מהו סוד ההצלחה של משאיות האוכל?

טרנד משאיות האוכל אמנם סחף את העולם, אך בארץ הוא נתקל בהתנגדות מצד הרשויות המקומיות. ואולם, הדרך להצלחה של משאיות האוכל היתה ארוכה ומייגעת הרבה לפני שנתקלה בביורוקרטיה הישראלית. איך קרה שמשאיות האוכל נהפכו מתופעת שוליים אמריקאית לטרנד עולמי אהוב?

אריאל פלג
אריאל פלג
משאית אוכל המוקדשת לגבינה
משאית אוכל המוקדשת לגבינהצילום: שלמה פפירבלט

עבור ישראלי או אמריקאי ממוצעים, ההצלחה של משאיות האוכל (פוד טראקס) היא מובנת מאליה. מדובר במשאית מעוצבת שמתפקדת כמטבח נייד ומוכרת אוכל טרי ועשיר במגוון סגנונות וצורות. נשמע כמו הימור בטוח בעידן דינמי שרודף אחר סיפוקים מיידים ומנהל חיים ווירטואליים עשירים ברשתות החברתיות.

מגזינים קולינריים החלו לסמן את משאיות האוכל כטרנד עולה לפני עשור בערך. מאז הן נהפכו לחלק אינטגרלי ורצוי בנוף האורבני האמריקאי. ניתן למצוא אותן ברחובות, במרכזי הקניות, בחגיגות המוניות ובאירועים פרטיים.

אבל זה לא תמיד היה כך. לאורך 150 השנים האחרונות, משאיות האוכל נתפשו בעיקר כפתרון שמיועד לאאוטסיידרים של החברה האמריקאית. רק בעשור האחרון התופעה עברה מיתוג מחדש, יצאה מהשוליים והפכה לטרנד נחשק שרק הולך ומתפתח. זה קרה באופן בלתי מתוכנן בזכות כמה תפניות מעניינות בעלילה. האם זה היה צפוי? תשפטו בעצמכם.

כמו הרבה סיפורים אמריקאים טובים, גם הסיפור הזה מתחיל במערב הפרוע. ב-1866 חוואי מטקסס בשם צ'רלס גודנייט לקח כרכרה צבאית ממלחמת האזרחים ועשה לה הסבה מקצועית לעסקי המזון. גודנייט בנה בתוכה "קופסת אוכל" עם מגירות ותנור חימום פרימיטיבי. הכרכרה זכתה לשם Chuckwagon – כרכרת האוכל. משאית האוכל הראשונה בהיסטוריה היתה כרכרה.

משאית אוכל שמשגישה המבורגר ללקוחות
משאית אוכלצילום: Getty Images IL

כרכרת האוכל נתנה מענה לנוודים של אותה תקופה - הקאובויז וחוטבי העצים. קאובויז רבים רעו עדרים באזורים רחוקים ממסילות הרכבת ולא היו נגישים לאספקת מזון סדירה. כרכרת האוכל, שבעצמה היתה שיירה של קאובויז, הציעה תבשילים קלים לשימור כמו בשר מומלח, שעועית, קפה וביסקוויטים.

עבור הקאובויז, כרכרת האוכל היתה הרבה יותר ממסעדת דרכים. היא היתה בית זמני שסיפק חוויה נעימה ובטוחה לאנשים שניהלו אורח חיים מלא סכנות. המזון שלהן היה הדבר הכי קרוב לאוכל ביתי מנחם והקאובוי ששימש כטבח תיפקד גם כפסיכולוג, ספר, בנקאי ורופא שיניים.

יתרה מכך, סביב הכרכרות התפתחו קהילה ותרבות שיצרו תחושת ביתיות. נוצרו תחרויות בישול ומרוצי סוסים שמיועדים רק לכרכרות אוכל. איגוד הכרכרות האמריקאי (The American Chuckwagon Association) וארגונים נוספים עדיין שומרים על המסורת וממשיכים לקיים את האירועים הללו גם כיום.

אם זה כל-כך טוב, מדוע התופעה לא תפסה את רוב האמריקאים כבר סוף המאה ה- 19?

משאית אוכל ברמת גן
משאית אוכל ברמת גןצילום: אריאל פלג

כדי לענות על השאלה צריך להיפטר מההילה הרומנטית שהוליווד בנתה סביב הקאובויז. באותם ימים, הקאובויז לא היו דמויות נערצות אלא מעמד חברתי נחות. בני המעמדות הגבוהים לא גילו עניין בתופעה תרבותית שאפיינה קבוצה של אאוטסיידרים.

החל מסוף המאה ה-19, כרכרות האוכל החלו להיכנס לערים גדולות כמו ניו יורק ושיקגו. הסוסים הוחלפו במנועים וכרכרות האוכל נהפכו למשאיות אוכל באופן רשמי. חובבי האנקדוטות באתר Quora גילו שמשאית האוכל הממונעת הראשונה היתה משאית קבורה שעברה הסבה לסנדוויצ'ים. גם משאית יד שנייה מקברן יכולה לעשות היסטוריה.

משנה מקום משנה מזל? עדיין לא. עובדי הכפיים העירוניים תפסו את מקומם של הקאובויז כקהל הצרכנים העיקרי. הכרכרות אמנם נהפכו למשאיות אך נשארו מזוהות עם המעמדות נמוכים.

המשאיות שירתו לקוחות כמו ה"ינשופים", נחשול פועלים שהציף את ניו יורק ועבד בשעות שהמסעדות היו סגורות. מאחר שמשאיות האוכל נהפכו לפופולריות מאוד בקרב מעמד הפועלים, האיגודים המקצועיים החלו להפעיל משאיות בעצמם בשנות ה-70. הגאות הכלכלית במחצית השנייה של המאה ה-20 הביאה לפריחת ענף הנדל"ן ופועלי הבניין נזקקו לשירותי הסעדה. בין לבין, משאיות האוכל האכילו גם את החיילים האמריקאים במלחמת העולם השנייה.

שף מבשל במשאית אוכל
שף מבשל במשאית אוכלצילום: Getty Images IL

הוליווד הרגילה אותנו לסיפורים עם סוף טוב. אז מתי משאיות האוכל נהפכות לטרנד לוהט ונוסעות באלגנטיות לעבר השקיעה?

גלגלי המשאיות התהפכו לטובה בשנות האלפיים, אבל המציאות מורכבת יותר מסרט של דיסני. צחוק הגורל הוא שמשאיות האוכל נהפכו לטרנדיות בעקבות התפוצצות בועת הדוט.קום והמשבר הכלכלי העמוק שפקד את ארה"ב.

במצב הכלכלי הזה, שפים צעירים ומבטיחים לא יכלו להרשות לעצמם לפתוח מסעדה בעצמם. מחסור במשאבים מוביל ליצירתיות והשפים הצעירים הבינו שהם יכולים להפוך את משאית האוכל הישנה למסעדה ניידת וממותגת בהשקעה ריאלית. עלות פתיחת מסעדה בניו יורק עמדה על מיליון דולר בערך, בעוד שעלות משאית אוכל היתה כ-100 אלף דולר בלבד. מסעדת הפועלים האפרורית הוחלפה במסעדת שף מעוצבת, שמגישה מנות מיוחדות שלא ניתן להשיג בשום מקום אחר ובמחיר סביר יחסית.

המשאית המשודרגת הראשונה הופיעה בלוס אנג'לס ב-2008. היא הציעה ברביקיו בסגנון קוג'י (Kogi). מה זה קוג'י? גם הקונים שאלו את אותה שאלה. קוג'י הוא שילוב בין אוכל קוריאני למקסיקני שהמציא השף של אותה משאית ראשונה. הקוג'י נהפך מניסוי על גלגלים לשיגעון קולינרי ששטף את ארה"ב. כך נראה מהפך תדמיתי: משאיות האוכל נעו מהשוליים למיינסטרים, הפכו למובילות טרנדים ולטרנד נחשק בעצמן.

משאית אוכל
משאית אוכלצילום: AFP

בניגוד לעבר, משאיות האוכל העכשוויות נועדו לשרת קבוצה חברתית חזקה ונשאפת. עידן האינטרנט ו"כלכלת החוויות" יצרו קהל צרכנים חדש, צעיר ואיכותי מהמעמד הבינוני-גבוה. זה קהל שמחפש חדשנות וריגושים, חי חיים עמוסים ומהירים ומחפש פתרונות שמגיעים אליו במקום שהוא יגיע אליהם. הקהל הזה אימץ בהתלהבות את משאית האוכל בגרסה 3.0 החדשה שלה.

זו היתה המסיבה הכי טובה בעיר וכולם מיהרו להצטרף. לפי מגזין foodee, המכירות של משאיות האוכל בארה"ב הגיעו לשני מיליארד דולר ב-2018, עלייה של 300% לעומת 2014.

לסיכום, טרנד משאיות האוכל נוסע על ארבעה גלגלים. הגלגל הראשון הוא המוצר. רק בשנות האלפיים משאיות האוכל הביאו לשולחן קונספט קולינרי מבודל שלא היה קיים קודם.

הגלגל השני, משפיענים, הוא המרכיב הקבוצתי שחיוני להנעת טרנד. כדי שתופעה תיהפך לטרנד, נדרש שקבוצה משפיעה ונחשקת תחבק אותה. במקרה הזה היו שתי קבוצות: יזמים שהם שפים מוכשרים וקהל צרכנים צעיר ומצליח.

הגלגל השלישי הוא חברתי - טיימינג. המשקיע האגדי ביל גרוס, "מלך האג"ח", סיפר בהרצאת TED על מחקר שהוא עורך כבר 20 שנה. המחקר העלה שטיימינג לא נכון הוא הסיבה העיקרית לכישלונם של סטארט-אפים. משאיות האוכל הצליחו לפרוץ רק כשהטיימינג היה נכון. רגע מסוים חיבר בין צורך בפתרון תעסוקתי עקב משבר כלכלי, שינוי בהתנהגות הצרכנית ואפשרות לתת עדכונים בזמן אמת דרך המדיה החברתית.

טיימינג הוא גורם רלוונטי גם לסיפורו של המטבע הטבעוני בפוסט הקודם. השילוב ההיסטורי בין פיתוח טכנולוגי, פריחת הטבעונות וכוחה של המדיה החברתית, עשוי להפוך את המטבע הטבעוני לדבר הנכון הבא. 

הגלגל הרביעי הוא הרחב והמעורפל מכולם: פוטנציאל ההתרחבות העתידי של הטרנד. כרגע נראה שמדובר במוצר ורסטילי שעשוי להתאים למגוון שימושים וקהלים. למשל, משאיות האוכל מאפשרות למסעדות להתרחב באמצעות צי משאיות במקום להשקיע בשיפוץ יקר או לפתוח עוד סניף.

שוק משאיות האוכל בישראל תקוע בגלל קוצר ראיה של הרשויות המקומיות. העיריות בארץ עדיין מתקשות לעכל את התופעה ומתייחסות אליה כמו לרוכלות מזון ישנה. רק לאחרונה התהפך הגלגל, ורמת גן נהפכה לחלוצה הראשונה שאישרה למשאיות לפעול במרכז העיר.

בינתיים הישראלים נהנים ממשאיות אוכל נייחות באירועים המוניים, מתחמים בקניונים ואזורים סגורים כמו אזורי תעשייה ובסיסים צבאיים. אם משאית האוכל לא תגיע למר ישראלי, מר ישראלי ייסע אליה בעצמו.

משאית אוכל ברמת גן
משאית אוכל ברמת גןצילום: אריאל פלג
אריאל פלג

אריאל פלג | |בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

בקרוב עתיד לצאת לאור הספר שכתבה עם ד"ר דן הרמן "שיטת הכפפה – איזה שיווק דיגיטלי מתאים למותג שלך". השיטה עוזרת למותגים לעשות שיווק דיגיטלי שמתאים להם כמו כפפה ליד. לאתר של אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker