פועלת הוא "שוק ניהול האנרגיות". הבנתי שאפקטיביות תלויה קודם כל בשאלה במה אני משקיעה את האנרגיות שלי - איפה, מתי וכמה כדאי לי להשקיע מאמץ. במקום לשאול את עצמי איך לנהל נכון את הזמן שעומד לרשותי, התחלתי לשאול את עצמי מה לעשות עם הזמן שלי. שאלת "המה" רלוונטית לכל תחום, אירוע או אדם שנמצאים איכשהו בסביבה.

איך לפעול ב"שוק" ניהול האנרגיות

כך זה עובד: אני שואלת את עצמי כל יום, לפעמים כמה פעמים ביום, האם כדאי לי להשקיע מאמץ בנושאים שנמצאים על הפרק. החיים דינמיים ולכן יש צורך לבחון החלטות מחדש, אפילו באותו יום. 

חשוב מאוד להבהיר – כדאיות ההשקעה לא בהכרח קשורה לרווחים מהסוג הכלכלי, התדמיתי וכדומה. גם לפגוש חברים זה משהו ש"כדאי" לעשות, כי אנחנו יצורים חברתיים. בנוסף, לפעמים כל מה שאנחנו רוצים וצריכים הוא להתנהג כמו בני אדם ולעזור למישהו. 

מאחר שאנו חיים על כדור הארץ ולא בגן עדן, אנחנו פוגשים בדרך גם אנשים וסיטואציות שהם לא ממש מלאכים. אז נכון, צדק הוא כוכב לכת רחוק ולא מציאות יומיומית. אבל כמו שאומר המשפט הידוע – "בחרו את הקרבות שלכם בחוכמה". רוב המקרים לא שווים את המאמץ הרגשי והחומרי שהם דורשים. במקום להיכנס למלחמת התשה על כלום ושום דבר, עדיף להקדיש אנרגיות לקרבות החשובים באמת בחיים. 

נטפליקס הבינה בחוכמה אלו צרכים היא צריכה לספק ובאלו ערוצים להשקיע. בלוקבסטר, לעומתה, גילתה מאוחר מדי שהיא השקיעה במקום הלא נכון. פרישת החנויות הנרחבת שלה, שהיתה מקור גאוותה, התגלתה כזוללת אנרגיה מיותרת. בלוקבסטר היתה יכולה לתעל את המשאבים הללו לכיוונים יותר פרודוקטיביים. כמו שאמר הסופר האמריקאי המצליח ניל דונלד וולש: "החיים מתחילים היכן שאזור הנוחות נגמר". 

מסתבר שנטפליקס יכולה ללמד לתת שיעור על ניהול אנרגיה נכון, ולא רק איך מבזבזים אותה. נקווה שבשנה החדשה נדע לזקק מהם הצרכים האמיתיים שלנו ואיך לספק אותם. תשפ"א מוזמנת לטאטא החוצה את האשפה שהשנה הקודמת הציפה ולטהר את האווירה. וכדי שזה יקרה, כנראה שצריך להשקיע קצת פחות אנרגיה בנטפליקס.

נ.ב

אסיים בציטוט מאישה גדולה ממני, מירית הררי ז"ל, שהבינה בעצמה מה נכון: "אל תחכו למחלה כדי לבחור את הבחירות הנכונות לכם. תהיו אמיצים, תגשימו את החלומות שלכם כל עוד אתם בריאים וחזקים. גם אם חליתם, אל תחנקו מבפנים. ההסתרה רק מוסיפה כאב וצער. תחיו באותנטיות, תפסיקו עם הזיוף ואל תכעסו מדי".

אריאל פלג

אריאל פלג | בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

לאתר של אריאל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker