המטרה: ללמד סטודנטיות חרדיות על פייסבוק. האמצעי: חזון, נחישות ואמפתיה

מכללה אקדמית לנשים חרדיות כנראה אינה המקום הראשון שהייתם הולכים אליו כדי ללמוד על ניהול ומנהיגות. ואולם אפשר ללמוד משם כמה שיעורים על ניהול נכון, מנהיגות אמיתית והובלת שינוי

אריאל פלג
אריאל פלג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
https://twitter.com/home
https://twitter.com/homeקרדיט: קרן שיף

תארו לעצמכם את המשימה הבאה: אתם ניצבים מול כיתה של 20 סטודנטיות לתואר ראשון. התפקיד שלכם הוא ללמד אותן כיצד להשתמש ברשת החברתית לצרכים מקצועיים. אבל זה לא נגמר כאן: הסטודנטיות שאתם צריכים ללמד הן חרדיות.

הן לא יודעות איך נראים פייסבוק ואינסטגרם. על טוויטר הן שמעו, אבל לא יודעות מה עושים שם. במקרה של לינקדאין, פינטרסט וסנאפצ'ט אין להן מושג שהרשתות הללו קיימות בכלל. מה שעבורכם הוא מובן מאליו, עבורן הוא אסור מאליו.

מי שקיבלה על עצמה את האתגר היא קרן שיף, סמנכ"לית שיווק ומכירות ב- GO2CAR. שיף משמשת גם כמרצה בקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו. ניתן ללמוד מהאופן שבו היא בחרה להתמודד ולנצח את האתגר כמה לקחים חשובים לגבי ניהול נכון, הובלת שינוי ארגוני וניהול כמנהיגות.

1. חזון להשפיע, לא להרוויח

מנהל טוב יכול להגדיל מכירות או לצמצם הפסדים, אבל זה לא הופך אותו למנהיג. מנהיגים בולטים בעולם העסקים ובכלל מכוונים למטרה אחת – לחולל שינוי בחייהם של אנשים אחרים. גאי קווסאקי, אסטרטג עסקי מבריק וממקימי חברת אפל, אמר שהחברות הגדולות התחילו מרצון של המייסדים לשנות את העולם ולא כדי לעשות כסף. במהלך הדרך גם הכסף הגיע.

קרן שיף
קרן שיףצילום: קרן שיף

לשיף היה חשוב להנגיש את תחום הדיגיטל לנשים החרדיות כי חוסר הידע מגביל אותן בשוק התעסוקה מבלי שידעו על כך. מבחינה חברתית-כלכלית רחבה, יש משמעות רבה להשתלבות שלהן בשוק התעסוקה הכללי במקצועות "העולם החדש" .  

שיף לימדה מגוון קורסים אקדמיים לאורך השנים. הקורס הזה הוא השליחות הכי גדולה שלה כי דרכו היא יכלה לתת לתלמידיה הכי הרבה כלים חדשים. כשהסטודנטיות נתקלו בקשיים באנגלית, היא ניצלה את ההזדמנות כדי להכיר להן את Google Translate, שירות התרגום החינמי של גוגל כדי שיסתדרו בעצמן. כן חכות, לא דגים. בעיני שיף, התרומה הכי חשובה של הקורס לסטודנטיות היא התובנה שלא כדאי לשלול דברים על הסף בגלל שהם שייכים לעולם החילוני.

2. למידה דרך התנסות

הטיפ הראשון התמקד ב"למה", כלומר מהו הכוח שמניע מנהיג אמיתי. הטיפים הבאים עוסקים ב"איך", כלומר איך לנהוג בפועל.

כמו רוב הקורסים באקדמיה, הקורס בניהול מדיה חברתית שנערך בקמפוס "הרגיל" של המכללה הוא תיאורטי (על הטוב והרע שבכך). שיף הבינה שזה לא יעבוד בקבוצה שרובה לא יודעות איך נראה פייסבוק. הן לא יבינו במה מדובר ובטח שלא ידעו איך להשתמש בזה בעולם העבודה. לכן היא בחרה לבנות קורס פרקטי שממחיש בפועל כיצד מותג אמור לתקשר עם הצרכנים במדיה החברתית.

כל שיעור הוקדש לתרגול רשת חברתית אחרת. התלמידות היו צריכות לפתוח עמוד עסקי למותג ולייצר עבורו תוכן שמתאים לפלטפורמה שנלמדה באותו שיעור. הן יכלו לפתוח עמוד למותג קיים או להמציא מותג פיקטיבי. התרגול נעשה בכיתה תוך היעזרות במרצה והמתרגלת. לשיף היה ברור שכל שיעור מחייב את הסטודנטיות להתמודד מחדש עם חסמים והיא אמרה להן: "הסיפור של רשתות חברתיות זה ניסוי וטעיה, אז תתנסו. אם יש תקלה, תנסו להבין מאיפה היא באה. נתקעתן? לא נורא, תתחילו מההתחלה".

הקפיצה למים עזרה לסטודנטיות להתגבר על המחסומים שהביאו מהבית, כולל המחסום הטכנולוגי. הסטודנטיות דיווחו ששיטת ההוראה הזו בנתה תחושת מסוגלות וחיזקה את הביטחון העצמי שלהן.

אפליקציות של רשתות חברתיות
צילום: ERIC BARADAT/אי־אף־פי

3. להפגין נחישות

גם שיף עצמה פתחה את הקורס עם חששות, אבל היא לא שידרה אותן החוצה. המסר היה חד וברור: "אתן חייבות לדעת את זה, אין אופציה אחרת וביחד נלמד איך להגיע לשם".

כצפוי, מיד לאחר תחילת הקורס, הגיעה שיחת הטלפון שדיווחה על התנגדות בקרב הסטודנטיות. עמדתה של המרצה היתה איתנה: "הקורס אושר אקדמית ואין בו תכנים נוגדי דת. אם יש ניגוד אידיאולוגי ניתן לבקש ממנהל הסטודנטים להצטרף לקורס תיאורטי".

כמה סטודנטיות עזבו את הקורס? אפילו לא אחת.

4. לגלות אמפתיה

נחישות ואמונה בחזון אינם סותרים אמפתיה וכבוד, להיפך. אמפתיה היא היכולת להבין מאיפה מגיע האדם שמולך, מה מפעיל אותו, מה מרגש אותו ומה מתסכל אותו.

שיף פתחה את הקורס בהסבר מהי מדיה חברתית ומה מקומה בחיים הפרטיים ובחיי מותגים. הסטודנטיות אומרות שהן היו בהלם מגודל הרשתות וממספר הגולשים. פתאום הן הבינו שהרשת ממלאת תפקיד חשוב בתקשורת בין אנשים ומותגים ושיש לה צדדים חיוביים של חיבור לידע ולחברים.

מהצד שני, גם המרצה הבינה אותן ושילבה דוגמאות שקרובות לעולמן. דרך מותג שמספר סיפור של אהבה לבישול ואפייה, הן הצליחו להבין את הערך שהרשת החברתית מביאה לעולם. במקום להחליף מתכונים עם 10 חברות, פתאום אפשר להחליף עם 10 אלף חברות והיד עוד נטויה.  

מי שהכניס את האמפתיה לעולם העסקים בדלת הראשית הוא סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט. לדברי נאדלה, אמפתיה היא הבסיס לחדשנות כי בזכותה חברה יכולה להבין מה הלקוחות שלה רוצים ולייצר הרמוניה בין העובדים. במלים אחרות, תרבות ארגונית מבוססת אמפתיה היא שילוב מושלם בין ביזנס לפלז'ר.

נאדלה לא מפריח סיסמאות אלא מיישם בפועל ומביא תוצאות. מי שמסתובב במיקרוסופט מרגיש אווירה שונה מהאגרסיביות הכוחנית שאפיינה את ימי גייטס ובאלמר. מאז שנאדלה נכנס לתפקידו, מיקרוסופט חזרה להיות חברה חדשנית ואטרקטיבית והשווי הכספי שלה גדל במאות מיליארדי דולרים. פריצת הדרך הזו גרמה למגזין TIME להכתיר את נאדלה כאיש השנה של 2018.  

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה
מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלהצילום: בלומברג

5. לפתוח קונפליקטים לדיון

שיף התעקשה לנהל דיונים אתיים בכיתה. היא אמרה לסטודנטיות: "התפקיד שלי הוא להביא אליכן את העולם שלי. חלק מהקורס כולל דיון איך אתן רואות את העולם שלי. אם משהו לא מוצא חן בעיניכן, תדברו. הדיון הזה יפתח לכולנו את הראש. אתן תלמדו ממני ואני מכן".

פרויקט גמר שהוגש על ידי זוג סטודנטיות ממחיש עד כמה הנשים למדו לפתוח את העיניים ולהתמודד עם פערים אידיאולוגיים. במסגרת הפרויקט, הסטודנטיות המציאו כדור הרזיה פיקטיבי ובנו עבורו קמפיין. מה היתה ההפתעה? הקמפיין כלל תמונות חושפניות של נשים  בבגדי ים. לא בגדי ים של החוף הנפרד אלא בגדי ים מהחופים שאתם מכירים.

שיף הופתעה לחלוטין. היא עצמה לא היתה מעזה להציג תמונות חושפניות בקורס לחרדיות. עוד יותר מפתיע לשמוע שהקמפיין עבר בשקט בכיתה. סטודנטית אחת בלבד התרעמה על התמונות הבלתי צנועות. הסטודנטיות ענו לה בפשטות שקהל היעד העיקרי של המוצר הוא נשים חילוניות ותמונות של "לפני" ו"אחרי" הן כלי שכנוע אפקטיבי. ההסבר ריצה את הבחורה שהביעה התנגדות.  

נשים חרדיות ביריד תעסוקה
נשים חרדיות ביריד תעסוקהצילום: חגי פריד

בעיניי, השינוי שהתחולל בכיתת החרדיות הוא חשוב מכמה סיבות.

ראשית, זה סיפור הצלחה של חזון ניהולי נכון ושימוש בכלים פרקטיים ליישום ניהול כמנהיגות. מנהלים טובים באמת הם מנהיגים.

שנית, המקרה מוכיח שניתן וחשוב להפעיל מנהיגות גם בהיקפים קטנים. יתרה מכך, מנהלים שהם מנהיגים אמיתיים לא בהכרח צומחים ופועלים רק במגרש המשחקים של החברות הגדולות.

שלישית, העתיד של החברה הישראלית יכול להיות הרבה יותר אופטימי ממה שמשקפת תעמולת הבחירות. מה שהפוליטיקאים מראים ועושים רחוק שנות אור מהפגנת מנהיגות אמיתית. אולי כדאי לשלוח את חברי הכנסת לכמה קורסים במכללה לחרדיות.

אריאל פלג

אריאל פלג | |בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

לאתר של אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker