המטבע הטבעוני הופך אידיאולוגיה לאמצעי תשלום בסופרמרקט

זה התחיל בטבעוני רעב שחיפש מקום לאכול בו, ונגמר במטבע דיגיטלי שמחבר בין חברי הקהילה הטבעונית ■ אמנם טבעונות היא תנועה אידיאולוגית, אבל הפלטפורמה שנבנתה, היקף ההשקעות במטבע ורשימת השותפים שהחברה הצליחה לגייס התאפשרו רק בזכות הפרגמטיזם של המייסדים

אריאל פלג
אריאל פלג
הצוות של ויגן
הצוות של ויגןקרדיט: יח"צ/ VeganNation

הכל התחיל ביולי 2017. אייזיק תומאס סיים יום טיול באלפים ונעשה רעב. כל ניסיונותיו למצוא באזור מסעדה טבעונית עלו בתוהו. עם בטן מקרקרת, אייזיק זרק לאוויר הפתוח חצי רעיון חצי משאלה: אם היה Google Maps טבעוני, הייתי יכול להתארח אצל אחד מהטבעונים שבטח גרים באזור.

כל סטארט-אפ מצליח נולד מתוך רעב לשנות מצב קיים כלשהו. זה משעשע וצפוי בו זמנית שהמטבע הטבעוני נולד מתוך רעב פיזיולוגי ממשי לאוכל. 

אייזיק הוא חרדי ירושלמי שחזר בשאלה, עבר לארה"ב ונהפך ליזם נדל"ן מצליח. כחרדי לשעבר הוא היה מודע היטב לעוצמה של קהילה בכלל ושל כלכלה שיתופית בפרט. הקהילה החרדית החלה לנהל כלכלה שיתופית פנימית הרבה לפני שהעולם ידע מה זה אובר ו-Airbnb.

אייזיק הבין מיד שני דברים. הראשון - צריך לחבר את הקהילה הטבעונית. השני - החיבור צריך להיות על בסיס כלכלי. באותם ימים הוא היה עסוק בתכנון רשת מסעדות טבעוניות בארה"ב יחד עם יוסי רייבי, שותפו לעסקים וחבר ותיק. אייזיק ביקש ממנו לעזוב את עסקי המסעדות ולבוא לישראל כדי לבנות ביחד משהו גדול יותר. בארץ הם צירפו אליהם את נתי גיאת, שבא מעולם הטכנולוגיה. בהמשך הצטרף אליהם שותף נוסף, שניאור שפירא, שהשלים את רביעיית המייסדים.

אייזיק תומאס
אייזיק תומאסצילום: יח"צ/ VeganNation

אותו מרכיב חמקמק שנקרא גורל או מזל חזר שוב לפגוש את אייזיק אחרי הדייט המוצלח שלהם באלפים. ענייני רגולציה חייבו את אייזיק להשאיר חשמל דלוק בבניין תעשייתי ריק שהחזיק בארה"ב. חבר הציע לו לממן את ההוצאות באמצעות כריית ביטקוין בבניין. זו היתה הפעם הראשונה שאייזיק שמע על עולם הקריפטו.

האפשרות לבנות מערכת מוניטרית באופן טכנולוגי גירתה את דמיונו של אייזיק. עד אז, חברי הקהילה הטבעונית תיקשרו ביניהם דרך רשתות חברתיות. אייזיק הבין שמטבע דיגיטלי הוא הבסיס שעליו ניתן לבנות כלכלה שיתופית שתחבר בין חברי הקהילה. כך נולד ה-Vegan Coin.

סביב המטבע נבנתה פלטפורמה אינטרנטית שתומכת באורח חיים טבעוני ונקראת Vegan Nation. היא כוללת רשת חברתית לטבעונים, איקומרס למותגים טבעוניים שהמסחר המקוון בה יתבצע באמצעות המטבע ומערכת Food Sharing שתאפשר לבשל אוכל טבעוני, להפיץ משלוחים ולארח.

מטבע אידיאולוגי אינו מלה גסה, להיפך. Vegan Nation מעוניינת שטבעונים ולא טבעונים יתבלו את השופינג שלהם בקמצוץ אידיאולוגיה. למיזם שותפים גורמים כמו הרצוג פוקס נאמן ו-EY. בדירקטוריון של Vegan Nation ניתן למצוא את רון לובש ממקימי קרן מרקסטון, לירון לנגר מחממת נילסן, דודו רינג מייסד איטורו וקולו ואחרים.

אייזיק תומאס והשחקנית ג'נה דוואן, שנמצאת בצוות היועצים שלל ויגן
אייזיק תומאס והשחקנית ג'נה דוואן, שנמצאת בצוות היועצים שלל ויגןצילום: יח"צ/ VeganNation

המיזם הזה אינו פנטזיה של מחבקי עצים. אמנם טבעונות היא תנועה אידיאולוגית, אבל אנשי Vegan Nation רחוקים מלהיות טהרנים. הפלטפורמה שנבנתה, היקף ההשקעות במטבע ורשימת השותפים שהחברה הצליחה לגייס תוך שנתיים בלבד, התאפשרו רק בזכות הפרגמטיזם של המייסדים.

מימד פרגמטי ראשון: המסר הכלכלי-צרכני של המטבע: המטבע מיועד עבור קהילה צרכנית חזקה וכלכלה טבעונית שמצויה בצמיחה

הקהילה הטבעונית היא קהילה אידיאולוגית עם כוח כלכלי חזק ולכן כדאי לעבוד איתה. היא מונה כ-300 מיליון איש בעולם (לא כולל הודו) וצומחת בקצב מסחרר. מחקר של חברת איפסוס הראה ששיעור הטבעונים באנגליה גדל ב- 350% תוך עשור. חברת המחקר גלובל דאטה דיווחה על גידול של 600% בכמות הטבעונים בארה"ב תוך שלוש שנים בלבד.

הכלכלה הטבעונית נוגעת בשורה ארוכה של תחומים כמו מזון, קוסמטיקה, אופנה, מסעדנות ועוד. שווי השוק הטבעוני-צמחוני צפוי להיות 5 מיליארד דולר ב-2020 ו- 24.3 מיליארד ב-2026.

לא רק הקהילה הטבעונית בשלה למטבע אלא כלל השוק. חברות ענק כמו נסטלה ויוניליבר כבר זיהו את הפוטנציאל ורכשו מותגים טבעוניים. חברת הפאסט פוד הטבעונית Vivera החלה למכור את המוצרים שלה ברשת המרכולים הבריטית טסקו מאי, ותוך שבוע נמכרו 40 אלף אלף סטייקים צמחיים. שוק התחליפים האלטרנטיביים בארה"ב גדל ב-17% ב- 2018 בעוד מכירות כלל המזון עלו ב-2% בלבד. אפילו הנמסיס של טראמפ, הממשלה הסינית, הכריזה על יעד של צמצום צריכת בשר למחצית.

האפליקציה של ויגן
האפליקציה של ויגןצילום: יח"צ/ VeganNation

גם הבורסה מאמינה בכלכלה הטבעונית. ההנפקה של חברת תחליפי הבשרBeyond Meat  שנערכה במאי השנה, היתה ההנפקה הראשונית המוצלחת ביותר בהיסטוריה של נאסד"ק מאז 2000.

מדובר במקרה הפוך מזה שתואר בטור הקודם על ליברה ופייסבוק. ליברה נראה כמו מוצר שבא לתת לתאגידי ענק דריסת רגל בשוק הקריפטו, אבל אין קהל צרכני מסוים שבאמת צריך ורוצה את המטבע הזה. לעומתו, המטבע הטבעוני נולד מתוך הקהילה ועבור הקהילה. גם אם המטבע הטבעוני יגיע רק לאחוז קטן מהקהילה, זו עדיין תהיה קהילת הקריפטו הגדולה בעולם.

מימד פרגמטי שני: בניית מערכת תומכת שהופכת את המטבע ליומיומי

הפלטפורמה של Vegan Nation עוזרת להפוך את המטבע הטבעוני למטבע פרקטי שניתן לקנות אתו מוצרים טבעוניים יומיומיים, כמו חלב טבעוני. כפי שכבר צוין, יתנהל בתוכה מסחר מקוון של מוצרים טבעוניים.

בנוסף, הפלטפורמה מאגדת רשימה של בעלי עסקים ברחבי העולם שמוכנים לקבל תשלום במטבע הטבעוני, כולל מוסכניק טבעוני. עד כה אלפי עסקים נרשמו והביעו רצון לקבל את המטבע. השאיפה היא להפוך אותו למטבע משלים שיחיה לצד המטבעות המדינתיים.

מימד פרגמטי שלישי: שיתוף פעולה עם מגוון גורמים מתחומים שונים ופנייה למכנה משותף רחב ככל האפשר

מבחינה רגשית, המטבע פונה למוטיבציות נוספות מעבר לטבעונות: איכות הסביבה, שמירה על זכויות בע"ח או רצון כללי להפוך את העולם הזה לקצת יותר טוב. לא כל העובדים והשותפים האסטרטגים למיזם הם טבעונים ובטח שאין טיפולי המרה לקרניבורים.

מתחילת הדרך, Vegan Nation פעלה לגייס גורמים בתוך ומחוץ לקהילה כדי לייצר רשת ביטחון שתקדם את המטבע. בין השותפים האסטרטגיים ניתן למצוא אתPETA , ארגון זכויות בעלי החיים הגדול בעולם ו-Sea Shepherd שהיא העמותה המובילה בעולם להגנה על חיות הים. שותפים נוספים הם גופים עסקיים כמו Vegan's, הרשת הגדולה באירופה לסופרמרקטים טבעוניים. משפיענים טבעוניים משגררים את המטבע, דוגמת השחקן ג'רום פליו (ברון ממשחקי הכס).

גם תמהיל המשקיעים במטבע הוא מגוון. חלקם טבעונים אמידים שמאמינים ברעיון. חלקם אנשי עסקים שזיהו את הפוטנציאל הכלכלי של המוצרים הטבעוניים.

Vegan Nation מקפידה לצאת מאזור הנוחות הטבעוני ולדבר עם ציבור אחר לחלוטין. כך היא נהפכה לנותנת חסות של ארבע קבוצות כדורגל בברזיל, אחת מהן של נשים. מה הקשר בין טבעונים לכדורגלנים? הדאגה לאיכות הסביבה. בברזיל חוששים מאד לגורל האמזונס ויערות הגשם.

שתי קבוצות כדורגל ברזילאיות משחקות אחת מול השניה עם חולצות של ויגן
שתי קבוצות כדורגל ברזילאיות משחקות אחת מול השניה עם חולצות של ויגןצילום: יח"צ/ VeganNation

מימד פרגמטי רביעי: פרסונליזציה של האידיאולוגיה

מבחינה אידיאולוגית, מטרת המיזם היא לצמצם את הפער בין ערכים להתנהגות בפועל, בהתאם לבחירה של כל אישה ואיש. אייזיק טוען שהמטבעות הקיימים מתקשרים לתופעות שליליות כמו ניצול, מלחמה, עוני ותעשיות הרסניות. לא צריך להיות טבעוני אדוק כדי להודות שיש אמת בדבריו.

המטבע בא לצמצם את הניצול של בעלי החיים, בני האדם והאקולוגיה במידת האפשר. אדם שאינו טבעוני ומשתמש במטבע, מצליח לקדם ערכים כמו איכות הסביבה, זכויות בעלי חיים, סובלנות ועולם טוב יותר באופן כללי.

האם אנחנו נכנסים לעידן של מטבעות אידיאולוגיים שמייצגים קהילות גלובליות חוצות גבולות? אולי נראה מטבע להט"בי, מטבע פמיניסטי, מטבע למען מדיניות הגירה צודקת, מטבע אנטי-סיני או מטבע פרו-פלסטיני?

התנאים בשטח כבר קיימים. יש טכנולוגיה שמאפשרת לתכנת מטבעות וירטואליים ויש רשתות חברתיות שיפיצו את הבשורה. ימים יגידו האם תפיסות עולם יתורגמו לאמצעי תשלום בחנויות.

שחקני כדורגל בברזיל עם חולצות ושלט של ויגן
שחקני כדורגל בברזיל עם חולצות ושלט של ויגןצילום: יח"צ/ VeganNation
אריאל פלג

אריאל פלג | |בינה שיווקית

יועצת עסקית ושיווקית ופותרת בעיות עסקיות באמצעות חיבור בין חשיבה אסטרטגית, דיגיטל וטכנולוגיה. היתה הראשונה בארץ שמילאה גם תפקיד של סמנכ"ל אסטרטגיה וגם של סמנכ"ל דיגיטל בעולם הפרסום. בעבודתה היא משלבת בין הידע של "העולם הישן" ו"העולם החדש" ומשתמשת בדאטה, בינה מלאכותית, מחקר התנהגותי ומודלים שפיתחה.

אריאל בעלת תואר שני בהצטיינות בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות בסטטיסטיקה ומחקר כמותי. היתה שותפה לפיתוח מוצרים דיגיטליים פורצי דרך בתחום האיקומרס והובילה תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית.

בקרוב עתיד לצאת לאור הספר שכתבה עם ד"ר דן הרמן "שיטת הכפפה – איזה שיווק דיגיטלי מתאים למותג שלך". השיטה עוזרת למותגים לעשות שיווק דיגיטלי שמתאים להם כמו כפפה ליד. לאתר של אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker