קטר בלי קרונות: כך מפספסים העסקים הישראליים את ההיי-טק המקומי

ההיי-טק הישראלי עשה לעצמו שם בעולם והפך את ישראל לאומת הסטארט-אפ. אבל עם כל הכבוד להצלחה העולמית, כיצד עסקים בארץ יכולים ליהנות גם מפירות החדשנות הישראלית?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סרטון פרסומת שופינג IL
סרטון פרסומת שופינג ILצילום: גוגל ישראל

ההיי-טק הוא מזמן הקטר של הכלכלה הישראלית ומקור לגאווה. סטארט-אפים מקומיים שהפכו לחברות ענק בינלאומיות, כמו ווייז, וויקס וטאבולה, הם החלום הרטוב של היזם הישראלי.

אולם יש היבט חשוב שנזנח בהתפתחות אומת הסטארט-אפ הישראלית. הסטארט-אפים הישראליים מייצרים טכנולוגיות נהדרות, אבל העסקים בארץ פחות נחשפים אליהן ולא מספיק נהנים ממה שהן מסוגלות לעשות. הסנדלר הולך יחף וההיי-טק הוא קטר בלי קרונות.

הפספוס גדול במיוחד כשמדובר בעסקים קטנים. כשהייתי בצוות שעבד על פיתוח "החנות האינטרנטית שלי", פלטפורמה לבניית אתרי איקומרס שהקימה ישראכרט, ביצעתי מחקר על מגזר העסקים הקטנים בארץ. התמונה שעלתה היתה עגומה: בעל עסק נדרש להיות מומחה במספר בלתי אפשרי של תחומים (פיננסים, משפט, לוגיסטיקה, שיווק וכו'), אבל הסיוע שניתן לו הוא מועט.

ברור לכל בר-דעת שיש פתרונות טכנולוגיים שמיוצרים בארץ ויכולים לשרת את העסקים המקומיים, קטנים כגדולים. אולם אין שום גוף שלקח על עצמו לחבר בין סטארט-אפים לעסקים. עסק ישראלי שמתעניין בחדשנות טכנולוגית צריך לחפש פתרונות בעצמו או לחכות שסטארט-אפים יפנו אליו. השנה התמונה קצת השתנתה.

שופינג IL: חיבור בין סטארט-אפים ועסקים להטמעת חדשנות

מדי שנה בתחילת נובמבר, גוגל עורכת את אירוע שופינג IL שזכה לכינוי "חג הקניות הישראלי". אלו יומיים של הנחות ענק על מותגים ישראלים שנמכרים באינטרנט. על תרומת שופינג IL למסחר המקוון הישראלי תוכלו לקרוא בטור הקודם.

גוגל הכניסה לאירוע מרכיב חדש הפעם: חיבור בין אתרי האינטרנט המשתתפים לבין חמישה סטארט-אפים ישראלים, שמציעים טכנולוגיות לשדרוג הפרסום וחוויית הלקוח. העסקים נחשפו להצעות המסחריות של הסטארט-אפים באתר שופינג IL ובאירועים שנערכו בגוגל.

לדברי נטלי טנא, יועצת לסטארט-אפים בתחום הקומרס ומנהלת פרויקט שופינג IL מטעם גוגל ישראל: "רוב מנהלי האתרים מבינים שבאמצעות פתרונות טכנולוגיים אפשר לעשות אי-קומרס חכם יותר ומוצלח יותר. הבעיה היא שקשה מאוד להגיע לסטארט-אפים האלו. יש בארץ כ-350 סטארט-אפים בתחום האי-קומרס והריטייל-טק. איך עסק קטן יכול למצוא בעצמו את הפתרון שמתאים לו? גוגל ביצעה את הבדיקה עבורו, הגישה בפניו כמה אפשרויות ודאגה לו להטבות מיוחדות שיישארו בתוקף גם לאחר ששופינג IL יסתיים".

חמשת הסטארט-אפים שגוגל בחרה היו: AdScale, שמציעה מערכת פרסום אוטומטי לאתרי איקומרס; Promo.com, שהיא פלטפורמה ליצירת סרטוני וידאו שיווקיים קצרים; adoric שפיתחה פלטפורמה ליצירת מודעות בתוך האתר להגדלת רווחיות; buywith המציעה כלי המאפשר לגולש/ת להזמין חבר/ה להתייעצות באתר; ו-Box o' Mine שמעצב אריזות ממותגות בממשק תלת ממד.

חמשת הסטארט-אפים מתאימים לעסקים בכל הגדלים. זו הזדמנות לשבור את המיתוס שפתרונות טכנולוגיים מיועדים רק לעסקים בינוניים וגדולים. יש שפע טכנולוגיות שמתאימות לעסקים קטנים מבחינת תמחור, יכולת הטמעה פשוטה והתממשקות לפלטפורמות נפוצות.

הטמעת חדשנות טכנולוגית בעסק: האם זה עובד?

עידן וקנין, מנהל מחלקת השיווק של קבוצת בן דרור, בחר לנסות את מערכת הפרסום של AdScale. "הרגשנו שתקציב המדיה לא מנוצל טוב מספיק וגם העלאת הקמפיינים גזלה זמן רב. התחלנו להשתמש במערכת של אדסקייל בשני אתרי סחר מתוך שישה שיש לנו. תהליך ההטמעה היה פשוט והתוצאות בשמים. עם אדסקייל הצלחנו לצמצם את התקציב לפרסום ב-60% ולקבל עלייה של 60% במכירות. במקביל, זמן העבודה על קמפיינים התקצר ב-80%. בשופינג IL עצמו, המכירות גדלו ביותר מ-200% לעומת שנה שעברה". 

גם מצד הסטארט-אפים החיבור הצליח. עדי רונן-אלמגור, מנכ"לית ומייסדת משותפת ב-buywith, מסכמת: "קיבלנו כמות אדירה של חשיפה והתעניינות במוצר. הטמענו את הטכנולוגיה במספר רב של אתרים ואנחנו ממשיכים להטמיע אותה גם לאחר שהאירוע הסתיים. כמו-כן אנחנו מנהלים מו"מ עם מותגים גדולים ומוכרים שהגיעו דרך שופינג IL".

איך לא חשבו על זה קודם? מדובר בעסקת WIN-WIN לכל הצדדים. בתי העסק קיבלו נגישות לטכנולוגיות שעשויות לתרום להם. הסטארט-אפים קיבלו מאות לידים איכותיים ו"חמים" של לקוחות רלוונטיים עם נכונות גבוהה להתנסות במוצר.

למה זה עובד?

מיכל גייטו-אלבז, מנכ"לית ומייסדת אתר הביוטי גילטי (שגם השתתפה בשופינג IL), ידועה כמאמצת ראשונית (early adaptor) של טכנולוגיה. בתור מישהי ש"גילגלו אותה מיותר מדי מדרגות בחיים" לדבריה, הדלת שלה פתוחה בפני יזמים ישראלים עם טכנולוגיה רלוונטית.

גילטי פונה לקהל הישראלי בלבד, אבל גייטו-אלבז אומרת שהתחרות האמיתית שלה היא מול השוק הבינלאומי: "התחרות הגדולה שלי היא מול אתרים מחו"ל שעושים שילוח מהיר לישראל. אני פונה לשוק קטן ולא יכולה להתחרות במחירים הנמוכים שמוצעים באתרים מחו"ל. בגלל שישראל הפכה להיות מעצמת קניות אונליין, אתרים עולמיים מובילים כמו נקסט, iHerb והאתר הפולני Ladymakeup אפילו תורגמו לעברית. לכן אני חייבת להציע לצרכנית ערך מוסף שאינו מחיר".

הערך המוסף שגילטי מספקת ללקוחותיה הוא סושיאל קומרס (Social Commerce) - מסחר אלקטרוני שמתבסס על המדיה החברתית. הטכנולוגיה עוזרת לגייטו-אלבז להיעזר ברשת החברתית כדי להתמודד מול התחרות העצומה מחו"ל: "אנחנו היינו הראשונים בארץ שעשו תוכנית-שותפים עם מיקרו-משפיעניות. יותר מזה, היינו אתר הקוסמטיקה הראשון שבנה מערכת משלו לניהול הקשר עם המשפיעניות. כשאתה Early Adaptor אתה עשוי לגלות טכנולוגיה יצירתית ולזכות ביתרון הראשוניות".

טכנולוגיה יכולה לעזור בפתרון בעיות עסקיות, אבל היא מצריכה מידה מסוימת של גמישות ופתיחות ארגונית. "יש בסטארט-אפים משהו מאד בתולי והתחלתי שאפשר לעבוד אתו. גם אנחנו היינו כאלה", אומרת גייטו-אלבז. "הפתיחות לתת צ'אנס לאנשים ולטכנולוגיה ולראות איך אנחנו יכולים לעזור אחד לשני היא בדי.אנ.איי של יזם".

למנהל שמתלבט לגבי השקעה בטכנולוגיה היא אומרת: "תשקיע, כי אתה לא יודע מה אתה מפספס. גם אם הטכנולוגיה לא תתאים, לא הפסדת כי השקעת בתהליך למידה. הטכנולוגיה מתפתחת כל הזמן ואי-אפשר בלעדיה, אז אי אפשר להגיד כל החיים – אין לי כסף, אין לי זמן. זה נכון שבעתיים בעולם האי-קומרס, שיש בו אינסוף טכנולוגיות שימושיות".

לצד ההתלהבות, צריך לזכור שטכנולוגיה היא אמצעי ולא מטרה. טכנולוגיה יכולה לייצר הזדמנויות רק אם היא עונה על צורך ממשי שקיים בעסק ומתאימה לתרבות הארגונית שלו. ארגון יתקשה להכיל פתרון סופר-חדשני שדורש מהעובדים שינוי דרמטי והטכנולוגיה עלולה ליהפך לפיל לבן.

חבילות מוכנות לשליחה ביום הרווקים הסיניצילום: CHINA STRINGER NETWORK/רוי

מעבר לתועלות הברורות שהטכנולוגיה מביאה, החיבור המקומי עורר תחושה מיוחדת. רונן-אלמגור מ-buywith: "מאוד התרגשנו לראות את המותגים הגדולים בישראל עומדים לצד מותגים קטנים יותר וכולם יחד מביעים התעניינות עמוקה בטכנולוגיה ומבינים את הערך העצום שהיא עשויה להביא".

על כך מוסיפה הילה שיטרית-נסים, סמנכ"לית תקשורת שיווקית בפרומו.קום, שגם השתתפה בשופינג IL: "אנחנו משרתים יותר ממיליון משתמשים בעולם, אבל פחות מוכרים בקרב בעלי עסקים בארץ כי אנו ממוקדים בשוק הגלובלי. שופינג IL סיפק הזדמנות נהדרת להגיע לעסקים מקומיים ולסייע לכלכלה שלנו. ברמה האישית, זה היה מרגש ומשמח לראות את הפיד שלי מתמלא בסרטונים של פרומו בעברית, כשמותגים שאנחנו אוהבים ומכירים משתמשים במוצר שלנו כדי לקדם את עצמם".

שופינג IL נולד בגוגל ב-2014 מתוך מטרה לקדם את המסחר המקוון בישראל. השנה הוא הביא לתעשייה הישראלית ערך חדש. 1,660 עסקים קיבלו נגישות לטכנולוגיה אפקטיבית הישר אל כף היד. מול הר הקשיים שבעל עסק בישראל נתקל בהם זו טיפה בים. אבל את הבעיה הזו המדינה צריכה לפתור, לא גוגל. 

אריאל פלג

אריאל פלג | בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

לאתר של אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker